Obávaná a dlouhodobě kritizovaná dohoda ACTA dnes s konečnou platností skončila - přinejmenším v Evropské unii. Kontroverzní obchodní dohoda (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) byla opakovaně terčem silné kritiky a mezinárodních protestů, zejména kvůli svému vágnímu, ale potenciálně velmi restriktivnímu obsahu. Dnes krátce po poledni nicméně proběhlo klíčové hlasování Evropského parlamentu, který dohodu téměř jednomyslně zamítl.
"Obchodní dohoda proti padělání (ACTA) byla ve středu odmítnuta Evropským parlamentem, a nemůže tak v EU vstoupit v platnost. Parlament poprvé využil pravomoci odmítnout mezinárodní obchodní dohodu, kterou získal po přijetí Lisabonské smlouvy. 478 poslanců hlasovalo proti přijetí dohody ACTA, 39 bylo pro její přijetí a 165 se zdrželo hlasování." - uvádí se v tiskové zprávě na stránkách Parlamentu.
"Během jednání, která předcházela hlasování o udělení či ne souhlasu dohodě ACTA, čelil Parlament nebývalému lobbyingu tisíců občanů EU, kteří pomocí demonstrací v ulicích, e-mailů a telefonátů vyzývali poslance, aby dohodu odmítli. Parlament také obdržel petici, kterou podepsalo 2,8 milionů občanů z celého světa, která jej rovněž vyzývala k odmítnutí dohody ACTA."
O navrhované dohodě ACTA jsme na stránkách Ikara informovali již několikrát - sledovali jsme celosvětové protesty a přinesli jsme vám i reportáž z veřejné diskuse, která se v únoru konala v Praze. Výsledek dnešního hlasování snad udělal za touto nepovedenou dohodou tečku.
Je pravděpodobné, že se během následujících měsíců objeví další návrhy ve stylu SOPA, PIPA či ACTA a pomyslný "boj o svobodu na Internetu" tedy ještě zdaleka nekončí. Dnes jsme se nicméně mohli přesvědčit, že proti politikaření a restriktivnímu lobbingu velkých firem existuje neméně silná opozice prosazující svobodu, volný přístup k informacím a minimum zákazů. Doufejme, že se i další legislativní návrhy setkají se stejným zájmem občanů o veřejnou diskusi. Internet je pro všechny - a všichni bychom měli rozhodovat o jeho budoucnosti.
Přidat komentář