Knižní veletrh v Bruselu 2017
Leošní březen byl měsíc veletrhů. V březnu se tradičně konají knižní veletrhy v Paříži a v Lipsku, a bylo tomu tak i letos. Bruselský veletrh se tradičně koná v únoru a Londýnský veletrh zase vždy v dubnu - ale letos se i tyto dva konaly v březnu. Není toho dobrého nějak příliš mnoho najednou?
Bruselský veletrh - v pořadí již 47. ročník - se letos konal ve dnech 9. – 13. března 2017, a jako vždy v areálu Tour & Taxis. Oproti minulým letům ale přišla velká změna: od loňska vstupné zdarma pro všechny! Připadá mi to přímo neuvěřitelné. Vždy se tady platilo, neexistovaly dokonce ani permanentky nebo slevy pro odbornou veřejnost (knihovníky apod.) - a najednou toto.
Frankofonní Montreal a čestní hosté
Veletrh měl jako obvykle své čestné hosty, mezi nimi např. chilského spisovatele Luise Sepúlvedu nebo amerického autora Harlana Cobena, který se specializuje – dá-li se to tak říci – na romány ze života střední vrstvy. Do obyčejného života cosi zasáhne a vše se změní v noční můru. Podle jeho románů se také točí filmy.
Čestným městem byl letos Montreal, druhé největší frankofonní město, které letos slavilo 375. výročí. Tato metropole má mnoho společného s Bruselem: stejně jako hlavní město Belgie ho charakterizuje kosmopolitismus a boj za frankofonii. Po celou dobu konání veletrhu byli přítomni autoři z této "krásné provincie". Při této příležitosti frankofonní bruselský parlament přijal delegaci montrealských autorů. Setkání bylo na téma "Hlasy z Montrealu" a účastnili se ho spisovatelka románů Monique Proulx, básník Joël des Rosiers, historik Paul-André Linteau, spisovatelka románů Virginie Blanchette-Doucet a Patrick Senécal, autor detektivek.
Zvláštní pozornost se letos věnovala dětskému publiku. Nabízel se velmi pestrý program pro všechny věkové skupiny: představení, setkání, dílny, výstavy, čtení - to vše umožňovalo dětem a mládeži hravou formou proniknout do světa knih.
Samozřejmě probíhaly diskuse, přednášky, besedy, setkání, autogramiády. V souvislosti s čestným hostem Montrealem se některé přednášky týkaly frankofonní (francouzské?) Kanady: "Kanadská literatura", "Setkání québeckých ilustrátorů", "Poetické umění", "Montreal, románové místo", "Pohled na stopy historie v Montrealu"...
Brusel je sídlem Evropské unie, a tak není divu, že se řada témat zabývala Unií: "Víte, co evropská úmluva o lidských právech udělala pro vás?", "Romové a otázka nomádismu", "Zachránit Evropu kulturou", "Město v Evropě"... Těchto přednášek/konferencí/setkání se účastnili nejen spisovatelé, ale i různé osobnosti z oblasti kultury a politiky. Některé besedy se týkaly překladu a dvojjazyčných vydání: "Proč dělat dvojjazyčná vydání?", "Překladatel jako prostředník mezi společnostmi", "Překládat také z jazyků zvaných minoritní" (na pořadu dne byla lotyšština, chorvatština, mongolština, irština a maltština).
Výročí první světové války až do příštího roku
Řada akcí se snažila "přitáhnout" lidi a hlavně děti a mládež ke čtení. Ať už šlo o literaturu pro děti a mládež (naučnou nebo beletrii), ilustrace, kroniky nebo různé dílny. Ostatně veletrh se nesl v duchu sloganu: znovu okouzlit svět literaturou. A soudě podle počtu a zaměření různých akcí a vystavované literatury se zřejmě dařilo tento slogan naplňovat.
Během veletrhu se také předávalo několik literárních cen: Prix Prem1ère (to prosím není chyba, opravdu se to takhle psalo), Prix de la fondation Laure Nobels (první kniha mladého autora), Prix FNAC et BD, Prix LIBBYLIT (literatura pro mládež) a Prix Bayard et Milan. Když už mluvíme o cenách, na veletrhu se samozřejmě prodávalo také mnoho oceněných knih. Nejlépe s červeným pruhem, na němž byla napsána cena, kterou dílo získalo. Bohužel ve frankofonním (hlavně francouzském) světě je těch literárních cen neuvěřitelné množství, takže mi to mnohdy připadá spíše jako dobrý reklamní tah, aby se kniha lépe prodávala. Nechci nikoho urazit, některé ceny mají určitě velkou váhu, ale když jich je tolik, že vyjde snad na všechny.
Od začátku je veletrh přístupný všem, nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti. A pochopitelně se všude prodává. Slevy se objevují sporadicky, prý by to byla nekalá konkurence pro obchody. Ale výběr je obrovský. Vystavují a prodávají nejrůznější nakladatelé; najdete tu universitní nakladatelství, literaturu pro děti a mládež, nesmí chybět kroniky, řadu nakladatelství s odbornými publikacemi. Zajímavá jsou i menší regionální nakladatelství, kde bývá tak trochu všehochuť: legendy, pověsti, průvodce, dějiny, umění dané oblasti. A ještě pořád velké množství knih o první světové válce. Belgičané drží slovo: slibovali, že se této válce budou věnovat "po celou dobu jejího trvání", tedy až do roku 2018.
Na veletrhu byla řada stánků s literaturou pro děti a mládež a s komiksy. Fantasy a sci-fi mají i nadále "dryáčnické" obálky, aby nalákaly čtenáře. Na tom se celé roky nic nemění, prostě je to obchodní trik. Ovšem těžko říci, co je právě teď v módě. Dříve to bylo jasné: období "Pána prstenů", období "Harryho Pottera", období "Eragona", období "Stmívání". Zdá se, že momentálně nic takového "nefrčí" a zuřivě se nepropaguje. Poněkud méně průvodců a skoro žádné mapy (že by bylo v Belgii cestování na ústupu?), hodně historie, a to i regionální. Filosofie, sociologie, politika, mezinárodní vztahy, právo. Také hodně kuchařek a knih o zahradě. Oproti minulým rokům se zdá, že všelijaké ty publikace jak být zdravý, bohatý, úspěšný, dokonalý... jsou na ústupu. A pochopitelně beletrie. Jak belgická, tak francouzská – oba trhy jsou úzce provázané – a překladová. Ta hlavně z angloamerického prostředí. Pokud ovšem hledáte produkci v nizozemštině, tak jste na špatné adrese. Od toho je tady jiný veletrh, na podzim v Antverpách.