Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knižní veletrh v Bukurešti

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Knižní veletrh v Bukurešti

0 comments

Veletrh v Bukurešti probíhal ve dnech 29. května až 2. června 2019 na výstavišti Romexpo. Pro ty, co znají Bukurešť: Romexpo je tak trochu na okraji města, kousek od skansenu v Herăstrău. Metro tam sice nejede, ale zato tam jezdí hodně autobusů a jedna tramvaj. Takže spojení z centra města je dobré. Veletrh byl otevřený od 10 do 20 hod., v pátek a v sobotu dokonce od 10 do 21 hod. A to nejdůležitější na konec: vstupné bylo zdarma.

Co se týče konkrétní lokality, veletrh se konal v hale B2, což byla moderní a teprve nedávno dokončená a otevřená "krychle". Letos se v ní knižní veletrh odehrával poprvé a všichni si pochvalovali, jak je to tam proti dřívějším prostorám prostorné a vzdušné. Já byla v Bukurešti na veletrhu dříve jen jednou, v r. 2005 (v Národním divadle přímo v centru města), ale souhlasím, že hala prostorná a vzdušná opravdu byla.

Rumunsko hlavně o Rumunsku

Veletrh byl skoro výhradně rumunský. Ze zahraničí tam byl kolektivní stánek Velké Británie (hlavní host), dva stánky s moldavskou knižní produkcí (mám na mysli bývalou sovětskou Moldávii), Francouzský kulturní institut a Libanon.

Vystavovala zde tedy především řada rumunských nakladatelství, prakticky ze všech koutů země. Hodně z nich se zabývalo dětskou literaturou - a to jednak původní, a jednak literaturou překladovou (především z angličtiny). K dispozici bylo slušné množství titulů pro mládež, ale hlavně knížky pro malé děti, předškoláky. A krásně ilustrované. Podle mého názoru si tady ještě uchovali dobrý vkus - slon je šedivý, kočka mourovatá a fialovou krávu neuvidíte.

Narazila jsem také na knihy/autory, kteří vycházejí i u nás (J.R.R. Tolkien, "Škola noci"), ale také na starého dobrého Karla Maye, který se, abych tak řekla, kromě Německa už moc nenosí. Z klasiky naopak úplně chyběl J. Verne. Mohla jsem ho samozřejmě přehlédnout, ale domnívám se, že tam opravdu nebyl.

Beletrie pro dospělé byla zase hlavně rumunská. Jak současná (Mircea Cărtărescu...), tak klasické (I. .L.Caragiale, M. Eminescu, Urmuz...). Překlady byly k dispozici opět hlavně z angličtiny. A samozřejmě i tematické knihy jako kuchařky či hobby. A také různé "rozvoje osobnosti", jak žít zdravě, jak být úspěšný. Připadá mi, že tento typ literatury je jinde už poněkud na ústupu, ale tady se mu pořád daří.

Odborná literatura v Rumunsku kvete

Pokud jde o odbornou rumunskou literaturu, tak doslova "frčí" životopisy. Královna Marie, Carol I., Mihai I., Carmen Sylva, Ferdinand, maršál Antonescu, z novějších pak N. Ceauşescu a jeho žena Elena. V r. 2018 uběhlo sto let od vzniku Velkého Rumunska a 1. prosince slaví Rumuni státní svátek – Marea Unire (Velké sjednocení – sjednotily se tehdy všechny tři rumunské země: Valašsko, Moldavsko a Sedmihradsko). Na toto téma tak byla u řady nakladatelství spousta publikací: historických, obrazových, pamětí. Totéž platilo o první světové válce. A o druhé. Kupodivu jsem ale neobjevila téměř nic o holokaustu.

Publikace o životě a díle významných Rumunů také nezaostávaly. Samozřejmě nechybělo dílo slavného Rumuna Mircei Eliada (jak se ten Mircea Eliade, proboha, v češtině skloňuje?), rozbor díla a životní osudy Nicolae Iorgy, historické publikace poněkud kontroverzního autora Neagu Djuvary, a ze současnosti můžeme zmínit třeba Luciana Boia.

Od výprodejů ke Kafkovi

Na veletrhu se pochopitelně také prodávalo. Jednak byly k dispozici konkrétní slevy na určité tituly, jednak i plošné výprodeje typu vše za 5,- lei. A velmi často i slevy typu 2+1. Kupte si dvě knihy a tu třetí máte zdarma. Nával na veletrhu nebyl, ale nakupovalo se všude.

Probíhaly také autogramiády, besedy. Ale jen v malé míře. Nicméně na těch několika besedách/přednáškách, které jsem viděla, bylo plno. Nakladatelství Humanitas uvádělo na trh knihu Franze Kafky "Vizuinea. Proza postumă". A zrovna tady vystoupil Mircea Cărtărescu. Na trh se také uváděla "Puterea fragilităţii" (Moc křehkosti) Doiny Carney. Tam zase vystupovala Ana Blandiana, velmi uznávaná současná básnířka, jejíž dílo je už považováno za klasiku.

R umunská knižní produkce je velmi rozsáhlá. Samozřejmě vychází "čtivo", ale také spousta odborné kvalitní literatury (dějepis, politika, dějiny literatury, etnografie). Škoda, že "Drákulův jazyk", jak říká jedna moje kolegyně, je u nás pouze okrajovou záležitostí. Hned bych skoupila půlku veletrhu!

Hodnocení: 
Průměr: 1 (1 hlasování)
BUREŠOVÁ, Irena. Knižní veletrh v Bukurešti. Ikaros [online]. 2019, ročník 23, číslo 2 [cit. 2024-11-25]. urn:nbn:cz:ik-18393. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18393

automaticky generované reklamy