Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Dívčí vokální skupina Bibgirls přivádí nové čtenáře do knihoven

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Dívčí vokální skupina Bibgirls přivádí nové čtenáře do knihoven

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Inspirována celosvětovým úspěchem alba americké písničkářky Tori Amos s trochu dvojsmylným názvem "Tales of a Librarian" (Příběhy knihovnice) přišla trojice severočeských knihovnic s nápadem, jak originálním způsobem propagovat knihovny, čtení a v neposlední řadě knihovnický stav.

Lenka Mertová, Adéla Richterová a Irena Vlasáková (shoda příjmení s knihovnickými celebritami je čistě náhodná), které předtím působily v hudebním oddělení liberecké krajské knihovny a patřily k talentovaným členkám folklórního tanečního a pěveckého souboru Podjizeráček, založily vokální skupinu Bibgirls.

Dlouho je nikdo nebral příliš vážně, znalci místních kulturních poměrů se domnívali, že jde o další ze série spektakulárních pokusů ředitele P. Harvánka, původní profesí divadelního režiséra, jak svou knihovnu zviditelnit. To je však minulost. Bibgirls, které hravě zvládnou rock, jazz, swing, středoproudý pop i rap, ovládly písněmi jako např. romantický cajdák "Pojď si ke mně pro knížku" nebo rockandrollový nářez "U Čapka je útulno" (pozn. red.: u regálu označeném písmenem Č) hitparády regionálních rozhlasových stanic. Zkušený promotér Václav "Wendy" Hryzec k tomu říká: "Z uměleckého hlediska to žádný zázrak není, ale o to přece v této branži vůbec nejde. Vedle těch stále stejných holčičích hvězdiček, které rychle zazáří a rychle zhasnou, to je hotová bomba."

Bibgirls jsou velmi žádány i v tanečních klubech. Zvláštní pozornost poutají jejich vystoupení doprovázená projekcemi ilustrujícími běžný provoz knihovny.

P. Harvánek si mne spokojeně ruce. Počet uživatelů i výpůjček rapidně roste. Teenageři ze školních výprav, kteří se jindy při osvětové návštěvě knihovny pošťuchují, rázem ztichnou a se zájmem si prohlížejí pult hudebního oddělení, u něhož trojice zpěvaček pracovala, než se vydala do světa showbusinessu. Vděčné kolegyně odhalily Bibgirls na tomto místě pamětní desku s textem: "Zde v letech 2000 až 2003 s námi knihovničily Lenka Mertová, Adéla Richterová a Irena Vlasáková."

S Bibgirls se počítá jako se zlatým hřebem PR kampaně v rámci Března - měsíce Internetu a Týdne knihoven. Jak jsme se dozvěděli z dobře informovaného zdroje, jejich putovní show ponese název "Hip hop do knihovny" a prý se máme na co těšit...


Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Dívčí vokální skupina Bibgirls přivádí nové čtenáře do knihoven. Ikaros [online]. 2003, ročník 7, číslo 13 [cit. 2023-02-06]. urn:nbn:cz:ik-11468. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11468

automaticky generované reklamy