Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Z palírny whisky za Lochneskou

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Z palírny whisky za Lochneskou

0 comments
Začnu velmi osobně. Díky hypochondrickému příteli své důvěrné přítelkyně, který s ní odmítl jet na velmi turistický, kolový a campový zájezd, se mi splnil jeden z mých snů. Navštívit hrady na mořských útesech, ruiny středověkých opatství a hory ve Skotsku.

Do Skotska je to, přiznám vám bez vytáček, pěkný kus cesty. Můžete to vzít třeba po východním pobřeží. (Samozřejmě se nejdřív musíte přeplavit přes kanál a projít před přísným zrakem immigration officers, ale to už všichni znáte.)

Pokud jste ještě neviděli žádné anglické katedrály, jistě vás potěší Lincoln a York s proslulými svatostánky a jménem, které mu dali Vikingové. My, co jsem jich pár shlédli a užasli, nejsme ani moc překvapeni a za chvíli si je začínáme plést. V Yorku najdete kromě zmíněné stavby i několik kouzelných malých uliček a pozoruhodně projektované vikingské muzeuum. Jestli vaše touha po katedrálách není ještě zcela naplněna, zkuste navštívit tu v Durhamu (pochází z přelomu 11. a 12. století, normansko-románský sloh, zajímavější uvnitř), prostě protože je jiná než ostatní.

Jste-li duše tajemné a po tajemnu toužící, nezapomeňte se zastavit ve zřícenině starého opatství Jedburg Abbey, které již leží ve Skotsku. Anglicko-skotskou hranici poznáte podle toho, že je tam u cesty velký kámen, který má z jedné strany napsáno Scotland a z druhé England a všichni si ho fotí.

A hurá do Edinburghu. Čeká vás rozlehlý hrad, palác, ve kterém tráví své skotské dny anglická královna, a bývalá sopka, ze které je krásně vidět celé město a taky slunce, jak zapadá do moře. Ach, ti romantici. Pro zeměpismilce jde o Severní moře a záliv Firth of Forth.

Že čekáte, kdy se zmíním o skotských Highlands a palírnách whisky? Už je to tu - v Edradouru, nejmenší palírně ve Skotsku, leží poblíž městečka s trošku zvláštním názvem Pitlochry, jež je považováno za střed Skotska. Prohlídka spojená s ochutnávkou, co více si můžete přát. Pro ty z vás, kteří whisce neholdují, je alespoň zajímavé dozvědět se, jak se vyrábí, a když to pak víte, hned k ní máte jiný vztah a možná časem vám zachutná "jemná chuť nejméně desetileté whisky" uleželé v soudcích od sherry.

Hory (konkrétně Glenmore Forest Park - Cairngorm Mountains a North West Highlands v okolí jezera Loch Marré) se dají je těžko popsat slovy. Podívejte se raději na obrázky. Holé, někdy skalnaté kopce (lesy byly vykáceny pro stavbu lodí a nepodařilo se je obnovit), vřesoviště, kapradiny sahající až po ramena, všudypřítomné ovce, které vás svým bečením budí ráno místo kohoutů, vodopády a jezera.

Jezer je tolik a jsou tak veliká a hluboká, že lze věřit i tomu, že se Nessie (lochneska) prostě někam přestěhovala, aby se nemusela pořád rozčilovat s turisty, kteří se jí snaží zahlédnout ze zbytků hradu Urquhart Castle na břehu jezera.

Za odměnu, že jste dočetli až sem, si můžete vybrat bonbónek v podobě typické skotské krávy nebo zoufalé knihovnice s abstinenčními příznaky, kterážto lomcuje dveřmi bibliotéky ve Stratfordu.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KUBROVÁ, Barbora. Z palírny whisky za Lochneskou. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 5 [cit. 2024-11-14]. urn:nbn:cz:ik-10073. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10073

automaticky generované reklamy
registration login password