Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihovna4u.cz

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Knihovna4u.cz

0 comments

Logo webu Knihovna4u.cz

Logo webu Knihovna4u.cz

Městská knihovna v Praze (MKP) plánovala vytvořit pro teenagery web odpovídající jejich zájmům, světům a naturelu už před několika lety. Snahy však vycházely naprázdno – jednou nebylo dost sil, podruhé peněz. Zlom přišel v roce 2008, kdy bylo zřízeno místo webredaktora pro mládež a s výrobou webu počítal i rozpočet knihovny. Naplno se příprava rozběhla v dubnu – tvorba koncepce, konzultace s externími i interními odborníky na webové prezentace, uspořádání ankety směřující k cílové skupině (mládež mezi 13-18 lety). Anketou jsme zjišťovali, co by si uživatelé přáli na webu mít a čím bychom se měli na internetu inspirovat.

Naše výsledné představy pak ještě ovlivnily nové trendy na síti a v pohybu ve virtuálním prostředí. Na rozdíl od dřívějších let nenabízí internet jen statické, neměnné a pro uživatele neovlivnitelné informace. Podporuje naopak vlastní činnost, interaktivitu, komunikaci, diskuzi, získávání nových kontaktů, přátel a možnost sdílení vlastních děl, prezentací a názorů.

Když už bylo jasné, co chceme, vypsali jsme výběrové řízení na dodavatele webu, ze kterého vyšla vítězně firma Inspiro Solutions. Ta nabídla originální a moderní pojetí webu a byla také ochotna naslouchat všem plánům, představám, poznatkům a závěrům. Výsledkem byl návrh v podobě komunitního webu, na kterém si uživatelé budou moci z velké části obsah sami vytvářet a vyjádřit svůj názor, talent, postřehy. Zároveň vznikne prostor pro sdílení společných témat, hledání nových přátel, publikování vlastních děl a přímou komunikaci s knihovnou. Nedílnou součástí webu je přístup do online katalogu knihovny, díky kterému si uživatelé mohou vytvářet seznamy oblíbených titulů, ale také si tituly rezervovat, objednávat nebo blokovat.

Grafické zpracování stránek Knihovna4U odpovídá vkusu a nárokům cílové uživatelské skupiny. Výběr barev, rozložení funkčních prvků a místo pro informace jsou přizpůsobeny tomu, aby byl dlouhodobý pobyt na webu co nejpříjemnější a neunavoval.

Oficiální spuštění jsme naplánovali s ohledem na Týden čtení na „kouzelné“ datum - pátek 13. 3. 2009, ale testovací verze byla přístupná spolupracujícím skupinám už měsíc předem. Do testování se velmi aktivně zapojili zejména studenti Střední školy obchodu, služeb a řemesel a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Tábor pod vedením Kláry Smolíkové, kteří nás nešetřili a jejich ostrá palba připomínek, nápadů a otázek byla velmi podnětná. Web také testovali žáci z pražské Základní školy nám. Curieových a samozřejmě zaměstnanci MKP.

Ukázka z webu Knihovna4u.cz

Ukázka z webu Knihovna4u.cz

Spuštěním ale pro nás nic nekončí, ještě týdny budeme ladit různé nedodělky a malé nedostatky, které K4U chybí k dokonalosti. Také nás čeká dlouhá cesta za uživateli, kterých je po týdnu od spuštění něco přes dvě stě – k statisícům Facebooku a desetitisícům Líbímseti máme tedy ještě hodně daleko. Ale síť je prostupná a máte-li chuť a možnost, můžete nás podpořit i vy. Třeba vložením banneru K4U na svůj web. Děkujeme.

Prohlížení webu je možné jak pro registrovaného čtenáře MKP, tak i pro neregistrovaného návštěvníka. Vlastnictví čtenářského průkazu MKP je výhodou, nikoliv podmínkou. Do prostředí webu je zakomponován motivační bodový systém, který posouvá aktivního uživatele k vyšším úrovním i právům. Jak tedy nejlépe začít? Projít si web a poté se zaregistrovat, a to buď s legitimací, nebo bez ní. Uživatelé vlastnící čtenářský průkaz MKP se dostávají přímo do druhé úrovně v bodovém systému. Po registraci si uživatel vytvoří vlastní profil, vstoupí do zájmových skupin, vybere přátele a může začít komunikovat. Pro učitele, vychovatele, vedoucí zájmových kroužků, ale i knihovníky se může K4U stát užitečným pomocníkem. Mohou si tam totiž založit vlastní tzv. „tutorskou“ skupinu, kde se budou shromažďovat čtenářské deníky, prezentovat školní práce, sdílet informace k výuce, taháky a domácí úkoly. A také mohou pomoci uživatelům radou a zkušenostmi.

A jaké jsou reakce? Dá se říci, že dvojího druhu. Cílová skupina webu, tj. děti a mládež, nemají problém s intuitivním používám komunitního webu a orientací v jeho prostředí. Dospělí by brali návody a postupy (aby je nakonec stejně nečetli), ale zorientují se po čase také. Pro knihovníky je občas problém vstřebat, že tento web není o balíku vyčerpávajících informací, ale o dynamické činnosti uživatelů samotných a o tom, aby si v přátelském virtuálním prostředí „normálně“ popovídali.

Z došlých ohlasů:

„Ahojky, hned řeknu svým sestrám ať se přihlásí.Opravdu se mi to moc líbí. Kolik se vlastně zúčastnilo nakonec testujících? No držím palce,aby se to líbilo i ostatním. Zatím pac“ D.

„Všem novorozencům se přeje hodně štěstí, tak ať ho máte vrchovatě.“ G.

„Zdravím a pozdravuji, právě jsem v knihovně Korunní a zkouším nový web. název k4u je super! :o))) A vzhled se mi taky líbí. ještě se tu neorientuji, ale mám z toho dobrý pocit“ I.

„Tenhle web se vám moc povedl, je vymazlenej do posledního pixelu. I Barbar Conan, jehož estetické cítění je oslabené, by, myslím, zaplesal :) Hezkej den.“ D.

„Taky jsem si s tim hrala vcera do pul jedny v noci :-))) Ten web je fakt dost dobrej, doufam, ze bude mit zaslouzeny uspech“ E.

Slovy ředitele MKP Tomáše Řeháka je Knihovna4u.cz první virtuální pobočkou Městské knihovny v Praze, která využívá moderních komunikačních kanálů pro styk s veřejností. Věříme, že i když byla vytvořena s ohledem na zájmy a požadavky teenagerů, najde si své příznivce ve všech věkových kategoriích. Těšíme se na vás na www.knihovna4u!

Poznámka redakce: Jedná se o rozšířenou verzi článku, který byl připraven pro časopis Čtenář.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
HANZLÍKOVÁ, Lenka a SIDOROVÁ, Markéta. Knihovna4u.cz. Ikaros [online]. 2009, ročník 13, číslo 4 [cit. 2024-05-28]. urn:nbn:cz:ik-13082. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13082

automaticky generované reklamy
registration login password