Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Dohánění restů #2: Starlink, Neuralink, první fotka černé díry, demonstrace na Letné a předělaný ježek Sonic

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Dohánění restů #2: Starlink, Neuralink, první fotka černé díry, demonstrace na Letné a předělaný ježek Sonic

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

v posledním čísle jsme zahájili operaci „dohánění restů“ a vzhledem k tomu, že jich máme před sebou celou řadu, pojďme se do toho rovnou, bez delších úvodů, pustit :)

Co se týče naší nejoblíbenější oblasti „vědy a techniky“ (a internetu), na začátku dubna byl definitivně ukončen provoz sociální sítě Google+, která byla několikaletým pokusem společnosti Google o vytvoření „konkurence Facebooku“, ale po relativně silném startu přišel rychlý propad, jak počtu uživatelů, tak i jejich „engagementu“ (neboli „zapojení“). Naopak Gmail v dubnu oslavil 15 let existence a představil některé zajímavé nové funkce.

Velké plány představila také společnost Tesla na své dubnové konferenci o autonomním řízení, kde představila mj. nové čipy s umělou inteligencí s více než 20x výkonem oproti předchozí generaci – přičemž vozy by měl být schopné plně autonomního řízení již do konce roku 2020. Koncem května zase Elon Musk představil projekt Starlink, masivní síť (až 10.000) družic, které pokryjí celou planetu vysokorychlostním internetem a v červenci Neuralink na propojení počítače a lidského mozku.

Na začátku května proběhla také vývojářská konference Google I/O, na které byl představen nový levnější telefon Pixel, chytrá „obrazovka“ Nest Hub a Nest Hub Max, několik nových funkcí pro Google Asistenta či další verzi mobilního operačního systému, Android Q.

Na začátku června pak proběhla pro změnu vývojářská konference společnosti Apple, WWDC 2019, kde byly představeny nové verze všech operačních systémů, tj. iOS 13 a iPadOS, „desktopový“ macOS Catalina, a nové verze tvOS a watchOS. Z hardwaru byla představena jen profesionální pracovní stanice Mac Pro a super-profesionální 6K Pro Display XDR (s odhadovanou cenou kolem 150.000 Kč).

V červnu se také konal největší herní veletrh E3 2019, kde byly představeny nejnovější chystané hry (např. Borderlands 3, Doom Eternal či Cyberpunk 2077) a další oznámení (např. služba Xbox Game Pass pro počítače či streamovací platforma Google Stadia).

Velmi významnou událostí byl první snímek černé díry, jako výsledek několikaleté práce týmu vědců v rámci projektu „virtuálního teleskopu“ Event Horizon Telescope (EHT). Poměrně významné bylo také omezení přístupu k Androidu firmě Huawei (v důsledku americko-čínské obchodní války), které bylo o pár týdnů později zmírněno. Svět také v polovině července oslavil 50. výročí přistání prvního člověka na Měsíci. A koncem června po 30 letech opustil Apple „dvorní“ designer Jony Ive.

Hodně zajímavostí se událo také kolem filmů. Režisér James Gunn byl znovu přijat společností Disney jako režisér chystaného filmu Guardians of Galaxy 3 (poté, co byl v červenci 2018 propuštěn kvůli starým „nevhodným“ tweetům), trailer na film Sonic inspirovaný stejnojmennou videoherní postavou se stal terčem tak silné kritiky, že se tvůrci rozhodli vydání filmu posunout a film přepracovat. Začalo se také hovořit o chystaném dokumentárním filmu o zneužívání dětí na internetu Víta Klusáka V síti, a v kinech v létě padl historický rekord, když si film Avengers: Endgame necelý týden po premiéře připsal miliardu dolarů (celkem pak více než 2.5 miliardy) a i u nás ho vidělo rekordních 350 tisíc lidí.

