Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Národní knihovnu tunelovali archeologové

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Národní knihovnu tunelovali archeologové

0 comments
Šok nejen v odborné, ale i v nejširší veřejnosti způsobila zpráva, pocházející prý od indiskrétního zdroje blízkého Ministerstvu kultury ČR, o tom, že na seznamu organizací, které vláda hodlá prověřit v rámci akce "Čisté ruce", figuruje také Národní knihovna ČR! Mluvčí kabinetu Libor Rouček na tiskové konferenci dlouho odmítal vysvětlit tento krok, teprve zatlačen do rohu diktafony lačných reportérů prohlásil, že důvodem byl údajně dramatický pokles množství nakupovaných knih, tedy jev naprosto neobvyklý, a proto nanejvýš podezřelý.

Celým státem a napříč politickým spektrem se vedla vzrušená diskuse: Investiční fondy a průmyslové podniky, dobrá, to se dá pochopit, ale který zloduch si opovážil vzít na mušku bohulibou instituci, jež nám půjčuje knížky! Pan premiér dokonce opustil jemu vlastní vytříbený styl vyjadřování, aby zahrozil pachatelům, a Svaz informačních pracovníků a knihovníků byl nucen odložit pravidelnou koncepční poradu nad čajem a vánočním pečivem, aby se pokusil vyřešit prekérní situaci.

Skandálu, který by mohl znamenat konec našich nadějí na přijetí do evropských, resp. transatlantických informačněvědních struktur, zabránil za pět minut dvanáct IKAROS. Podařilo se nám zjistit z dobře informovaného zdroje, tentokrát blízkého vrátnici v Poslanecké sněmovně, že šlo o řádně nafouknutou bublinu. Symbióza chronické nedoslýchavosti ministra bez portfeje Jaroslav Bašta a jeho pronikavé schopnosti deduktivního uvažování hodné mistra Holmese vydala trpké ovoce. Bašta byl totiž přistižen, jak se plíží s tužkou v ruce a s úmyslem ulovit v kuloárech další podniky-černé ovce, kterým je třeba se podívat na zoubek. Shodou okolností se nacházel u dveří místnosti výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, když ředitel NK ČR V. Balík si jeho členům stěžoval, že knihovnu trápí nedostatek peněz a ještě k tomu omezují její činnost archeologové, kteří vykopali TUNEL vedoucí až pod hlavní budovu!

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Národní knihovnu tunelovali archeologové. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 11 [cit. 2022-11-28]. urn:nbn:cz:ik-10495. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10495

automaticky generované reklamy
registration login password