Efektivní řešení přístupu k elektronickým zdrojům (Anna Tonakiewicz, Grazyna Komorowska)
Příspěvek se věnoval přístupu k informačním zdrojům na WUT (Main Library of Warsaw University of Technology). Automatizace v této knihovně začala roku 1999 a neustále pokračuje. Zasahuje všechny procesy knihovny, od akvizice, až po kvalitu informačních služeb. Nejdůležitějšími prvky, o kterých Anna Tonakiewicz hovořila, byly systémy Aleph, HAM a dLibra.
Aleph je známý integrovaný knihovnický systém. Dokáže integrovat a spravovat všechny tištěné informační zdroje WUT. HAN je zkratka pro Hidden Automatic Navigator, a jedná se o systém, který kontroluje a řídí přístup k informačním zdrojům. Umožňuje přístup ke komerčním zdrojům z jakéhéhokoliv počítače, přičemž uživateli stačí k zalogování pouze karta do knihovny. HAN také gereruje celou řadu zajímavých statistik, kupříkladu kdy se uživatelé nejčastěji připojují, ke kterým databázím, a jak dloho s nimi pracují. A konečně dLibra je první polský software k tvorbě digitálních knihoven, který vyvinuli v superpočítačovém centu v Poznani.
Na závěr se také hovořilo o vyhledávacích nástrojích WUT. Těch je hned několik: od klasického hledání na hlavní stránce, přes interaktivní tabulku databází, až po abecední seznamy e-knih a e-časopisů. Smyslem všech zmíněných systémů a nástrojů je pochopitelně snaha nabídnout uživatelům co nejsnazší a nejrychlejší přístup k informacím.
(JR)