Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kontroverzní tweety, boj o internet v EU, drony, smartphony a počítačové hry v Německu

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Kontroverzní tweety, boj o internet v EU, drony, smartphony a počítačové hry v Německu

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

konec roku se blíží a s ním i závěrečné číslo časopisu Ikaros; ačkoliv možná přesnější by bylo „závěrečná čísla“, protože jich bude několik. Jak jsem zmínil v minulém úvodníku, pokusili jsme se trochu dohnat resty za uplynulý rok, a proto vám tentokrát přinášíme prosincové „dvojčíslo“ (byť ve formě dvou samostatných čísel, aby v tom nebyl v archivu nepořádek); a pokud se nám podaří všechno stihnout podle plánu, objeví se snad i tradiční číslo silvestrovské.

Co se týče pravidelného přehledu událostí doma i ve světě, velkým tématem uplynulých měsíců byly „kontroverzní tweety“. Několik měsíců se kupříkladu řešila situace, kdy společnost Disney přerušila spolupráci s režisérem Jamesem Gunnem, na základě až deset let starých tweetů s urážlivým černým humorem (mj. i na téma pedofilie). James Gunn se za své tweety omluvil a za režiséra se postavili mj. i všichni herci úspěšné filmové ságy Strážci Galaxie, ale společnost Disney své rozhodnutí nezměnila.

Něco takového se ale nestalo poprvé. Jen o několik měsíců dříve televizní stanice ABC zrušila natáčení další řady kultovního seriálu Roseanne poté, co hlavní představitelka, Roseanne Barr, přirovnala na Twitteru Obamovu poradkyni Valerie Jarrett k opici. Nicméně „vyhození“ Jamese Gunna bylo odlišné v tom, že se nejednalo o aktuální vyjádření, ale o tweety staré až deset let.

Velmi podobné kontroverzi se nevyhnula ani provokativní komička Sarah Silverman, přičemž opět se jednalo o cca devět let staré tweety. O žádnou práci ale (pokud je známo) nepřišla.

A o nemalou „kontroverzi“ se postaral i australský karikaturista Mark Knight, který si za svoji karikaturu tenisové legendy Sereny Williams, která prohrála ve finále US Open a v rozčílení rozbila svou raketu, vysloužil nařčení ze sexismu a rasismu; jako by snad v USA nikdy nepřišli do styku s karikaturou.

S tématem svobody slova – byť tentokrát nikoliv v Americe, ale zejména v Evropě – souvisela také několikaměsíční veřejná diskuse kolem připravované směrnice Evropské unie o copyrightu. Ta dlouhodobě budí emoce zejména kvůli dvěma svým článkům – článku 11 a článku 13.

Článek 11, který se často označuje jako „poplatek za sdílení“, může zpoplatnit (či výrazně omezit) zobrazení úryvků textu u odkazů (na FB či Google); článek 13 zase činí provozovatele všech platforem odpovědné za obsah, který se u nich vyskytuje – s tím, že tento obsah musí zachytit a odstranit ještě před zveřejněním, což nevyhnutelně způsobí jednak masivní nasazení přísných filtrů obsahu a jednak to může ohrozit existenci memů, parodií či satiry, která často s „cizím obsahem“ pracuje.

Evropský parlament kontroverzní směrnici v polovině září schválil a směrnice nyní vstupuje do tzv. trialogu, což je jednání mezi úředníky Evropské komise, poslanci Evropského parlamentu a Radou EU. O finální podobě bude následně znovu hlasovat Evropský parlament a Rada EU. Závěrečným krokem pak bude implementace směrnice na národní úrovni. „Boj o internet“ tedy zatím stále ještě nekončí.

Co se týče novinek ze světa techniky, společnost DJI koncem srpna představila nové drony Mavic 2 Pro a Mavic 2 Zoom, společnost Apple v polovině září představila novou generaci chytrých hodinek Apple Watch Series 4 a nové smartphony iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR. Společnost Google oslavila koncem září 20 let, a herní obchod a distribuční platforma GOG.com oslavila 10 let.