Co se týče zahraničí, v dubnových ukrajinských prezidentských volbách zvítězil herec Volodymir Zelenskyj, který se proslavil rolí ukrajinského prezidenta v komediálním seriálu Sluha národa, a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange přišel o azyl na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Rusko 9. května oslavilo Den vítězství (výročí porážky nacistů), proběhl další ročník evropské hudební soutěže Eurovision, kterou letos vyhrál Duncan Laurenc z Nizozemska; a Theresa Mayová koncem května rezignovala na post britské premiérky. Novým premiérem se v červencových volbách stal Boris Johnson.

Významnou, byť bohužel velmi smutnou zprávou byl také dubnový požár katedrály Notre Dame v Paříži, který zničil historickou dřevěnou střechu a středovou věž; ale samotnou katedrálu (a většinu cenných předmětů uvnitř) se naštěstí podařilo zachránit.

Kromě zmiňovaného požáru Notre Dame došlo i řadě dalších tragických událostí. Série teroristických útoků na hotely a kostely na Srí Lance si vyžádaly na 250 mrtvých, při nouzovém přistání letadla v Moskvě zemřelo 41 lidí (ze 78 lidí na palubě), a v Budapešti se na Dunaji potopila loď s turisty.

Co se týče novinek u nás, vládu v dubnu opustil ministr dopravy Dan Ťok, kterého vystřídal Vladimír Kremlík; a velké rozpaky vyvolalo jmenování nové ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která nastoupila po rezignaci Jana Kněžínka. Kritiku si vysloužila zejména za své dřívější napojení na ČSSD a podporu prezidenta Zemana, výrok o „justiční mafii“ (v roce 2007) a obavy z ovlivňování kauzy Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše (Benešová působí v hnutí ANO). Výzvy k jejímu odstoupení přešly v sérii protestů za nezávislou justici, které se nadále stupňovaly, až nakonec v červnu vyeskalovaly v největší demonstraci od roku 1989 na Letné, které se podle odhadů zúčastnilo až 250.000 lidí.

Z knihovnického prostředí stojí za zmínku, že z fasády NTK v dubnu spadla další skleněná deska (v pořadí již třetí, po pádu prvních dvou v roce 2017). Krom toho u nás proběhla soutěž „Česká hra roku“, kde uspěla rytmická hra pro virtuální realitu Beat Saber a historické RPG Kindom Come: Deliverance, došlo k napadení poslance Dominika Feriho, oslavili jsme První máj, do ČR konečně dorazila hudební služba YouTube Music, hnutí ANO vyhrálo volby do Evropského parlamentu, a proběhl 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary (s poměrně „epileptickým“ logem, jako již tradičně od Studia Najbrt). Velký úspěch si připsal také český guru 3D tisku Josef Průša, který prodal celkem na 130 tisíc 3D tiskáren a za předchozí rok jeho firma utržila přes miliardu Kč.

Ve druhém čtvrtletí nás také opustilo několik známých osob, například herec Jaroslav Kepka, herec a dabér Václav Postránecký, trojnásobný vítěz formule 1 Niki Lauda, spisovatel Jiří Stránský, či dlouholetý předseda slavného JZD Slušovice František Čuba. Na předávkování také zemřela britská influencerka Félicité Tomlinson a v pouhých 29 letech spáchal sebevraždu americký youtuber Etika.

Co se týče samotného Ikara, v první části našeho „dvojčísla“ se podíváme na loňskou konferenci New Media Inspiration 2018 (letos se výjimečně nekonala), na pravidelnou studentskou mini-konferenci o počítačových hrách, na druhou část série článků o specifikách švédského knihovnictví, na článek věnovaný možnostem využití digitálního archivu Národní knihovny ČR a v neposlední řadě se podíváme na možnosti prezentace vybraných objektů kulturního dědictví.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 2 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Dohánění restů #2: Starlink, Neuralink, první fotka černé díry, demonstrace na Letné a předělaný ježek Sonic. Ikaros [online]. 2019, ročník 23, číslo 3 [cit. 2024-10-10]. urn:nbn:cz:ik-18982. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18982

automaticky generované reklamy
registration login password