Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Existují „správné odpovědi“? Odpověď zní: „ano, všechny“!

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Existují „správné odpovědi“? Odpověď zní: „ano, všechny“!

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Letos na jaře začal časopis Ikaros vydávat anketní otázky, které vedle Ikomiksu patří mezi zábavné, odlehčené části časopisu. Tedy přesněji řečeno, na začátku byly ankety lehce odlehčené, ke konci roku se však stále více odlehčovaly (občas i někoho nadzvedávaly), až se staly zcela létacími, neuchopitelnými a neřešitelnými. K tomuto zamyšlení mě vlastně inspiroval jeden z redakčních kolegů, který mi jednoho sobotního odpoledne zavolal a zeptal se, proč jsem do ankety, kterou jsem právě vystavila, nezařadila správnou odpověď. Odpověděla, jsem, že správná odpověď je: "o co tu jde?". Jednalo se o pozdější fázi naší mystifikační kampaně kolem Sávy Medonose, ale k tomu se ještě vrátím.

Tedy zpočátku, jak už jsem řekla, byly ankety zamýšleny jako mírně odlehčená forma, jak zjišťovat názory na vážné i méně vážné problémy v našem oboru. První anketní otázky tomu skutečně odpovídaly, ptali jsme se například, zda si čtenáři pořizují pirátské kopie z hudebních CD, zda a jak se knihovny zapojují do Národního programu počítačové gramotnosti či jsme pátrali po dojmech z konference Inforum. První zlom nastal v době před referendem o vstupu ČR do EU. První otázka (Jste pro vstup do EU?) byla ještě míněna seriózně, ovšem ta následující se poněkud vymkla z rukou: Zúčastníte se víkendového referenda nebo chcete zůstat v Rusku? Stalo se to takto: otázky o vstupu do EU byly celkem tři a byly dopředu pečlivě připravené. Jejich časování muselo odpovídat aktuálnímu vývoji. Druhá, zlomová otázka však měla přijít v době, kdy jsem shodou okolností pobývala na stáži v Bruselu. I pověřila jsem svého kamaráda, aby otázku do anket zadal a nadiktovala mu přesně, jak má otázka znít a jak mají vypadat odpovědi. Netušila jsem, že se toho ujme tak kreativně. Když jsem se na ankety pak podívala, v kontextu prostředí, kde jsem se právě nacházela a kde se de facto celou dobu hovořilo velmi seriózně o rozšíření EU, padla na mě tíseň. Když však nenastala žádná negativní reakce na straně čtenářů, nikdo si nestěžoval ani neprotestoval, rozhodla jsem se, že co prošlo jednou, projde vícekrát.

Ideálním časem pro takový test byly prázdniny. Ještě před nimi se redakce sešla, notně se rozveselila, a nápady se jen hrnuly. Některé nejsou publikovatelné ani v silvestrovském čísle. "O prázdninách si přečtu knihu Honzíkova cesta: 1x, 2x, 3x" byla první z otázek, která nedala hlasujícím příliš prostoru pro manévrování. Do té doby jsme totiž přísně pěstovali instanci "správné odpovědi" a také unikové cesty v podobě "nemám tušení", "o ničem jsem nevěděl/a" apod.

Redakční přestřelka kolem existence Ikomiksu byla příčinou několika dalších anketních otázek, které jinak plnily funkci výplně mezi jinými přestřelkami na odborném poli: odborářskými stávkami a existencí JIB. Mimochodem, výsledky hlasování o osudu Marty, hlavní hrdinky Ikomiksu, jsou stejně nevypovídající, matoucí, zavádějící a neobjektivní, jako hlasování o JIB. Opominu-li zřejmou skutečnost, že výsledky takovýchto anket opravdu nelze brát jako objektivní výpověď o názoru odborné veřejnosti, v obou případech jsme si potvrdili, že mnozí hlasující hlasovali vícenásobně. Bylo to možné, protože po určitou dobu na serveru fungovala jiná verze kontroly sessions. Nakonec v další anketní otázce se většina dobrovolně přiznala...

V lednu uvádíme novinku, o které jsme přesvědčeni, že čtenáře skutečně zaujme. Jde o nový odborný sloupek. Více prozradit nemohu, protože by mě kolega Schwarz nejpíš zabil a navíc - novinky se přece neprozrazují dopředu, že? Díky této novince však již několik týdnů prostřednictvím anket provádíme drobnější mystifikační kampaň, jejímž vyvrcholením bude právě ohlášená lednová demystifikace, kterou provede kolega Schwarz. Až se tak stane, jistě většina těch, kteří se nechali zmást, pochopí, že Medonos med nenosí a Sáva je sice řeka v Srbsku pojmenovaná po sv. Sávovi, ale to není pro nás vůbec důležité.

 

Důležité je vědět, že všechny otázky v anketách jsou správné, nikdo žádnou cenu tudíž nevyhrává a pokud si někdo na výsledku ankety založí živnost, zcela jistě zkrachuje! Děkujeme všem, kteří mají smysl pro humor a do anket přispěli a přispějí. Přejeme krásný celý rok 2004, ať ho prožijete s humorem - nejen u Ikara.

 

Jednotlivé ankety a jejich výsledky si můžete prohlédnout zde.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Existují „správné odpovědi“? Odpověď zní: „ano, všechny“!. Ikaros [online]. 2003, ročník 7, číslo 13 [cit. 2023-02-06]. urn:nbn:cz:ik-11469. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11469

automaticky generované reklamy