Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Noc s Andersenem dětem opět otevřela dveře do světa pohádek i Internetu

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Noc s Andersenem dětem opět otevřela dveře do světa pohádek i Internetu

0 comments

Naši pomyslnou reportáž o letošní Noci s Andersenem píšeme tři týdny poté, co se ve 264 knihovnách, školách, domech dětí i nemocničním oddělení četly pohádky. A věřte – nevěřte, neustále přicházejí další statická hlášení, např. dnes 23. 4. 2004 od ZŠ Dolní Rožínka přišla zprávička, že "...letos se nás sešlo 31 dětí, 4 dospělí a 5 pomáhajících dívek z 9. třídy. Protože se hlavním vedoucím narodila holčička, tak jsme měli nejmladšího spáče – tříměsíční Danielku. Byl zde dále 4,5letý Honzík a děti ve věku 9 a 10 let..."

Denně narůstá i počet spáčů (7721 dětí, 1577 dospělých); přestože jsou oficiální statistiky uzavřeny, zvyšují se počty dětí i celková částka, kterou účastníci akce letos přispěli prvnímu dětskému hospicu v Malejovicích (zatím celkem 22 562 korun). Jako poslední se hlásili z knihovny ve Slaném, kde vybrali 912 korun. Z malé vesničky pod Řípem - Ledčic, kde se sešlo ve škole 25 dětí a 6 dospělých, odeslali na konto 1400 korun. Nejvyšší odeslanou částku jsme zaznamenali u ZŠ Lužice, odkud odešlo 4096 korun – všem velmi děkujeme. A jak vzkazuje z NK paní Z. Ježková: "Výsledek sbírky je krásným důkazem toho, že i když se v knihovnách a školách bavíme s dětičkami, nezapomínáme na věci vážné, které jsou však také součástí našeho života."

A když v nás doznívá ta báječná atmosféra letošního společného čtení pohádek, uvědomujeme si, oč jsme všichni duchovně bohatší – vždyť díky Noci s Andersenem vznikla nová přátelství i povědomí o tom, že v úsilí o získávání dětských čtenářů nejsme sami a dokážeme si navzájem poradit i předat rady, jak na to. V Čechách, na Moravě, na Slovensku i v Polsku o sobě víme díky společné elektronické konferenci, kterou proletěly stovky nápadů, a my se pokusíme s vámi podělit o ty nejzajímavější perličky, které přišly později a nevešly se do oficiální zprávy.

Nejreprezentativnější oslavy letošního svátku dětské knihy proběhly v Horšovském Týně, kde se v lampiónovém průvodu vedeném Sněhovou královnou představilo v kostýmech Andersenových pohádek na 400 dětí i dospělých. Podobný nápad měli na více místech - např. na Vysočině ve Výčapech dětem v pyžamkách k lampiónovému průvodu místní rozhlas hrál i píseň Pár havraních copánků, v níž se zpívá o Andersenovi. Jiný z lampiónových průvodů mířil z Frýdku do Místku, v Písku zase šel průvod v maskách... Našimi městy i vesničkami chodily pohádkové postavy z děl H. Ch. Andersena i odjinud, hledala se kouzelná zrcadla, hrášek pro princeznu, v Kloboukách u Brna každý účastník zasadil pět kouzelných hrášků. V mnoha místech bylo samozřejmostí potkat živého Andersena. V Turčianské knižnici v Martine na Slovensku měli svatbu Malulienky s princem, svatební hostinu pro účastníky noci uspořádali místní sponzoři. Odjinud na to šli v Desné v Jizerských horách, kde kromě pohádek pro Dášeňku měli také psa baskervillského, který hlídal zlatý poklad v hrobce rodu Riedlů. Jak napsala Irena Šulcová, "zážitky z noční stezky odvahy, která byla podbarvena nefalšovaným psím vytím... Do statistiky jsem raději neuvedla, co jsme posnídali. Rodiče už by nám asi děti víckrát nepůjčili, až by se rozneslo, že v knihovně v Desné žerou psy! Žádné chrumkavé rožteky! Psa baskervillského... jak si ho představují cukráři ze Smržovky. Za první místo v překonání strachu dort dostaly všechny děti a moc si na něm pochutnaly..." Ve Vsetíně zase všechny spáče obdaroval pracovník místní pošty... Liberec-Vesec hlásí defilé čertů a strašidel z Čítárny u čerta, která se v ten den také několikrát slavnostně otvírala v Jičíně.


Hrochův Týnec


Desná


Uherské Hradiště


Výčapy

Náš výčet nebude nikdy úplný, tolik se toho událo! O to víc nás těší, že myšlenka společné noční četby dětem ve střední Evropě nachází další příznivce a už nyní začínáme s přípravami příští noci... S vámi všemi se těšíme nejen na mejlovou v páté Noci s Andersenem v pátek 1. dubna 2005 (děti z pražské Lauderovy školy o den dříve, neb v pátek mají svátek)!!!

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ČÁPOVÁ, Mirka a HANÁČKOVÁ, Hana. Noc s Andersenem dětem opět otevřela dveře do světa pohádek i Internetu. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 5 [cit. 2024-05-21]. urn:nbn:cz:ik-11544. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11544

automaticky generované reklamy
registration login password