Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jak jsme v Uherském Hradišti vařili Týden knihoven 2004

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Jak jsme v Uherském Hradišti vařili Týden knihoven 2004

0 comments
Rubrika: 

I letos se naše Knihovna BBB zapojila do aktivit celonárodního Týdne knihoven 2004. Po zkušenostech z minulých ročníků víme, že v tento podzimní čas, kdy se v říjnu lidé vracejí z přírody a stále více vyhledávají pohodlí domova, rádi přijmou pozvání k návštěvě knihovny i čtení knih.

Když jsme připravovali letošní Týden knihoven v našem městě, netušili jsme, že ještě v říjnu bude oddělení pro děti mimo provoz. Zasvěcení čtenáři určitě vědí, že na budovu naší bývalé židovské synagogy se po dlouhých letech vrací kopule, která byla stržena při válečném požáru budovy a v poválečných opravách na ni nedošlo.

Týden knihoven i u nás začal Velkým říjnovým společným čtením, zahájili jsme hned v pondělí 4. října 2004 ráno sérií tvůrčích dílniček Jak se vaří knížka. Po čtyři následující dny do čítárny naší knihovny proudily třídy různých škol, kterým jsme rádi představili autory, redaktory a vydavatele našeho regionu. S těmi všemi jsme se pokusili uvařit knížku a pokaždé se nám povedlo dětem ukázat, co je zapotřebí k tomu, než se kniha dětem dostane do rukou. Spolu s šéfredaktorem Slováckých novin a autorem několika knih pro děti dr. Jiřím Jilíkem jsme v hrnci zamíchali suroviny a ingredience na knihu obyčejnou i na knížku instantní (z pytlíku). Autorka Zdeňka Čechová zase pozvala ze svých knížek k vaření skřítky Člobrdínky; ekolog a básník Pavel Bezděčka znázornil postup prací v nakladatelství a redaktor nakladatelství Ottobre 12 Radovan Jančář přihodil do hrnce k vaření knihy své zkušenosti editora. Každá z dílniček byla určena pro jiné posluchače, každá byla jiná a i pro nás, knihovnice, nová. A při každé došlo i na čtení.

Na zahájení komponovaného pondělního večera jsme vyhlásili výsledky národní ankety Moje kniha. Velké říjnové společné čtení pokračovalo besedou a povídáním s členy místního FONOKLUBU, který se pyšní řadou úspěchů v národních soutěžích. Posluchačům se líbily hlavně jejich ukázky místních pověstí.

Pestrý program mohli čtenáři najít také na pobočkách knihovny našeho města. Mnohde se konaly dny otevřených dveří, Velké říjnové společné čtení proběhlo na pobočce knihovny ve Štěpnicích, výstava a poslech hudby v jarošovské pobočce, výtvarná soutěž pro děti na pobočce v Mařaticích. Všude na pobočkách i v hlavní budově se po celý týden zapomnětlivým čtenářům odpouštěly poplatky za upomínky z prodlení i registraci do konce roku, otevírací doba knihoven se po celý týden prodlužovala...

V čítárně KBBB byla představena databáze starých digitalizovaných tisků Národní knihovny Manuscriptorium a prezentovány nové www stránky naší knihovny. Další lekcí pokračoval Národní program počítačové gramotnosti a v Týdnu knihoven 2004 jsme nezapomněli ani na seniory, jimž byl určen kurz elektronické pošty Naučte babičky mejlovat. Věříme, že dnes už čile "mejlují" nejen se svými vnoučaty.

Prostory čítárny jsou jako stvořené i k prezentaci uměleckých děl, čas od času se zde konají výstavy. V Týdnu knihoven 2004 padla volba na tvorbu bretaňského malíře žijícího na Slovácku Miško Evena, který letos slaví 70. výročí narození. Na vernisáž výstavy v knihovně přišla jubilantovi pogratulovat řada hostů, čítárnu rozezněly tóny Horňácké muziky Miroslava Minkse s cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou. Výstava potrvá do konce letošního roku.

Páteční sedmé Setkání broučků díky pěknému počasí přilákalo na Masarykovo náměstí v Uherském Hradišti hodně broučků i kostýmových postaviček z dětských knih. Jejich rozzářené oči a rozsvícené lampiónky nám v průvodu městem pomohly ukončit letošní Týden knihoven.Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ČÁPOVÁ, Mirka a HANÁČKOVÁ, Hana. Jak jsme v Uherském Hradišti vařili Týden knihoven 2004. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 11 [cit. 2023-03-29]. urn:nbn:cz:ik-11713. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11713

automaticky generované reklamy
registration login password