Cesta do neznáma
Vážení čtenáři,
prázdninová doba je časem cestování, příležitostí k poznávání nových míst a prostorem pro získávání podnětů. Vždyť vypravit se na cestu znamená opustit to staré, známé, blízké a otevřít se cizímu, nepoznanému, vzdálenému. Není však jen putování skutečné, ale i metaforické: putujeme vzdělávacím systémem, prodíráme se mediálními houštinami, malými krůčky se dobíráme ke schopnosti rozlišovat informace a dezinformace. Informační krajina, kterou putujeme, je čím dál tím proměnlivější – staré jistoty neplatí, mění se funkce institucí, v pohybu je celé společenské prostředí. Za řadou proměn stojí nejdynamičtější médium posledních let – internet. Na začátku to sice tak nevypadlo, ale záhy bylo jasné, že nepůjde o pouhou technologii přenosu informací, ale o hybatele hlubokých celospolečenských změn.
Právě nyní se ocitáme v době, kdy se tento vliv internetu začíná výrazněji projevovat. Připomenu jen tři vybrané události z letošního roku:
- švédská Pirátská strana (Pirat Partiet) uspěla ve volbách do Evropského parlamentu, ve kterých (ve Švédsku) získala 7,1 % hlasů a tudíž jedno křeslo; na počátku historického úspěchu strany stál rozsudek nad švédskými provozovateli systému pro sdílení souborů The Pirat Bay;
- po faktickém zamítnutí projektu blobu pro Národní knihovnu a po smrti architekta Jana Kaplického vzniklo občanské sdružení Demokracie staví, které má své kořeny v iniciativě v sociální síti Facebook; není od věci upozornit, že v souvislosti s těmito aktivitami se aktuálně formuje politická strana BLOB;
- informační bariéry, které de facto znemožnily práci zahraničních zpravodajů v povolebním Íránu, jsou překonávány místními zpravodaji-amatéry, kteří využívají možnosti internetu a mobilní komunikace (připomeňme, že internet v Íránu podléhá podstatně přísnější cenzuře než např. v Číně).
Současný svět, tak jak ho známe, nenávratně zaniká. Řada změn je patrných, některé probíhají pod povrchem, jiné se projeví s dospíváním nových generací, které na svět přišly později než internet a web.
Čeká nás cesta do neznáma, na které vám Ikaros hodlá být vytrvalým a znalým průvodcem. K tomu, aby takovým mohl být, se však sám musí změnit. K té první změně už došlo: 22. června 2009 se na základě volby členů občanského sdružení Ikaros stal šéfredaktorem časopisu Josef Schwarz. Po více než 12 letech tak vystřídal rezignovavší šéfredaktorku Petru Štogrovou Jedličkovou, která s některými dalšími členy redakce Ikara časopis zakládala a dala mu jeho současnou tvář. Ke konci června také došlo k přesunu Ikara k novému poskytovali připojení, k přechodu redakčního systému na novou verzi a v souvislosti s tím ke změně vzhledu celého časopisu. K dalším úpravám, především obsahovým, bude docházet postupně; chceme při nich vyslyšet i váš hlas, hlas čtenářů. O všech těchto provedených i připravovaných změnách vás budeme podrobně informovat v příštím čísle Ikara.
Na závěr úvodníku si vás dovolíme pozvat ještě na jednu další cestu – cestu letní soutěží časopisu Ikaros, která je letos zaměřena na cestování, cestovatele a cestopisy.
Příjemné putování.
Josef Schwarz