Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Lehké zamyšlení o "levných knihách"

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Lehké zamyšlení o "levných knihách"

0 comments
Autoři: 
Vánoční dárky jsme nejen dávno zabalili, ale již také před několika dny rozbalili; tajemství jsou odhalena, přání splněna (nebo také nikoliv). A položím-li vám, milí čtenáři, nyní otázku: "Jakými vánočními dárky jste letos obdarovali své blízké a naopak jakými dárky jste byli obdarováni?", jistě většina z vás zahrne do své odpovědi příslušný tvar slova "kniha". A následně by mě velmi zajímala odpověď na otázku: "Kde jste tuto knihu / tyto knihy pořídili?" Zdalipak vás bylo možno potkat na místě, které mě doslova šokovalo?

Několik desítek hodin před Štědrým dnem jsem mnou nezaviněnou vinou navštívila v samém centru Prahy jednu ze "specializovaných" prodejen nabízejících levné knihy. Věděla jsem předtím o její existenci, avšak nikdy mě nenapadlo zanořit se do jejích útrob. Skutečnost předčila všechny mé představy. Prodírala jsem se davy lidí v nekonečném dvoupodlažním labyrintu, kde všude kolem byly na zemi, na policích a snad i u stropu vyrovnány kupy knih. Princip jejich uspořádání mi zůstal zcela utajen, jen sekci knih pro děti a mládež bylo možno rozeznat. Obraz zákazníků probírajících se haldami knih by se dal s úspěchem zaměnit za obraz lidí probírajících se věcmi někde na lepším smetišti. Ceny knih se zde pohybují v řádu maximálně pár desítek korun českých. Zakoupit je možno snad cokoliv - od kalendářů a plakátů, přes pohádky, cédéčka, biografie politiků až po naučnou literaturu. Knihy vydané před několika lety, ale také před několika týdny - což znamená, že knihu, kterou je možné v "řádném" knihkupectví zakoupit za "řádnou" cenu, dostanete v levných knihách třeba i o 80 % levněji. A zákazníci se jen hrnou - jakpak by ne, mají hluboko do kapsy, chtějí udělat radost mnoha lidem a zájem o kulturu prodeje? Ten jde stranou!

Zmíněný obchod, který se naštěstí ani netroufá nazývat knihkupectví, jsem opouštěla zdravě naštvaná. A v hlavě mě tížila řada otázek: Jak to, že majitel takového obchodu vykazuje zisk, když prodává knihy za tak levný peníz? Jak je možné, že nakladatelé dopustí takovou degradaci své produkce? Jak to, že tolika lidem nevadí nakupovat knihy v tomto prostředí, když v bezprostředním okolí se nachází celá řada krásných knihkupeckých stánků?

Pokusila jsem se nalézt odpovědi u zástupce knihkupecké a nakladatelské profese. A musím říci, že mi přinesly jisté rozčarování. Realita je taková, že kompetentní zástupci obchodu s levnými knihami vymyslí na každého vyhlédnutého nakladatele, resp. každý vyhlédnutý titul takovou cenovou strategii, aby ani jedna strana nebyla škodná. Pokud nakladatel neodhadne zájem o vydávanou knihu a vytiskne ji v příliš vysokém nákladu, rád si pak vyčistí sklady tím, že jeho část odprodá za minimální cenu prodejci levných knih, který knihy předkládá cílovým zákazníkům za cenu více než lidovou. A s čím neuspěje ani za "babku", zmizí ve stoupě. I tak je vyděláno. Jelikož o zákazníky není nouze. (Nutno ovšem říci, že tituly renomovaných nakladatelů se v levných knihách ocitnou jen zřídka.)

Tak nevím, zda jsem špatná já - milovnice obchodů s nablýskanými regály plnými knih, které stojí v bohatém osvětlení na měkkém koberci, kde má zákazník teoreticky možnost přečíst si v přilehlém křesílku celou knihu, aniž by si ji koupil a odnesl s sebou domů, nebo lidé, kteří se nebrání nakupovat knihy v prostředí ne nepodobném blešímu tržišti. Jisté je, že pokud tito zákazníci budou existovat, budou existovat i obchody s levnými knihami.

P.S. Omlouvám se vám všem, kteří se nyní cítíte být hluboce dotčeni, neboť nakupujete knihy levně v podobných "specializovaných" prodejnách.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Průměr: 2.3 (hlasů: 7)
CELBOVÁ, Iva. Lehké zamyšlení o "levných knihách". Ikaros [online]. 2000, ročník 4, číslo 1 [cit. 2023-12-09]. urn:nbn:cz:ik-11081. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11081

automaticky generované reklamy