Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Noc v knihovně 2016 - muzejní noc v NTK

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Noc v knihovně 2016 - muzejní noc v NTK

0 comments

Pražská muzejní noc je oblíbená každoroční akce, která již od roku 2004 prezentuje a popularizuje kulturní dědictví Prahy a umožňuje návštěvníkům podívat se v netradičním večerním čase (a zpravidla zdarma) do celé řady kulturních a paměťových institucí v Praze.

Letošní 13. ročník Pražské muzejní noci se konal v sobotu 11. června 2016 od 19 hodin, a do akce se zapojilo 52 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí – od Národního muzea či Národní galerie až po letošní nováčky, kterými byl např. Český rozhlas, Galerie Lucerna či Karolinum Univerzity Karlovy v Praze.

Webové stránky Pražské muzejní noci
Webové stránky Pražské muzejní noci obsahují podrobný program, zapojené instituce i přehlednou mapu

Jednou ze zapojených institucí byla také Národní technická knihovna, která si připravila akci s názvem "Noc v knihovně", případně "Muzejní noc v NTK". Pražské muzejní noci se letos účastnila pošesté a jak už nás u NTK asi nepřekvapí, hlavním tématem byly kromě pohledu do historie (a do zákulisí NTK) také moderní technologie.

Program byl každopádně velmi pestrý a zajímavý. Mezi sobotní akce patřil například workshop klasické fotografie s fotografem Karlem Cudlínem, výstava dvou multimediálních instalací novomediálního umělce Jakuba Nepraše, výstava fotografií staré Prahy z historického fondu NTK, promítání animovaných filmů v licenci Creative Commons, komentovaná prohlídka po knihovně či hudební představení Bellvoices.

Ředitel NTK Martin Svoboda Instalace Jakuba Nepraše Natural Selection I
Vlevo: ředitel NTK Martin Svoboda, vpravo: instalace Jakuba Nepraše Natural Selection I

Workshopy, prohlídky, promítání a další akce přinesly své ovoce a Muzejní noc v NTK tak byla i v pozdní sobotní hodinu úspěšná. Odhadem knihovnu navštívilo cca pět tisíc návštěvníků, přičemž velký zájem byl např. o zmiňovaný workshop klasické fotografie, kde si zájemci mohli sestavit vlastní fotoaparát a snímky vyvolat v provizorní černé komoře. Malé i velké návštěvníky potěšilo i večerní portrétování Roel van der Lindenem, videoprojekce na stěnách knihovny, nebo možnost vyrobit si placku s motivy Dana Perjovschiho.

Portrétování v Galerii NTK Videoprojekce Metropolia Jakuba Nepraše
Vlevo: portrétování v Galerii NTK, vpravo: videoprojekce Metropolia Jakuba Nepraše

Jak knihovna po skončení akce uvedla v tiskové zprávě, z velkého zájmu veřejnosti mají velikou radost a těší se na příští ročník – ten se bude mimochodem konat v sobotu 10. června 2017. A kdo by to celý rok nemohl vydržet, může se ve středu 7. září 2016 podívat na Festival vědy.

Interaktivní pískoviště First Scratch / První škrábnutí Jonáše Strouhala
Vlevo: interaktivní pískoviště, vpravo: projekt First Scratch Jonáše Strouhala aneb možnost nechat si umělecky "poškrábat" telefon

Hodnocení: 
Průměr: 4.3 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan a SEJKOTOVÁ, Markéta. Noc v knihovně 2016 - muzejní noc v NTK. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 8 [cit. 2022-10-02]. urn:nbn:cz:ik-17831. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17831

automaticky generované reklamy