Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihovna kardinála Berana zahajuje své působení konferencí

Napsal uživatel Jan Rylich dne 7. Červen 2012 - 19:27.

"Knihovna kardinála Berana v Plzni chce být především knihovna teologická, filosofická a společensko-politická" uvádí se v deklaraci nově vznikající knihovny. "Knihovní fond je budován se zaměřením na aktuální produkci a historicky na období cca sta let, tedy období, které můžeme zahrnout do moderní historie. Knihovní fond a programy jsou především zaměřené na témata, která jsou buď doposud aktuální, nebo která dosud nebyla zpracována s dostatečným odstupem. Knihovna by měla být místem, které nabízí prostor pro odborné diskuse a pracovní setkávání."

Nově vznikající Knihovna kardinála Berana působí v dnešní době jako malý unikát, a to svým vznikem i svým obsahovým zaměřením. Jedná se o veřejnou knihovnu formovanou ze soukromého fondu a nezávislou na státu či jakékoli politické straně. „Ve společensko-politickém smyslu je knihovna zaměřena především na období odporu proti komunismu, a to domácího i zahraničního, a dále na katolickou a politicky konzervativní knižní produkci” uvádí se dále v deklaraci. Knihovna také spolupracuje s knihovnou Libri prohibiti, s knihovnou Západočeského muzea a také s fakultními teologickými knihovnami v Praze, Olomouci a Českých Budějovicích.

V současné době nemá knihovna ještě ani zcela funkční webové stránky - spuštění "ostré verze" se ale očekává během několika dní. Přesto už knihovna dává o své existenci vědět a zve širokou veřejnost na svoji první akci: konferenci věnovanou životu a dílu prof. Josefa Kalvody. Konference se uskuteční v pondělí 18. června 2012 od 10 hodin v domě Exodus v Třemošné (U Zvonu 51) nedaleko Plzně. Program konference je ke stažení zde.

O nové knihovně Ikaros přinese více informací v některém z následujících čísel.

Prof. PhDr. Josef Kalvoda, PhD. (15.1. 1923 Maleč - 8.3. 1999 Hartford, USA) byl českoamerický universitní profesor historie, politologie a ústavního práva, významný představitel českého protikomunistického odboje v exilu a katolický aktivista. Jako historik byl prof. Kalvoda zaměřen na dějiny 20. století a příčiny komunistického vítězství v Československu, hledal historickou pravdu podle Gollova a Pekařova hesla: Padni komu padni a stal se bořitelem mýtů o prezidentech Tomáši G. Masarykovi a Edvardu Benešovi. Jako exilový politik byl předsedou Českého křesťansko- demokratického hnutí, vytrvalým bojovníkem proti komunismu. Jako katolický aktivista se zasloužil mj. o převoz sochy Panny Marie v exilu z Chicaga do Prahy.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
registration login password