Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Léto v NTK: Nové počítače, Linux a Factorio

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Léto v NTK: Nové počítače, Linux a Factorio

0 comments
Autoři: 

Ačkoliv je léto většinou doba prázdnin a dovolených, minimálně správci IT se v Národní technické knihovně rozhodně nenudili. Knihovna totiž koncem července razantně obměnila počítačové vybavení a přešla na otevřený operační systém Linux. Ale nenudili se ani příznivci automatizace či počítačových her, protože až do konce prázdniny byla na počítačích k dispozici úspěšná česká strategická hra Factorio.

Nové počítače a přechod na Linux

Jak již zaznělo v úvodu, revitalizace počítačového vybavení NTK spočívala jak v nákupu nového vybavení, tak ve změně operačního systému. Jak v rozhovoru pro server Lupa.cz uvedl vedoucí odboru pro ICT v NTK Ondřej Koch, došlo k výměně původního terminálového řešení na platformě Windows CE za nové samostatné počítače Lenovo ThinkCentre M910z s operačním systémem Linux.

Dosavadní PC stanice s Microsoft Windows dnes již nevyhovovaly zejména pro přehrávání multimediálního obsahu a byly také náročné pro správce. Teď jsme je nahradili novými plnohodnotnými osobními počítači s Linuxem. Tím se sníží náklady na podporu operačního systému zhruba o dvě třetiny,“ uvedl v tiskové zprávě Martin Svoboda, ředitel NTK.

Nové počítače v NTK
Nové počítače v NTK (zdroj: tisková zpráva NTK & LinuxExpres)

Přechod na open source systém (distribuci GNU/Linux Fedora) by měl knihovně podstatně usnadnit správu systému na všech 150 počítačích. Pro uživatele jsou k dispozici nástroje na práci s grafikou, kancelářský balík LibreOffice nebo nástroj Calibre pro práci s elektronickými knihami. K dispozici jsou také specializované nástroje pro studenty Fakulty informačních technologií a Fakulty elektrotechnické ČVUT, kteří tvoří významnou část registrovaných zákazníků NTK.

Pro NTK by to mělo znamenat také výrazné snížení nákladů, protože po přechodu na Linux odpadají licenční poplatky jak za jednotlivé počítače, tak za dedikované servery, přes které původní terminály fungovaly. Příprava celého procesu (včetně výběrových řízení) trvala asi půl roku; samotné zprovoznění stanic trvalo podle slov vedoucího oddělení ICT infrastruktury NTK Jakuba Koudelky asi tři dny.

Léto s Factoriem

Faktorio je úspěšná strategická počítačová hra Michala Kovaříka a Tomáše Kozeleka ze společnosti Wube Software. Hráč hry je v roli trosečníka na cizí planetě a jeho cílem je s pomocí továren a stále komplexnější automatizace vybudovat raketu, díky které bude moci odletět pryč. Tento cíl je nicméně na začátku velmi vzdálený (a pro řadu hráčů podružný), protože hlavní náplní hry je již zmiňovaná automatizace.

Náplň hry tak spočívá v postupném budování stále složitější sítě továren, čerpadel, rafinerií, výrobních linek a pásových dopravníků (a později i vlaků či dronů), které budou automaticky a co nejefektivněji zpracovávat dostupné suroviny a vyrábět stále složitější a složitější zařízení a technologie.Hra Factorio je ve vývoji od roku 2012 a vývoj stále pokračuje (hra je oficiálně jako „early access“). Nicméně i tak se hry prodalo už více než 1,5 milionu kopií a jedná se tak o jednu z nejúspěšnějších českých her. V rámci svého představení v NTK byla hra k dispozici registrovaným i neregistrovaným zákazníkům.

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan. Léto v NTK: Nové počítače, Linux a Factorio. Ikaros [online]. 2018, ročník 22, číslo 5 [cit. 2024-04-12]. urn:nbn:cz:ik-18281. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18281

automaticky generované reklamy