Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSA Illustrata: nová dimenze vyhledávání a objevování díky podrobné indexaci a nové produkty z ProQuest CSA (C. Alan Golden)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

CSA Illustrata: nová dimenze vyhledávání a objevování díky podrobné indexaci a nové produkty z ProQuest CSA (C. Alan Golden)

0 comments
Anglicky
English title: 
CSA Illustrata: Enhancing Search and Discovery Through Deep Indexing & New Products from ProQuest CSA
Autoři: 

C. Alan Golden

 

Hlavní část prezentace pana Alana C. Goldena (ProQuest CSA) se věnovala převratné novince - bázi CSA Illustrata, která umožňuje indexování vizuálního materiálu. Většina systémů pracuje výhradně s textem, ale nyní je možné v jednotlivých článcích indexovat a následně vyhledávat i ilustrace, fotografie, tabulky, mapy či grafy. Jedná se o aplikaci tzv. hloubkového indexování (deep indexing), a jak zmiňovaly i doplňkové materiály, pravděpodobně jde o největší pokrok v této oblasti za posledních 30 let. 

V současné době Illumina indexuje obrazový materiál z oblasti přírodní vědy, ale další budou k dispozici již brzy (umění & humanitní vědy, společenské vědy, technologie). Podle aktuálních údajů se jedná o necelý jeden milion grafů, obrázků a tabulek, které byly indexovány z více než 660 časopisů.

Díky vzájemnému prolinkování je možné propojit CSA Illustratu kupříkladu s platformou CSA Illumina, která poslytuje přístup k celé řadě abstraktových databází. Výsledkem pak je "enhanced abstract" (neboli "rozšířený abstrakt"), který zahrnuje kromě obvyklých údajů (základní informace o článku, abstrakt, bibliografie...) i náhledy obrázků a dalších materiálů, které článek obsahuje.

(JR)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. CSA Illustrata: nová dimenze vyhledávání a objevování díky podrobné indexaci a nové produkty z ProQuest CSA (C. Alan Golden). Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 5/2 [cit. 2023-02-07]. urn:nbn:cz:ik-12549. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12549

automaticky generované reklamy
registration login password