Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Modrý přístup pana Dočekala

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Modrý přístup pana Dočekala

0 comments
Autoři: 
Ten, kdo občas čte Neviditelného psa, si mohl povšimnout, že pan Neff odkazuje na časopis Svět na modro, v němž Daniel Dočekal zveřejňuje svoje názory a dává prostor jiným, aby činili totéž. Hlavním tématem článků pana Dočekala je ovšem problematika týkající se produktů firmy Microsoft, a to především jejích operačních systémů.

Sám mám s těmito produkty co do činění, tak občas na tuto adresu zabrousím. Na té stránce se nachází nahoře seznam kódování češtiny, které si člověk může vybrat, aby náležitě viděl všechny nabodeníčka. Tato nabídka je zde od raných dob Světa. Od raných dob je za ní závorka, ve které je napsáno, že (cituji přesně) „zatím nefunguje". Vzpomínám si, jak se někdy na jaře pan Dočekal dušoval, že s tím sice má problémy, protože jeho WWW server pracuje na Windows NT, ale do týdne bude čeština fungovat. Pro tento případ dal za seznam do závorky „zatím nefunguje". Zhruba uprostřed prázdnin, těsně před tím, než mi do počítače uhodil blesk a shořel mi modem, jsem prohlížel Svět na modro a měl jsme tak možnost vyzkoušet, zda-li čeština správně funguje. Nápis v závorce tam byl dál a čeština kupodivu nefungovala.

Tak jsem se rozhodl autorovi napsat. Můj dopis zněl ve smyslu, co se bude dít s kódováním češtiny. Podívejte se, co mi odpověděl. Cituji:

Z čeho čtete Modrý Svět?

Odpověď jsem sice nepochopil (přesněji, nepochopil jsem, na co to pan Dočekal potřebuje vědět), ale protože jsem slušně vychovaný chlapec, a když se mě někdo na něco zeptá, tak mu odpovím. Tady je má odpověď.

Z Netscape na Unix strojích podporujících pouze ISO-8859-2 (kódování češtiny, jak již název napovídá, standardizovaný ISO)

Ještě ten den mi přišla odpověď. Tady je:

Takže napište Netscape, ať jsou tak laskaví a postarají se, aby jejich software uměl to co má umět. Windows-1250 (kódování češtiny pro MS Windows - pozn. redaktora) bylo standardizováno pro WWW už docela dávno : (a Netscape s tím ve většině prostředí nemá žádné problémy (stejně jako nemá problém s 8859-2). I takové MACintosh to zvládá. Tak proč proboha ne v UNIX?

Jinými slovy pan Dočekal mi říká, že mám vyhodit software jenom proto, že se rozhodl nepodporovat kódování ISO-8859-2, které bylo standardizováno dávno před tím, než Bill Gates představil svoje Windows a svoje kódování. Dále mi tím pan Dočekal dal najevo, že si neváží svých čtenářů a že každý, kdo se mu nepřizpůsobí, mu je ukradený. Názor ať si o tomto přístupu udělá každý sám.

Na konec přeji panu Dočekalovi a jeho Světu na modro hodně štěstí, ale hlavně více pokory a úcty k těm, pro které svou práci dělá.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
HOUDEK, Aleš. Modrý přístup pana Dočekala. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 6 [cit. 2023-06-04]. urn:nbn:cz:ik-10081. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10081

automaticky generované reklamy
registration login password