Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ikaros 2016

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Ikaros 2016

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

rád bych vás, jako již tradičně, srdečně přivítal v novém roce 2016 a zároveň v prvním čísle jubilejního 20. ročníku časopisu Ikaros. Je to skoro až k neuvěření, ale Ikaros na svých virtuálních křídlech plachtí už od roku 1997 – což je mimochodem o rok více, než existuje Google! :)

Co se týče aktuálních událostí doma i ve světě, od posledního úvodníku se toho moc nezměnilo. Svět stále bojuje s islámskými radikály, Evropa stále řeší uprchlickou krizi, a začátek roku bohužel poznamenalo i úmrtí legendárního hudebníka Davida Bowieho a také skvělého herce Alana Rickmana, který pro nejednu generaci čtenářů zazářil zejména jako Severus Snape ze série filmů o Harry Potterovi. V polovině ledna nás opustila také PhDr. Jarmila Burgetová, spoluzakladatelka a čestná předsedkyně sdružení SKIP.

Krom toho na konci prosince uplynulo výročí 112 let od narození významného matematika Johna von Neumanna, tvůrce architektury většiny současných počítačů, iPhone v lednu oslavil 9 let od představení svého prvního modelu, Tesla krátce před Vánocemi vytvořila skvělé hudební video se svým Modelem X, hackeři na začátku ledna napadli e-mailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky a do České republiky oficiálně vstoupil Netflix – i když z důvodu práv a licencí je u nás k dispozici jen zlomek obsahu ve srovnání s USA.

A tím se dostáváme k novince nejdůležitější: a to obsahové. Co se týče prvního čísla roku 2016, máme pro vás jako obvykle připraven mix novinek, reportáží a odborných článků – například článek věnovaný knihovnám v letech 1938 – 1945, reportáž z konference DIGI a semináře IVIG, článek pojednávající o aktivitách evropských knihoven zaměřených na uprchlíky, zprávu z exkurze do Archivu Pražského hradu či představení nového webu o kartografovi doc. Muchovi.

Tak tedy příjemné lednové čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 2)
RYLICH, Jan. Ikaros 2016. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 1 [cit. 2024-05-23]. urn:nbn:cz:ik-17669. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17669

automaticky generované reklamy
registration login password