Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Kdo je to nefeministka/ta?

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Kdo je to nefeministka/ta?

0 comments
Následující věty jistě potěší všechny, kdo při každé příležitosti dávají hlasitě najevo že nejsou feministky - i když je z toho nikdo neobviňuje. Protože však já mám celkem jasnou představu o tom, kdo je feministka, hledala jsem odpověď na otázku, kdo je nefeministka. A našla jsem! Následující řádky jsou údajně citací z učebnice domácího hospodaření a radí, jak se chovat při návratu manžela z práce. Já je cituji z knihy Louise L. Hayové: Empowering woman:

1. Mějte vždy navařeno. Přípravu a výběr jídel si naplánujte, - třeba i den napřed, aby váš partner viděl, že na něj myslíte a vzorně se o něj staráte. Mužům po celodenní práci obvykle pořádně vyhládne. Dobré jídlo je nejlepší způsob, jak přivítat manžela.

2. Věnujte se přípravě na přivítání: nejdříve si na chvilku odpočiňte, abyste působila svěže, namalujte se, uvažte si do vlasů stužku, a chovejte se mile, protože manžel po celý den potkával unavené lidi. Rozjasněte jeho nudný den světlem a buďte veselá a pozorná.

3. Ukliďte byt. Všechno důkladně prohlídněte a odložte knihy a hračky na své místo, roztřiďte papíry atd. Utřete prach ze stolů. Největší odměnou pro vás bude, když se váš manžel bude cítit jako v bavlnce a dobře si odpočine.

4. Také děti připravte na návrat tatínka. Pokud jsou ještě malé, umyjte jim ruce a tvář, učešte je, v případě potřeby je převlékněte. Děti jsou vašim společným pokladem a dotvářejí příjemné rodinné ovzduší, které má vládnout po návratu vašeho partnera domů.

5. Všechny elektrické spotřebiče vydávající hluk ztište. Těsně před návratem manžela vypněte pračku, odstředivku, vysavač atd. Řekněte dětem, aby byly zticha. Dejte na sobě vidět, že jste šťastná z manželova návratu a přivítejte ho s úsměvem na rtech.

6. Manžela nesmíte obtěžovat stížnostmi ani mluvit o problémech nebo jej napomínat, když se vrátí pozdě. Mějte na paměti, že ve srovnání s tím, co ho potkalo během dne, jsou to všechno jen maličkosti. Udělejte mu pohodlí - ať se může vnořit do pohodlného křesla, případně natáhnout na gauč. Natřepejte mu polštář a zeptejte se, jestli mu nemáte zout boty. Mějte vždy po roce teplý nebo studený nápoj. Mluvte na něj tichým něžným hlasem. Dopřejte mu klid a odpočinek.

7. Pozorně poslouchejte, co říká. Jistě také toužíte říct mu, co máte na srdci. Čas návratu manžela domů se k tomu nehodí. Váš partner má ve všem přednost.

8. Nechte na jeho libovůli, jak chce strávit večer a přizpůsobte se mu. Nestěžujte si, když vás odmítne vzít sebou do společnosti nebo za jinou zábavou. Snažte se vžít do jeho problémů a pochopte, že potřebuje načerpat nových sil.

Líbí se vám tyto řádky, nebo snad podle nich žijete? Pak můžete s jistotou o sobě prohlásit, že jste nefeministka. (V takovém případě asi nebrouzdáte po Síti, vaše škoda.) Tento text spatřil světlo světa někdy v polovině právě končícího století v USA. V té době spatřily světlo světa také jiné texty, například Všeobecná deklarace lidských práv a v Čechách třeba nový zákon o rodině, který poprvé v historii našich zemí deklaroval manželství jako rovnoprávný svazek dvou lidí. (Možná nevíte, že text tohoto zákona je z velké části dílem dr. Milady Horákové, která se jeho přijetí bohužel nedožila.).

Já vím, že nefeministky nezajímá volební právo, deklarace lidských práv, ochrana před domácím násilím, možná ani právo rozhodovat o svém majetku. Nestojí o ně, naštěstí je nikdo nenutí, aby je využívaly. Takže na závěr století i tohoto článku

Dámy i pánové,

1. Pokud chcete žít podle výše uvedených zásad a najdete někoho, kdo s vámi ten názor sdílí, výdobytky feminismu vám nikdo nevnucuje. Klidně svoje zásady třeba vytesejte do kamene, nebo přibijte na dveře svého "chrámu", ale pozor, nikomu je nevnucujte!

2. Nepřekážejte!

Šťastný nový rok!

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
CIKÁNKOVÁ, Jarmila. Kdo je to nefeministka/ta?. Ikaros [online]. 1999, ročník 3, číslo 12 [cit. 2024-07-24]. urn:nbn:cz:ik-11023. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11023

automaticky generované reklamy
registration login password