Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jehličkovo ministerstvo hledá nové knihovníky, zájem není

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Jehličkovo ministerstvo hledá nové knihovníky, zájem není

2 comments
Autoři: 

Knihovníci jsou v Česku "nedostatkovým zbožím". Ministerstvo kultury se snaží rozšířit stávající řady knihovníků a nabízí uchazečům možnost udělat si odbornou kvalifikaci. Jeho snahy podporuje i zákon, který obcím nařizuje mít kvalifikovaného knihovníka. Snaha ministerstva však zatím zůstává bez odezvy.

Přečíst deset knih a dalších třicet otevřít během jednoho roku. Zhruba tak vypadá práce profesionálního knihovníka. Tím se může po absolvování zkoušky a zaplacení poplatku čtyř tisíc korun stát kdokoliv. Nepříliš obvyklým povoláním se podle údajů ministerstva kultury živí asi tisíc lidí. Zájem o státem uznanou kvalifikaci není.

Dá se tím uživit

Práce knihovníka je náročná. Přečíst knihu o rozsahu 80 až 210 stran a vzdálenou jeden a půl decimetru trvá s lupou přibližně dvě hodiny. Protáhnout se také může i na celý den, v zimě pak na dny tři. "Záleží na grifu a jaký je terén,“ řekl Ikarovi zkušený knihovník David Stejskal, který je oprávněný zkoušet budoucí knihovníky. Sám se stará o sedm knihoven.

"Dá se s tím uživit. Buď na živnostenský list objíždět například deset až patnáct knihoven v regionu, nebo být zaměstnancem větší městské knihovny,“ připomíná Stejskal. Navíc povinností obcí je mít kvalifikovaného knihovníka. Podle Stejskala je však odezva od jednotlivých obcí nulová.

Ministerstvo: Chcete číst stránky knih? Potřebujete osvědčení

"Chcete-li řídit auto, potřebujete kvalifikaci řidiče. Chcete-li za plat ve veřejné knihovně číst stránky knih nebo listovat stránkami časopisů, potřebujete osvědčení o získání dílčí kvalifikace knihovníka od státem autorizované osoby,“ vyzývá ministerstvo.

Podle něj je nedostatek knihovníků "znásoben silně zakořeněným předsudkem, že tuto poctivou práci nelze vykonávat bez závislosti na alkoholu a nikotinu".

Průběh zkoušky

Adepti o netradiční povolání budou zkoušení v rozmezí tří až pěti hodin. Podle toho, jak dlouho jim bude trvat přečíst knihu. Kromě praktických dovedností se prověřují i teoretické znalosti z bezpečnosti práce a hygieny. Požaduje se například i vysvětlení, jak dozorovat nebo přímo ukládat knihu do regálu.

"Může se skutečně stát, že při zkoušce neuspějete. Tak to v životě chodí. Na zkoušku můžete přijít opakovaně,“ uvedlo ministerstvo.


Zdá se vám na tomto článku cosi podivného? Pak se podívejte sem. ;-)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Jehličkovo ministerstvo hledá nové knihovníky, zájem není. Ikaros [online]. 2008, ročník 12, číslo 13 [cit. 2024-05-28]. urn:nbn:cz:ik-13002. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13002

automaticky generované reklamy

Máme tu 2 komentářů

Jsem studentem devátého ročníku základní školy a chtěl bych se dostat na střední školu zaměřenou na knihovnictví.
Tato zpráva mě však zarazila.Nač studovat střední školu, abych mohl vykonávat tuto práci, když stačí zaplatit poplatek a můžu býti knihovníkem i bez studia ( samozřejmně po dovršení plnoletosti ).I když vím, že je o knihovníky malý zájem (resp. málo volných míst v jednom kraji je tak 1 - 5 volných míst ), doufám, ( pokud bych tento obor vystudoval ) že se někde uplatním.Popravdě...ještě jsem neviděl žádného knihovníka, kterému je osmnáct, devatenáct let...

Dobrý den, článek nebyl míněn vážně, je součástí speciálního silvestrovského čísla (stačí kliknout na odkaz pod článkem, který vede na původní znění článku "Čunkovo ministerstvo hledá nové hrobníky, zájem není"). Na střední knihovnickou školu se tedy v klidu přihlaste, možná pak budete pokračovat i na vysoké, profese je to užitečná a někdy i dobrodružná. Hrobníka doporučuji pouze v případě, že pod sebou budete chtít mít hodně lidí, kteří vás budou na slovo poslouchat;-)
Josef Schwarz