Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Noc v knihovnickém penzionu

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Noc v knihovnickém penzionu

0 comments
Anglicky
English title: 
One night in Library Bed and Breakfast
English abstract: 
In this article, we explore the Library Bed and Breakfast in Ann Arbor, Michigan. This place is operated by Ms. Joan Knoertzer, who, despite being a non-librarian, won several book-related prizes. Her house on Mary Street definitely offers an extraordinary and memorable bed and breakfast experience for book lovers. Various theme bedrooms with shared bathroom are available along with The Red Dining Room and all-year-ready Christmas tree!
Autoři: 

Ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že na spojnici mezi Minneapolis a Bostonem leží i Ann Arbor, mi bylo jasné, že jeden den v mém itineráři během letních cest věnuji i návštěvě tohoto univerzitního městečka. Pro čtenáře Ikara je to známé město (jednak kvůli studijním oborům na místní univerzitě, jednak zde má sídlo společnost ProQuest...), a navíc se mezi výsledky hledání ubytování za rozumnou cenu objevil i velmi atraktivně znějící výsledek: Library bed and Breakfast.

Nenápadný penzion na adrese 808 Mary Street Nenápadný penzion na adrese 808 Mary Street Nenápadný penzion na adrese 808 Mary Street
Nenápadný penzion najdete na adrese 808 Mary Street. Z Grand Rapids se sem dostanete nejlépe autobusem společnosti Greyhound. Na letiště v Detroitu můžete pokračovat autobusem AirRide.

Do poslední chvíle jsem ale nevěděl, zda svou hlavu skutečně složím v tomto podivuhodně znějícím místě. Telefonické spojení s paní Joan totiž posledních několik dnů nefungovalo a e-mail na ni jsem neměl. Nicméně při prvním kontaktu asi měsíc před příjezdem zněla majitelka velmi vzrušená myšlenkou, že přijede někdo z Prahy. Navíc jsem přijížděl dopoledne, proto jsem si jako zkušený cestovatel mnoho starostí nedělal.

První setkání proběhlo podle časového plánu stanoveného s velkým předstihem. "Měli jsme tu velkou bouři," zněla první slova bodré paní v tričku s nápisem TOLIK KNIH, TAK MÁLO ČASU, "proto nefunguje ani telefon ani internet!" Opět jsem si uvědomil, že stačí málo a jako lidstvo se můžeme vrátit do dob, kdy jsme se domlouvali na setkáních měsíce dopředu bez možností změny dle aktuálních podmínek. Do jisté míry jsem vlastně rád, že je to stále možné.

Tři pokoje, obývák a apartmá

Hned po příchodu majitelka na tabulku u schodiště poznamenala čas, kdy hodlám další den snídat a rovněž mě provedla celým horním patrem, které je k dispozici pouze návštěvníkům. Jedná se o tři ložnice, společný obývací pokoj s kuchyňským koutem a rovněž společnou koupelnu. K dispozici je na tomto patře ale též velké apartmá provedené v egyptském stylu. Návštěvník dostane svůj klíč a může si přicházet a odcházet, jak se mu zlíbí. Zatímco je dolní patro paní domácí otevřeno jen pro společné snídaně, první patro poskytuje zázemí pro skromné vaření dle individuálních požadavků: lednici plnou jablečného džusu, překapávač kávy a sporák. Především ale vypiglovaný obývací pokoj, kam se nevejde snad už ani jediná další kniha. 

V takovémhle penzionu najdete knihy i v kuchyni V takovémhle penzionu najdete knihy i v kuchyni V takovémhle penzionu najdete knihy i v kuchyni
V takovémhle penzionu najdete knihy i v kuchyni (a to nejen kuchařky!)

Račte si vybrat, s kým budete spát...

Je libo autory zamilovaných románů, cestopisy nebo spíše něco vědečtějšího? Každý z pokojů je označen mosazným štítkem a pokud jste jedinými návštěvníky, můžete si vybrat dle libosti. Já zvolil Charlese Darwina vykukujícího zpoza jednoho z početných obrazů v pokoji s větším oknem. Koupelna je společná pro všechny obyvatele a je z ní patrné, že majitelka domu je navíc i oddaným sportovním fanouškem (to bylo vidět i na tričku, které oblékla následující ráno). Žlutomodré vlajky týmu v domě zkrátka nepřehlédnete: symbolizují samozřejmě Michiganskou univerzitu, a to hned v několika populárních sportech. Pokud se zeptáte na guvernéra státu, majitelka penzionu vám ukáže společnou fotografii pořízenou na jednom z utkání amerického fotbalu... Stadion je od domu vzdálen nějakých 12 minut chůze, a stejně jako ostatní populární destinace Ann Arboru je tedy velmi dobře dostupný. Dlužno poznamenat, že když jsem vyhledával ubytování na jednu noc, všechny nabídky byly dost z ruky, poněkud luxusní a také patřičně oceněné. Pardon, na studentské město vlastně spíše nepatřičně. Další důvod, proč jsem zvolil právě Library Bed and Breakfast. Jedna noc přišla na nějakých 90 dolarů. A to prosím i s odvozem na autobusové nástupiště druhý den ráno.