V říjnu proběhla pro změnu velká tisková konference společnosti Google, kde byl představen mimo jiné telefon Pixel 3, tablet Pixel Slate a centrum chytré domácnosti Home Hub. Na samém konci října pak proběhla ještě jedna konference Apple, kde byly představeny nové MacBooky Air a zejména nové iPady Pro s Face ID (přihlašování obličejem) a konektorem USB-C.

Poměrně významnou zahraniční novinkou z oblasti kultury a počítačových her je také zmírnění historického zákazu zobrazování nacistických symbolů ve hrách. Díky tomuto zákonu se musely i celosvětově prodávané hry zasazené do historického kontextu nacistického Německa pro německý trh upravovat – odstraněním hákových křížů či „oholením“ kníru Adolfa Hitlera.

Zákon byl podobným způsobem zmírněn již v roce 2015 pro oblast filmů, a tentokrát se úprava týká počítačových her. Rozhodně není bez zajímavosti, že jednou z her, která ke změně zákona přispěla, byla česká vzdělávací historická hra Československo 38-89.

Z dalších zahraničních událostí stojí za zmínku například historický boxerský zápas dvou významných youtuberů, KSI a Logana Paula, ničivý požár v brazilském Národním muzeu, poměrně dramatická nominace Bretta Kavanaugha na soudce Nejvyššího soudu v USA, zablokování konspiračního teoretika Alexe Jonese na Facebooku, YouTube, Spotify i Twitteru, odstoupení Elona Muska ze správní rady Tesly, brutální vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Istanbulu či kauza rozesílání dopisových bomb významným osobnostem a politikům v USA.

Co se týče novinek a událostí z českých luhů a hájů, Česko si připomnělo 50. výročí srpna 1968, neboli invaze „spojeneckých“ vojsk do Československa, jeden z největších českých youtuberů Jirka Král oznámil začátkem září ukončení natáčení videí, v říjnu se konaly volby do zastupitelstev a do senátu, ve kterých zvítězilo hnutí ANO a úspěch si připsala i ODS a „skokanem“ voleb se stali Piráti.

Letos se také poprvé po mnoha letech nekonal další ročník ankety Český slavík, 28. října proběhly oslavy 100. výročí Československa, po dlouhé rekonstrukci byla otevřena opravená budova Národního muzea a prezident Miloš Zeman předal státní vyznamenání.

Jako vždy došlo bohužel i k řadě tragických událostí. Zřícení dálničního mostu v italském Janově si vyžádalo 35 mrtvých, hurikán Florence si v USA vyžádal více než 40 obětí, a tragickou havárii letadla v Indonésii nepřežil nikdo ze 189 lidí na palubě. Smutné období bylo i pro naše vojáky v zahraničí; na začátku srpna zahynuli po útoku sebevraha tři čeští vojáci, koncem října pak při útoku zemřel čtvrtý.

V posledních měsících nás také opustil dlouholetý člen Divadla na Vinohradech Ilja Racek, ve 32 letech spáchal sebevraždu model Rick Genest alias Zombie Boy, zemřela také královna soulu Aretha Franklinová, či islandský herec (známý zejména díky populární písni We Are Number One a mnoha memům) Stefan Karl Stefansson. V neposlední řadě zemřel také významný americký senátor John McCain či youtuberka aktivní v šíření povědomí o cystické fibróze Claire Wineland.

Co se týče aktuálního čísla, těšit se můžete například na ohlédnutí za letošním aprílem, Učitelský summit věnovaný využití moderních technologií ve vzdělávání, reportáž z Frankfurtského knižního veletrhu a španělského veletrhu LIBER 18 a na další díl memoáru Informační systémy a služby v Čechách doc. Vlasáka. A nebo také na výstavu počítačových her Game On, na letošní Open Access Week 2018, či na Konferenci o šedé literatuře a repozitářích.

Příjemné sváteční a novoroční čtení,

Jan Rylich a redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Kontroverzní tweety, boj o internet v EU, drony, smartphony a počítačové hry v Německu. Ikaros [online]. 2018, ročník 22, číslo 4 [cit. 2024-03-19]. urn:nbn:cz:ik-18278. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18278

automaticky generované reklamy