Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Data Tresor Disc – unikátní technologie pro dlouhodobé uchovávání dat

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Data Tresor Disc – unikátní technologie pro dlouhodobé uchovávání dat

0 comments
Autoři: 

V úterý 2. listopadu 2010 proběhla v pražské restauraci Puccelini skromná tisková konference, na které byla představena velice zajímavá, unikátní a do značné míry revoluční technologie DTD neboli Data Tresor Disc. Jedná se o první moderní záznamové médium, které nepodléhá vlivům prostředí a bez zvláštního zacházení slibuje životnost až 160 let.

Data Tresor Disc

Data Tresor Disc

Zatímco záznamové vrstvy klasických disků jsou tvořeny organickými materiály, které časem poměrně rychle degradují, záznamovou vrstvu DTD tvoří keramicko-kovové slitiny, a disk tak nepodléhá vlivům prostředí jako klasické CD a DVD. Unikátní keramicko-kovová vrstva má podobné vlastnosti jako starověké desky s klínovým písmem, a proto je disk odolný vůči světlu, vlhkosti, vyšším teplotám, UV záření, magnetismu i radiaci.

Výrobcem toho pozoruhodného produktu je česká společnost Northern Star, která na trhu působí už více než dvě desítky let. Poslední tři roky pak její odborníci strávili vývojem a přípravou technologie DTD, která po důkladných kontrolách a mezinárodních testech vstoupila od září 2010 na náš trh.

Ukázka z prezentačních materiálů

Ukázka z prezentačních materiálů

Jak už jsem zmínil, navzdory nesmírně zajímavému obsahu byla samotná tisková konference až překvapivě komorní. Ředitelka společnosti Northern Star Heda Polívková představila v krátkosti základní charakteristiky DTD, pár slov o firmě pronesl i její otec Jaroslav Polívka a šéf výroby Radomír Starý v závěru pohovořil o výrobních a technických podrobnostech. Hostem konference byl také bývalý ministr financí (a rodinný přítel Polívkových) Eduard Janota. Na tiskové konferenci bylo sice ještě několik novinářů a dalších hostů, ale spíše se jednalo o přátelské setkání, než aby probíhala velkolepá prezentace před baterií objektivů a mikrofonů.

Zástupci společnosti Northern Star (J. Polívka, H. Polívková a R. Starý) a exministr financí Eduard Janota

Zástupci společnosti Northern Star (J. Polívka, H. Polívková a R. Starý) a exministr financí Eduard Janota

Příjemným překvapením bylo také pozvání přítomných novinářů přímo do výrobní linky společnosti Northern Star (resp. sesterské společnosti Eximpo a.s.). I v těchto místech jsme mohli natáčet a fotografovat dle libosti, což není ani zdaleka běžné a opět to svědčí o přátelském a otevřeném přístupu firmy ke svým hostům a zákazníkům.

Fotografie z výrobní a vývojové linky - na snímku hovoří Radomír Starý) Fotografie z výrobní a vývojové linky - detail jednoho ze strojů

Několik fotografií z výrobní a vývojové linky (vlevo hovoří Radomír Starý, vpravo detail jednoho ze strojů)

Eduard Janota a devítipoziční plasmové naprašování Závěrečná kontrola a testování mechanik

Vlevo Eduard Janota a devítipoziční plasmové naprašování; vpravo závěrečná kontrola a testování mechanik

Musím se přiznat, že představení DTD na mne udělalo veliký dojem. Málokterý produkt je možné v dnešní době považovat za revoluční nebo unikátní – a Data Tresor Disc si takové označení nepochybně zaslouží. Když jsem před časem psal o ochraně elektronických dokumentů a audiovizuálních děl, nejčastěji skloňovaným problémem byla právě fyzická média a fyzické nosiče, které s každou novou generací sice pojmou více informací, ale zároveň mnohem rychleji degradují. Data Tresor Disc má potenciál tuto situaci konečně změnit.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Data Tresor Disc – unikátní technologie pro dlouhodobé uchovávání dat. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 11 [cit. 2023-06-01]. urn:nbn:cz:ik-13558. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13558

automaticky generované reklamy
registration login password