Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Exkurze do knihovny ve španělské Guadalajaře

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Exkurze do knihovny ve španělské Guadalajaře

0 comments
Anglicky
English title: 
Guadalajara library in Spain
English abstract: 
A vibrant public library in Guadalajara, Spain has a rich history stretching into the 1830’s. In this article we introduce services that the library provides to the public, incl. children activities, reading clubs, book recycling or the storytelling marathon.

Guadalajara je španělské město s více jak 83 000 obyvateli vzdálené 50 kilometrů od hlavního města Madridu. Veřejnou státní knihovnu Guadalajary vede již 32 let charismatická Blanca Calvo, známá svým bojem proti poplatkům v knihovnách. Také díky její dlouholeté entuziastické práci nabízí místní knihovna nejen standardní služby na vysoké úrovni, ale i další aktivity, které mohou být zdrojem inspirace pro španělské i zahraniční kolegy. Čtenářský průkaz má více jak 40 % obyvatel města. Mimo to je knihovna významným partnerem festivalu Maraton povídek, který se v tomto roce konal již po dvaadvacáté.

Čtenářský sál Badatelský sál Dětské knihy
Zleva: dvůr budovy byl zastřešen a slouží jako čtenářský sál (aktuálně zde probíhá výstava loutek historických postav); dřevěný strop v badatelském sále; dětské knihy v cizích jazycích a ručně vyrobená dekorace "budíku".

Historie knihovny

Historie knihovny sahá až do 30. let 19. století, kdy bylo v rámci vyvlastnění majetku církví (za ministra financí Mendizábala) zabaveno množství knih. Otevřena pro veřejnost je od roku 1841. Od roku 1972 do roku 2004 sídlila knihovna v paláci Del Infantado – jedné z nejkrásnějších budov ve městě. Následně se za pomoci lidského řetězu tvořeného dobrovolníky přestěhovala do nedalekého paláce De Dávalos[1].

Budova knihovny

Dvoupatrová budova ze 16. století, kde knihovna nyní sídlí, se pyšní jednoduchou fasádou s velkými železnými vraty. Vnitřní nádvoří s ochozy bylo zastřešeno a do jeho středu byly rozestavěny čtvercové stolky s židlemi, čímž vznikl krásný čtenářský sál. Zajímavým doplňkem je v rohu stojící klavír, na který si bez výčitek může zahrát kterýkoliv návštěvník. V některých místnostech se zachovaly původní dřevěné zdobené stropy či zbytky fresek. Další výhodou budovy je sousedící dvůr, kde se v létě pořádají noční filmová promítání. Guadalajara má však pouze jedinou státní veřejnou knihovnu pro celé město.

Čtenářské kroužky

V knihovně také probíhá několik čtenářských kroužků pro děti i dospělé. Jejich velkou propagátorkou je nejen v Guadalajaře právě Blanca Calvo. Knihovna nakoupí publikaci pro danou skupinu ve 30-ti výtiscích, jednotlivé čtenářské kroužky se pak scházejí každý týden a probírají úsek knihy, který za daný týden přečetli. Některé skupiny již fungují řadu let a mezi jejími členy se vytvořil hluboký vztah.

Dětské oddělení

Zdůrazněny musí být i aktivity dětského oddělení. To se nachází v přízemí budovy a je to živé, barvami hýřící místo. Mimo běžných knih pro děti, zde najdete i knížky v jazycích místních minorit či v Braillově písmu. K propagaci se využívají nejen aktualizované výstavky, ale třeba i seznamy četby „100 knih k přečtení než vyrosteš“ nebo tabule, kde mohou malí čtenáři hvězdami ohodnotit jednotlivé publikace. Tíživou finanční situaci, která omezuje možnosti akvizice, řeší knihovna vystavením seznamu knih, které si nemůže dovolit a které by velmi ocenila jako dar od čtenářů.

Překvapením pro mladé uživatele je tajná jeskyně přímo v budově knihovny. Nevyužitá místnost vedle skladu byla dvěma studentkami umění proměněna v tajuplnou jeskyni plnou drobných detailů z dětské literatury. K proměně byly využity různé zbytky materiálů a starý nábytek. Jeskyně se otevírá při příležitosti různých předčítání a dalších akcí pro dětské čtenáře. Výzdoba tohoto prostoru se každých pár let mění, dříve například děti poslouchali pohádky v břiše obří velryby.

Dětské oddělení Čtenářská jeskyně
Vlevo: dětské oddělení; vpravo: čtenářská jeskyně, kterou vyzdobily dvě studentky umění za použití zbytků látek a starého nábytku.

Recyklace knih

Tak jako jiné knihovny přijímá i veřejná knihovna v Guadalajaře s radostí příspěvky od čtenářů v podobě nových i použitých publikací. Sama ředitelka pak příspěvky třídí: nejprve vybere knihy, které využije sama knihovna či další knihovny v regionu. Dále vybere knihy, které se uloží do krabic a později se pošlou do jihoamerického Peru. Náklady na přesun zásilky se získávají prodejem zbývajících publikací ve vstupní hale. Tato donace probíhá na základě spolupráce s organizací Brisal, která sdružuje mezinárodně knihovníky a další zájemce, kteří chtějí podpořit čtenářství a knihovnictví v Jižní Americe.

Maraton povídek

Již od roku 1992 probíhá v červenu v Guadalajaře dvoudenní Maraton povídek. Tradice začala ještě když byla nynější ředitelka knihovny starostkou města a chtěla podpořit propagaci místního veletrhu knih. Nápad se ujal, a dnes je Maraton povídek velkou událostí regionu. Vystoupit zde může každý, kdo se předem zaregistruje: jak profesionální vypravěči, tak amatéři jakéhokoliv věku, samostatně či ve skupině. Jediným pravidlem je, že se příběhy nesmí předčítat. Většina povídek trvá kolem pěti minut. V loňském roce byl maraton věnován tématu evropských legend. Zúčastnili se vypravěči z většiny evropských zemí. Českou republiku zastupoval Petr Janoušek z etnologického oddělení Národního Muzea. Letošním tématem byly „Historky z jeskyně v jeskyni“ a za 46 hodin odvyprávělo 1382 vypravěčů 878 příběhů.

Regál s dětskými knihami v Braillově písmu Krabice knih pro zaslání do Peru Palác Del Infantado, původní budova knihovny
Zleva: regál s dětskými knihami v Braillově písmu - jeden mladý čtenář z něho už prý má přečteny všechny publikace. Ve skladu jsou již připravené krabice plné knih pro zaslání do Peru. Ředitelka knihovny Blanca Calvo (druhá zprava) a spisovatel Carlo Frabetti (první zprava) s přáteli před původní budovou knihovny, palácem Del Infantado, kde aktuálně probíhá Maraton povídek.

Ředitelka knihovny Blanca Calvo se letos v létě chystá odejít do důchodu. Doufejme, že její nástupce či nástupkyně bude pokračovat se stejným nasazením.

Poznámka:
  1. Video ze dne stěhování knihovny je k vidění na jejích webových stránkách: http://www.bibliotecaspublicas.es/guadalajara/espo.htm
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
NEKOLOVÁ, Kateřina. Exkurze do knihovny ve španělské Guadalajaře. Ikaros [online]. 2013, ročník 17, číslo 8 [cit. 2023-12-09]. urn:nbn:cz:ik-14117. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14117

automaticky generované reklamy