Knihy, miniatury a vlajky týmu Michiganské univerzity Knihy, miniatury a vlajky týmu Michiganské univerzity Knihy, miniatury a vlajky týmu Michiganské univerzity
Knihy, miniatury a vlajky týmu Michiganské univerzity

Pokoj věnovaný miniaturním knihám byl v době mé návštěvy také volný. "Ujistěte se prosím, že obsah krabiček vložíte na své místo," prosí zvědavce na vystavené cedulce paní Joan. Na své miniatury je patřičně hrdá, i když ty nejcennější kousky uchovává ve vitríně v přízemí. Na další  knihu ve svém domě podle svých slov vždy místo najde, i když s miniaturami je to samozřejmě mnohem jednodušší.

Miniaturní knihy na různá témata Miniaturní knihy na různá témata Miniaturní knihy na různá témata
Mezi vystavenými exponáty nenajdete pouze knihy. Je tu mj. lekce jógy, souprava na šití i na praktikování voodoo!

Červené knihy jsou nejprodávanější

Fakt, že jsem ke snídani zvolil červenou košili paní Joan očividně potěšil. Ovocný salát a cereálie se totiž podávaly v pokoji nazvaném "Well–Read". Slovní hříčka mi byla vzápětí vysvětlena: Knihy v červených přebalech jsou údajně nejprodávanějšími tituly.

Červený pokoj Červený pokoj Červený pokoj
V červeném pokoji najdete dokonalou všehochuť, dokonce i fresky z Pompejí

U snídaně máme konečně příležitost trochu popovídat o historii domu i samotném nápadu provozovat v něm penzion. Joan Knoertzer kupodivu není knihovnicí – studovala umění a hudbu – ale ke knihám měla vždy kladný vztah. "Muzikanti vždycky kupují spoustu knih," říká přesvědčivě. V domě žije čtvrt století, ale když jí po šesti letech nájemkyně řekla, že se musí odstěhovat, nevěděla, co si počít. Kupodivu dlouho nemohla najít žádného dalšího nájemce, který by se v patře usadil. Stotisícové městečko žije především studentským životem, ale studenti mají k dispozici nové koleje hned v univerzitním kampusu.

Na Haloweena jí přátelé z legrace řekli, že vzhledem k tomu, že vlastní tolik knih, měla by si otevřít knihovnický hotel. A plán do důchodu tak byl na světě! Po dvouleté renovaci horního patra konečně otevřela. To bylo před patnácti lety, na svatého Valentýna. Od té doby se dveře prakticky nezavřou: mezi ubytovanými, kteří zanechali podpis v návštěvní knize najdete mnoho knihovníků, ale často zde přespávají rodiče studentů, fotbaloví fanoušci, či návštěvníci koncertů a festivalů.

Vánoční stromeček po celý rok

Majitelka domu vám na požádání ukáže své nejcennější kousky. V obývacím pokoji s piánem najdete několik set let staré knihy s pozlaceným hřbetem, signovanou poezii i další a další miniatury. Není divu, že ve sbírce se blýská i pohár od Společnosti miniaturních knih z Glasgow. Paní domácí je skutečnou nadšenkyní a nepopiratelnou královnou knih ve městě. Publikace u ní doma visí dokonce i na vánočním stromečku. A aby toho nebylo málo, Vánoce jsou v tomhle penzionu každý den v roce!

Vzácné knihy, pohár z Glasgow a vánoční stromek zdobený knihami Vzácné knihy, pohár z Glasgow a vánoční stromek zdobený knihami Vzácné knihy, pohár z Glasgow a vánoční stromek zdobený knihami

Vzácné knihy, pohár z Glasgow a vánoční stromek zdobený knihamij Vzácné knihy, pohár z Glasgow a vánoční stromek zdobený knihami Vzácné knihy, pohár z Glasgow a vánoční stromek zdobený knihami
Vzácné knihy, pohár z Glasgow a vánoční stromek zdobený knihami - takový je knihovnický penzion

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 5)
FARKAS, Pavel. Noc v knihovnickém penzionu. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 1 [cit. 2024-06-21]. urn:nbn:cz:ik-17420. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17420

automaticky generované reklamy