Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kdo se chce vdát za multimilionáře? Znásilnění v přímém přenosu

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Kdo se chce vdát za multimilionáře? Znásilnění v přímém přenosu

0 comments
Televizní stanice Fox odvysílala minulý týden první díl nové televizní show, která zvedla vlnu diskusí a zájmu po celém světě. Dvouhodinový televizní pořad v sobě kombinoval prvky soutěží Miss a televizních seznamek, kdy porota postupně vybírala z 50ti soutěžících 10 finalistek, z nichž pak rodinní příslušníci milionáře vybrali 5. Poté vystoupila tajemná miliónová výhra ze zákulisí a vybrala si tu "pravou". Budoucí nevěsty se promenovaly v plavkách a později ve svatebních šatech. V nich pak vítězka soutěže řekla své ano přímo na jevišti před televizními kamerami tajemnému milionáři, který ve skrytu celou soutěž sledoval.

Není pochyb, že tato soutěž bude mít veliký úspěch: přivábí milióny diváků, milióny dolarů a také davy soutěžících. Zatímco pánové shánějící nevěstu ukazují své daňové přiznání, vdavekchtivé dámy ukazují své tělo na molu a ještě předtím procházejí "vyřazovacími koly", mezi které patří i lékařská prohlídka. Na konci soutěže pak stojí šťastný pár, krásná a plodná nevěsta s bohatým ženichem. Bez ohledu na to, že jistě mnoho žen a mužů touží po takovém "štěstí" v přímém přenosu, myslím, že více než porno jsou soutěže tohoto typu amorální a ponižující. Záměrně nemluvím jen o ponižování žen. V tomto případě si autoři zahrávají s důstojností nejen ženskou, ale i mužskou a lidskou obecně. Na toto téma si tedy nemohu odpustit pár poznámek.

Postava muže

Tajemný milionář je v tomto případě lákadlem, kvůli kterému se do L.A. slétly ženy z celé Ameriky. Co ho činí tak zajímavým? Není to ani jeho tvář a postava, ani IQ, ani vtip, postřeh či jiné schopnosti a dovednosti, protože ty zůstávají utajeny. Je to pouze výše jeho konta. Stačí mít přes milión dolarů a ženy jen létají, kroutí se před ním na molu jako kdysi otrokyně a řeknou ano, aniž by se přesvědčily, zda za to skutečně stojí. Pohádka pro muže. Hodně z nich se pak dře dvanáct a víc hodin denně, aby vydělali své milióny, staví domy a kupují si nákladná auta. Pak věří tomu, že se jim ženy budou vrhat kolem krku a že ke štěstí stačí opravdu tak málo, jako pár miliónů a krásný vzhled. Když tomu ve skutečném životě tak není, končí mnozí z nich na psychiatrii nebo v hospodách. Na druhou stranu jim tato show dodává sebevědomí, které v reálném světě často nemají: mají tu moc výběru! Zatímco tajemný milionář vystupuje ze stínu a teatrálně pokleká před jednu ze soutěžících, ona ho vidí sotva pár sekund, když říká své ano, zatímco on jí mohl pozorovat a vybrat si jí ještě navíc za odborné pomoci (lékaři-výběrčí-porota-přátelé). Alespoň něco má tedy "odborně" zaručeno, zatímco nevěsta na něho zírá a ví jen to, že se právě vdala za živý milión dolarů.

Žena

Není žádným překvapením, že kvality ženy tvůrci pořadu opět limitovali na fyzickou krásu a schopnosti prezentovat se jako zboží. Prodej otrokyň se nakonec vyznačoval stejnými vlastnostmi, kde umění tancovat může být za normálních okolností hezká vlastnost, ale na předváděcím molu je účelově redukováno na zisk dalších bodů a možnost postoupit do finále/prodeje. Někdo by možná viděl rozdíl v tom, že otrokyně byly ke své roli přinuceny, ale soutěžící se rozhodly dobrovolně. Není tomu tak. Skutečnost, že se najde pár vdavekchtivých Nanynek, které poslušně švitoří, jak jim tvůrci soutěže napsali do scénáře, ještě neznamená, že se něco takového předvede v přímém přenosu. Posiluje to tak dosti mylnou představu o ženách, které netouží po ničem jiném, než se vdát za bohatého muže a do smrti mu otročit. To, že se hodnotný vztah mezi mužem a ženou nezakládá na výši konta, fyzické přitažlivosti a sekundovém výběru, snad ani nemusím zdůrazňovat. Důvod, proč jsem v podtitulku označila soutěž jako znásilnění, je ten, že se obávám návratu ke starému patriarchálnímu modelu, ve kterém právo muže na sexuální styk se ženou byl právě legitimizován manželstvím. Možná, že dnešní otrokyně ze svého "ano" profitují, ale to nic nemění na podstatě soutěže.
Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JEDLIČKOVÁ, Petra. Kdo se chce vdát za multimilionáře? Znásilnění v přímém přenosu. Ikaros [online]. 2000, ročník 4, číslo 3 [cit. 2024-06-21]. urn:nbn:cz:ik-10548. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10548

automaticky generované reklamy