Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Exkurze do Sedmičky - nově otevřené pobočky MKP

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Exkurze do Sedmičky - nově otevřené pobočky MKP

0 comments
Anglicky
English title: 
Municipal Library „Seven“
English abstract: 
On Wednesday, 25 June 2014 the SKIP members visited the new library in Prague 7 called „Seven“. This library has been opened on the 16th of June 2014 on the street of Tusarova near the tram station. It offers a good access, modern facilities and services and welcoming atmosphere.

Ve středu 25. června 2014 se pod záštitou pražské organizace SKIP uskutečnila exkurze do nově otevřené pobočky MKP v Holešovicích tzv. „Sedmičky“. Sedmička byla otevřena dne 16. června 2014 v upraveném prostoru v ulici Tusarova v blízkosti tramvajové zastávky a na první pohled působí velmi příjemným dojmem. Vznikla spojením pobočky na Ortenově náměstí a pobočky na Letné, které se obě nacházely v nevyhovujících prostorách. Knihovna má v této části Prahy dlouhou tradici - první veřejná čítárna byla otevřena již v roce 1903.

Vizualizace pobočky Příprava na červnové otevření
Vizualizace pobočky a příprava na červnové otevření (zdroj: Městská knihovna v Praze)

Úvodní setkání proběhlo v počítačové učebně, kde nás uvítala vedoucí pobočky paní Věra Nejedlá, která se nám po celou dobu exkurze ochotně věnovala a laskavě zodpovídala všechny naše dotazy. V úvodu nás krátce seznámila s historií knihovny a podělila se o dosavadní zkušenosti s provozem v nových prostorách. Pobočka je otevřena od pondělí do pátku, v úvaze je i sobotní provoz, personálně jsou služby zajištěny 4 pracovnicemi.

Knihovní pult Počítačová učebna Exkurze po knihovně Exkurze po knihovně
Exkurze po knihovně - od vstupního pultu až po počítačovou učebnu. Po knihovně nás provedla vedoucí pobočky paní Věra Nejedlá.

V současné době je v pobočce umístěno cca 10 000 knihovních jednotek, vše ve volném výběru, neboť pobočka nemá skladovací prostory. Doplňování fondu (akvizici) zabezpečuje vedoucí obvodu pro pět poboček Prahy 6 a 7. Zpracování dokumentů včetně jejich adjustace je zajišťováno v Ústřední knihovně, takže knihy lze po přijetí na pobočku ihned umístit do regálu. Technicky dobře vybavená počítačová učebna bude využívána ke vzdělávacím akcím pro pracovníky MKP.

Veřejnosti nabízí nová knihovna bezbariérový přístup, dvě patra volného výběru, koutky pro posezení s knihou a prostor s internetovým připojením. Služby čtenářům zahrnují tisk dokumentů, rezervaci výpůjček a již tradiční službu MKP „Dejme knihám další šanci“, kdy do boxu označeného tímto nápisem mohou čtenáři odložit své nevyužívané knihy. Od podzimu by uživatelům měla pobyt v knihovně zpříjemnit nabídka kávy z nového kávovaru.

Oddělení pro dospělé Interiér knihovny Značení knih Čtenářská místa
V přízemí je oddělení pro dospělé, v prvním patře oddělení pro děti - a nechybí ani příjemná místa k posezení (ideálně s půjčenou knihou)

Přízemí je určeno dospělým, kteří si zde mohou vybírat z různých druhů dokumentů. Nejpočetnější skupinu představuje beletrie, dále zde zájemci naleznou naučnou literaturu, časopisy, mapy nebo mluvené slovo. První patro je věnováno dětem, k dispozici jsou dvě počítačové stanice s připojením na internet, volný výběr dětské literatury a velkoryse řešená zákoutí se zajímavým posezením.

Dětské oddělení Dětské oddělení Dětské oddělení Dětské oddělení
Dětské oddělení v prvním patře je plné zajímavých zákoutí a návštěvníci se mohou pokochat i pěkným výhledem do okolí

Počítače s připojením na internet pro dospělé jsou umístěny v suterénu (jedná se o šest pracovních míst v prostoru, který je z bezpečnostních důvodů monitorován kamerou), další dvě počítačové stanice s možností vyhledávání v katalogu knihovny se nalézají v přízemí.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
SMETANOVÁ, Dana. Exkurze do Sedmičky - nově otevřené pobočky MKP. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 7 [cit. 2023-11-29]. urn:nbn:cz:ik-14252. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14252

automaticky generované reklamy
registration login password