Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Korporativní záhlaví a malý pomocník při jeho tvorbě

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Korporativní záhlaví a malý pomocník při jeho tvorbě

4 comments

V roce 2000 připravily katalogizátorky Krajské knihovny Karlovy Vary a Městské knihovny v Ostrově příručku pro katalogizaci knih v AACR2 v programu LANius, která měla pomoci usnadnit práci knihovníků, kteří se v této době s těmito pravidly seznamovali. Podle ohlasu, které příručka získala, jsme usoudily, že svůj účel splnila a ulehčila práci mnoha knihovníkům.

Po dvou letech se opět tyto kolegyně sešly a jejich společným úsilím vznikla přehledná a stručná pomůcka pro tvorbu korporativního záhlaví podle anglo-amerických katalogizačních pravidel AACR2. Příručka není uceleným výkladem veškeré problematiky, pouze má seznámit se základními postupy a usnadnit orientaci v této problematice. V první části přináší základní informace o tvorbě korporativního záhlaví, pravidla a názorné příklady. Druhá část je věnována aplikaci do knihovního systému LANius.

Poděkování patří autorkám příručky Gabriele Pelcové z Krajské knihovny Karlovy Vary a Janě Schützové z Městské knihovny v Ostrově, ale také PhDr. Zuzaně Hájkové ze Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, se kterou byl všechen materiál konzultován. Praktická pomůcka je vystavena v elektronické podobě na adrese http://www.knihovna.kvary.cz/AACR2/korpor.doc>.

Veškeré připomínky, doplňky a dotazy, laskavě zasílejte na adresu: havrankova@knihovnakv.cz. V blízké době se chceme zaměřit na problematiku kartografických dokumentů, AV-médií a zpracování článků z periodik. Přivítali bychom pomoc, kdo by proto se chtěl řešení účastnit, ozvěte se, prosím, na výše uvedené adrese.

Hodnocení: 
Průměr: 1.5 (hlasů: 2)
HAVRÁNKOVÁ, Alice. Korporativní záhlaví a malý pomocník při jeho tvorbě. Ikaros [online]. 2002, ročník 6, číslo 12 [cit. 2024-05-27]. urn:nbn:cz:ik-11166. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11166

automaticky generované reklamy

Máme tu 4 komentářů

Zdá se, že odkaz v předposledním odstavci není funkční.

Dobrý den,

článek je bohužel už pár let starý a původní dokument už asi není dostupný nebo se někam přestěhoval. To bohužel s odstupem času už příliš neovlivníme.

Hezký den,
Jan Rylich, šéfredaktor

Proč je sem vložen článek z roku 2002? Doufala jsem, že se dozvím nějaké aktuální informacve ohledně tvorby korporátního záhlaví... kdyby alespoň byl článek znatelně uveden jako "RETRO"nebo tak nějak...

Dobrý den, Blanko,

jedná se o článek, který sem byl vložený v roce 2002. Rok vydání máte uvedený v záhlaví (v části "Vydání" hned pod autorkou) a pak ještě jednou menším písmem v citaci. Nejedná se tedy o "retro" (tedy např. dnes vydaný článek vzpomínající na nějakou starou událost), ale jednoduše 15 let starý článek :) Podobných článků tady možná najdete více - časopis Ikaros vychází od roku 1997 :)

S pozdravem,
Jan Rylich, šéfredaktor

registration login password