Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Editor animací zdarma, ale ne bez vad

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Editor animací zdarma, ale ne bez vad

0 comments
Rubrika: 
Animované obrázky, které dnes patří ke klasickým prostředkům reklamy na Internetu (v podobě tzv. bannerů), mnohé uživatele dohánějí k šílenství, protože zdržují přenos stránek a odvádějí pozornost od jejich obsahu. Přesto tyto prvky, zařazené pochopitelně v adekvátní míře a nikoliv samoúčelně, mohou dodat stránkám efektnost a přitažlivost. Jedním ze specializovaných programů, které umožňují překonat neznalost jazyků JavaScript a Java při tvorbě dynamických grafických souborů ve formátu GIF (v každém případě tuto činnost urychlit), je i Ulead GIF Animator Lite Edition 1.0, který představuje volně dostupný derivát placeného produktu Ulead GIF Animator 3 (za 39,95 dolaru), a tak je nabíledni, že jako takový má užší repertoár funkcí. Pokud jde např. o absenci průvodce postupu sestavení animované sekvence, nemusíme zoufat - až na výjimky vše zvládneme intuitivně (viz výsledek mého snažení).

Fakt, že lze program využívat po neomezeně dlouhou dobu, nás může vést k poněkud nekritickému hodnocení. V případě Ulead GIF Animatoru platí, že "není všechno zlato, co se třpytí". Komplikace nastanou při výběru příslušných obrázků - formát GIF není v menu "Typ souboru" vůbec k dispozici. Musíme jej zadat z klávesnice, protože ani při volbě "All formats" se v adresářích soubory GIF neukážou. Změna pořadí obrázků v sekvenci také není bez problémů - nejlepší cestou je "políčko" uchopit myší a přesunout na správnou pozici. Pokud uvažujeme o rozsáhlejší animaci, doporučuji předem stanovit společné parametry (např. zpoždění v přesnosti na setinu sekundy - duration). Paleta barev, kterou máme k dispozici po spuštění programu, čítá 16 základních odstínů. Potřebujeme-li sadu doplnit o vlastní odstín, musíme ho namíchat ve známém okně (vzorník RGB). Výhodu, kterou jistě oceníme, představuje určení pozice animace v rámečku (pozadí) - parametry Offset X a Offset Y.

Když jsem zjistil, že program nabízí šablonu pohyblivého proužku (banneru) - menu Layer, zaradoval jsem se, ale jen na chvíli. Stačí nastavit font, velikost písma a jeho barvu, směr a rychlost posunu, avšak jako podkladová barva zůstala černá, i když jsem se namáhal sebevíc. Ve skutečnosti slouží tato funkce jako doplňkový efekt k základní animaci, i když lze takový text umístit na stránku samostatně.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Editor animací zdarma, ale ne bez vad. Ikaros [online]. 1999, ročník 3, číslo 6 [cit. 2024-02-26]. urn:nbn:cz:ik-10371. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10371

automaticky generované reklamy