Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Čtení S CHUTÍ aneb Najděte si svůj knižní apetit

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Čtení S CHUTÍ aneb Najděte si svůj knižní apetit

0 comments

Březen bývával měsícem KNIHY, pak měsícem různých, avšak příbuzných témat, letos ho SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků) vyhlásil měsícem ČTENÁŘŮ. Knihovna Jiřího Mahena v Brně tuto výzvu pojala jako kampaň k prolomení mýtů o knihovnách, často stále vnímaných jako instituce „nezábavné“, kde lze „jen“ najít knihy a kde lze „jen“ číst či studovat. Ke spolupráci přizvala studenty Kabinetu informačních studií a knihovnictví (KISK) Masarykovy univerzity Brno a společně připravili pestrý program na celý měsíc březen pro čtenáře stávající i potenciální všech věkových kategorií. Program propojil mnohé instituce, podniky a firmy, které se nějakým způsobem věnují čtení či knihám a představil návštěvníkům knihovny čtení ve všech jeho možných podobách.

Kampaň s názvem S CHUTÍ aneb Najděte si svůj knižní apetit již v únoru zahájila dotazníková anketa, jež se věnovala průzkumu čtenářství mezi veřejností. Studentky KISKu oslovovaly veřejnost v knihkupectvích, kavárnách, restauracích a volnočasových institucích, ale také v samotné knihovně a celkem se ankety zúčastnilo 753 respondentů. Účastníci ankety, kteří uvedli v dotazníku svůj kontakt, byli zahrnuti do losování o literární balíček Potěšení na tělo či Noc v knihovně pro dva.

Následující tři středeční tematické show představily, co vše umí knihovna návštěvníkům nabídnout a jaké alternativy vůči klasickým knihám dnes čtení má. První středa 10. 3. pod názvem Vezmi svého nečtenáře do knihovny nabídla několik tvůrčích dílen věnovaných knihám a čtení (každý, kdo do knihovny běžně chodí a čte, měl za úkol vzít sebou do knihovny někoho známého, o kom ví, že mnoho času čtení nevěnuje). Vyráběly se záložky, poslouchaly audioknihy a s nimi se i soutěžilo, promítaly se studentské filmy, prezentovaly knižní tipy celebrit a plakáty guerilla (šokujícího) marketingu v „obchodě se čtením“.

Středa 17. 3. se nesla v atmosféře kaváren a hospůdek, návštěvníkům byla ke čtení nabízena káva či čaj, ale také výběr z knižních titulů různých žánrů, ze kterých si mohli nechat osobně přečítat od studentů proměněných na „lidské automaty na čtení“. Výjimečně tak mohli návštěvníci v knihovně propojit oblíbené činnosti – pohodu s knihou či poslechem knihy s popíjením kávy či čaje. Ověřili jsme si tak, že plán knihovny na vytvoření stálé kavárny je na místě. Výstava plakátů představila řadu knih, které byly zfilmovány.

Kampaň vyvrcholila třetí středou 24. 3. nazvanou Čtení sluší každému předáním literárních balíčků Potěšení na tělo sedmi výhercům a prezentací výstupů ankety, které potvrdily, že nejoblíbenějším místem pro čtení je postel či WC, v žánru vede román a literatura faktu, „čtení“ rovná se kniha a relax, když ne čtení, tak internet, filmy či hudba; více než polovina respondentů chodí do knihovny a více než dvě třetiny se považují za čtenáře. Návštěvníky čekalo seznámení s nabídkou a novinkami brněnských knihkupectví Barvič & Novotný a Šedivý a nakladatelství Academia a Knižní klub, které se do kampaně zapojily jako partneři a věnovaly své knihy výhercům. Program zpestřil malý koncert skupiny Black Unicorn a volba knižní miss v netradičních kategoriích – miss obálka, miss ilustrace a miss nejpřitažlivější název z knih nominovaných již zmíněnými knihkupectvími a nakladatelstvími. Závěrem programu kampaně byla v tuto středu již zmiňovaná NOC V KNIHOVNĚ nazvaná Cesta kolem světa. Osm výherců, kteří si mohli s sebou vzít doprovod, hrálo na indické nástroje a ochutnalo indické speciality, naslouchalo vyprávění příběhů zkušených vypravěček a při svitu lucerny absolvovalo exkurzi knihovnou od půdy až po sklep.

Celý program, který se často vyvíjel a tvořil velmi situačně podle aktuálních okolností, protkávalo mnoho dalších drobných hříček a knihovních vtípků, jako například Knižní striptýz aneb Svlékni si svou knihu. Nultý ročník projektu Březen – měsíc čtenářů byl povedený a veselý a poskytl mnoho inspirací a námětů pro další aktivity knihovny i pro budoucí spolupráci se studenty KISK MU Brno. První vlaštovkou jsou pořady s audioknihami, které se v programu těšily velkému zájmu. Pozadu nezůstaly ani pobočky Knihovny Jiřího Mahena v Brně, které  připravily tradičně program na Týden čtení, ale i nad jeho rámec, v podobě přitažlivých pořadů věnovaných např. čtení dětí dětem, čtenářů nečtenářům, starostů občanům apod. Další informace a fotografie najdete na http://ctenischuti.webnode.cz.

Čtení s chutí

Čtení s chutí

Čtení s chutí

Čtení s chutí

Čtení s chutí

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ANDEROVÁ, Lucie. Čtení S CHUTÍ aneb Najděte si svůj knižní apetit. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 5 [cit. 2024-06-21]. urn:nbn:cz:ik-13410. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13410

automaticky generované reklamy
registration login password