Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ilustrace k Mayovkám z Knihovny Národního muzea on-line

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Ilustrace k Mayovkám z Knihovny Národního muzea on-line

0 comments
Anglicky
English title: 
Illustrations for the novels of Karl May from the National Museum Library on-line
English abstract: 
This article includes informations about the portal eSbírky and publication of a collection of illustrations from the Department of Book Culture in the National Museum Library. This department published illustrations to the novels of Karl May from two Czech painters.

Novým souborem ilustrací ze sbírek Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea, přístupným nyní on-line na portálu eSbírky, je unikátní kolekce více než stoletých kreseb k románům Karla Maye. Fond obsahuje originální ilustrace Josefa Ulricha (1857–1930) a Věnceslava Černého (1865–1936). Mayovky s jejich ilustracemi vycházely na přelomu 19. a 20. století u nakladatele Josefa Richarda Vilímka.

Ilustrace Věnceslava Černého z roku 1904

Věnceslav Černý, ilustrace, lavírovaná kresba tuší, 1904. May, K.: Poklad ve stříbrném jezeře. Praha : Alois Hynek, 1904

Počátkem 20. století vydával mayovky s ilustracemi V. Černého k nevelké Vilímkově radosti také nakladatel Alois Hynek. Ve dvacátých letech nepříliš úspěšně pokračoval ve vydávání Mayových románů nakladatel Vojtěch Šeba, opět s použitím ilustrací jak J. Ulricha, tak V. Černého (ale i Karla Šimůnka). Naopak velmi úspěšným počinem byly předválečné edice mayovek firmy Toužimský a Moravec s ilustracemi J. Ulricha, V. Černého, C. Bergena a především Zdeňka Buriana. Mayovky vycházely a vycházejí samozřejmě i nadále v mnoha dalších českých nakladatelstvích.

Ilustrace Věnceslava Černého z roku 1906

Věnceslav Černý, ilustrace, lavírovaná kresba tuší, 1906. May, K.: Satan a Jidáš. Praha : Alois Hynek, 1906

Kolekci ilustrací Josefa Ulricha a Věnceslava Černého, která čítá více než 1200 kreseb, získalo Národní muzeum v roce 1974 od Jaroslava Moravce (1900–1974), jednoho ze zakladatelů nakladatelství Toužimský a Moravec, nedlouho před jeho smrtí. Jaroslav Moravec s Janem Toužimským koupili originální ilustrace v letech 1927–1930 společně s autorskými právy od nakladatele Vojtěcha Šeby (ten je předtím získal od J. R. Vilímka). Soubor obsahuje černobílé ilustrace k oblíbeným příběhům z amerického Divokého západu (například Vinnetou, Old Surehand, Poklad ve Stříbrném jezeře), ale i k dalším cestopisným románům a vyprávěním z jiných koutů světa (Na březích Nilu, V říši stříbrného lva a jiné). Oba výtvarníci stylizovali hlavního hrdinu příběhů Old Shatterhanda (jinde nazývaného Kara ben Nemsí), se kterým se Karel May ztotožňoval, do spisovatelovy podoby. Díky nedokonalým dobovým reprodukčním technikám byly často ilustrace vytištěny v knihách ne zcela kvalitně. Dnešní digitalizační technologie nám však nyní umožňují vychutnat skutečnou výtvarnou podobu a propracované detaily kreseb J. Ulricha a V. Černého.

Ilustrace Josefa Ulricha k románu Vinnetou, rudý gentleman na portálu eSbírky

Ilustrace Josefa Ulricha k románu Vinnetou, rudý gentleman na portálu eSbírky – náhled skenu a podrobné informace o sbírkovém předmětu. Stránka umožňuje například i zaslání vybrané ilustrace jako elektronické pohlednice.

Vystaven je výběr z ilustrací, konkrétně kolekce digitalizovaných kreseb k těmto knihám: Poklad ve Stříbrném jezeře (A. Hynek, 1904), Old Surehand (J. R. Vilímek, 1902), Vinnetou, rudý gentleman (J. R. Vilímek, 1901), Satan a Jidáš (A. Hynek, 1906) a Šut. Po stopě zlého činu (J. R. Vilímek, 1900). Ilustrace jsou přístupné na adrese http://www.esbirky.cz/cz/instituce/narodni-muzeum/knihovna-narodniho-muzea/knizni-kultura/ilustrace/ilustrace-josefa-ulricha-a-venceslava-cerneho-k-romanum-karla-maye/.

Portál eSbírky je v provozu od listopadu 2010 a Oddělení knižní kultury soustavně přidává nové digitalizované sbírkové fondy včetně obrázků a odborných popisů předmětů.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
BOTOVÁ, Veronika. Ilustrace k Mayovkám z Knihovny Národního muzea on-line. Ikaros [online]. 2011, ročník 15, číslo 12 [cit. 2023-03-20]. urn:nbn:cz:ik-13786. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13786

automaticky generované reklamy