Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Na Vysočině se čte každý den

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Na Vysočině se čte každý den

0 comments
Autoři: 

V rámci celostátní soutěže Moje kniha probíhá velká soutěž ve čtení a poznávání knih v kraji Vysočina, která dostala název Čtení na každý den. Soutěž pořádají organizátoři 14. Podzimního knižního trhu, Krajská knihovna Vysočiny a další knihovny regionu Vysočina, Český rozhlas Region, Deník Vysočiny a Knižní novinky.

První část soutěže proběhla v květnu a červnu 2004 v regionálních knihovnách kraje Vysočina - v Havlíčkově Brodě, Třebíči, Pelhřimově, Žďáru nad Sázavou a Jihlavě. Soutěže ve všech uvedených knihovnách se zúčastnilo asi 70 soutěžících, nikdo z nich (ač to pravidla dovolují) nebyl v dospělém věku.

Soutěžící měli za úkol představit svou vybranou oblíbenou knihu (aniž by uvedli jejího autora a název) a přečíst z ní krátký úryvek. Charakterizovat vybranou knihu mohli soutěžící nejen slovem, ale také pohyby, vhodně zvoleným kostýmem apod. Kromě toho museli soutěžící poznávat, jakou knihu si vybrali "soupeři".

Konkrétně byla pravidla soutěže Čtení na každý den stanovena následovně:

  • Soutěž je určena všem, kdo rádi čtou a není omezena věkem.
  • Soutěž bude probíhat v pěti regionálních kolech (Havlíčkův Brod, Jihlava, Třebíč, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou), nejlepší soutěžící postoupí do hlavního kola, které se uskuteční v rámci 14. Podzimního kola v Havlíčkově Brodě v sobotu 16. října 2004 od 14:00 hodin v salónku Kulturního domu Ostrov.
  • Soutěžící si vybere svoji oblíbenou knihu (pouze beletrie!), několika větami ji stručně a výstižně představí ostatním soutěžícím (např. proč si knihu vybral, proč se mu líbí apod.), nesmí přitom ovšem zmínit autora ani název knihy.
  • Přečte z knihy krátkou ukázku (max. minutu a půl).
  • Úvodním slovem i výběrem ukázky musí ostatním soutěžícím napovědět (může napovědět např. i oblečením apod.).
  • Aby ostatním však formátem či obalem knihy nenapověděl příliš, je lepší si ukázku přinést přepsanou či překopírovanou na samostatném papíře.
  • Úkolem ostatních je uhodnout, o kterou knihu se jedná (jméno a příjmení autora, název knihy).
  • Každý ze soutěžících je tedy zároveň přednášejícím i posluchačem a je hodnocen jak podle počtu správně uhádnutých ukázek, tak podle způsobu přednesu ukázky, prezentace a výběru knihy.
  • V hlavním kole a ve finále musí soutěžící číst z jiných knih než v předkolech.

Nejlepší soutěžící z těchto předkol (zhruba 20 dětí), u nichž se hodnotil způsob prezentace vlastní vybrané knihy a počet uhodnutých ukázek ostatních soutěžících, postoupili do finále, které se uskuteční (jak je také uvedeno v pravidlech soutěže) v rámci 14. Podzimního knižního trhu v Havlíčkově Brodě v sobotu 16. října 2004. Vítěz bude vybrán porotou, v jejímž čele zasedne spisovatel Michal Viewegh. Hlavními cenami pro vítěze budou dva zájezdy k moři.

K průběhu soutěže přispívá také Český rozhlas Region (87,9 FM), který pořídil záznamy z předkol v knihovnách (ukázky nejlepších soutěžících pak budou zveřejněny ve vysílání) a bude přenášet dění z hlavního kola soutěže, a Deník Vysočina, který bude v září 2004 otiskovat ukázky z knih vybraných soutěžícími.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
CELBOVÁ, Iva. Na Vysočině se čte každý den. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 7 [cit. 2023-01-31]. urn:nbn:cz:ik-11643. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11643

automaticky generované reklamy
registration login password