Ve Vsetíně se 2. října 2009 konal Knihovnický happening, který již každoročně pořádá v některém z českých či moravských měst Svaz knihovníků a informačních pracovníků v předvečer celostátní akce Týden knihoven.
Letošního již 13. ročníku se organizačně ujala Masarykova veřejná knihovna Vsetín.
Do Vsetína se v pátek sjelo přes 250 knihovnic a knihovníků z celé ČR i ze Slovenska a k happeningu se připojilo přes dvě stovky místních návštěvníků.
Smyslem celé akce bylo představit knihovny jako fungující články místní komunity, knihovnice a knihovníky jako kreativní osoby, které dokážou zaujmout nejen svými znalostmi, ale i vtipným a zábavným projevem. Díky soutěžím se výborně podařilo propojit knihovníky s veřejností: celkem 16 soutěžních týmů si vybralo do svých řad také zástupce veřejnosti (soutěžili např. senátor Jiří Čunek nebo syn Jindřicha Ondruše, náměstka hejtmana Zlínského kraje) a plnili pak společně zadané úkoly jako např. Valašský kufr, Maraton s valaškou či Valašské veršování. Program happeningu byl doplněn zdravicemi soutěžních týmů, hudebním doprovodem cimbálové muziky Jasénka a seskupení Ležérně a vleže. Při programu se všichni výborně bavili. Pro porotu, v níž zasedli Květoslava Othová, starostka města Vsetín, Iveta Táborská, místostarostka města Vsetín, Jindřich Ondruš, náměstek hejtmana Zlínského kraje, Vít Richter, předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků a ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny Praha, Zdena Friedlová, ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, Libuše Nivnická, ředitelka Knihovny Jiřího Mahena v Brně a Milan Drlík, emeritní ředitel Střední průmyslové školy strojní ve Vsetíně, bylo velmi těžké vybrat jednu vítěznou knihovnu, a proto vyhlásila jako vítěze celý Svaz knihovníků a informačních pracovníků, který zastřešuje veřejné knihovny ČR.
Při doprovodném programu happeningu si přišly na své i děti. Bylo pro ně připraveno skládání puzzle, vystoupení jednokolek a žonglérů, ukázky lidových řemesel (výroba píšťalek, pletení košíků, spřádání vlny apod.)
Účastníci přijeli ze všech krajů ČR – např. Brandýs n. L., Poděbrady, Semily, Český Těšín, Písek, Příbam, Říčany, Mladá Boleslav, Prostějov, Ostrava, Uherské Hradiště, Rožnov p. Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Zlín a mnoho a mnoho dalších, Slovensko zastupovala knihovna Stará Lubovňa.
Fotografie z Knihovnického happeningu jsou k nahlédnutí na webových stránkách knihovny.
Zdroj: Tisková zpráva Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně z 5. 10. 2009 (autorky zprávy: Helena Gajdušková, Kateřina Janošková)
Přidat komentář