Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

České informační zdroje a BMI 2004

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

České informační zdroje a BMI 2004

0 comments
Autoři: 

V knihovnách jsme si již zvykli, že při příležitosti Týdne knihoven nebo právě začínajícího Března - měsíce internetu jsou volně k dispozici české informační zdroje. Jedná se především o databáze, které si mohou knihovny sdružené v neformálním konsorciu pořídit za příznivou cenu a navíc je přístup do těchto databází podporován z podprogramu VISK8 - Informační zdroje.

Stejně jako v předchozích letech nabízí firma Anopress přístup do databáze českých médií TAMTAM, ve které je zařazeno více než dvě stě celostátních a regionálních titulů novin a časopisů a dále televizní a rozhlasové zpravodajství a vybrané internetové servery, a to s retrospektivou od roku 1996. Ve vědomostní části databáze je možné fulltextově vyhledávat v Ottově slovníku naučném, Kronice lidstva, Kronice 20. století, Kronice Českých zemích, Kdo byl kdo, Kdo je kdo, Světové chronologii 1892-1992 aj.

Dále mají knihovny také volný přístup do databází České tiskové kanceláře, a to do Dokumentační databáze (zahrnuje Biografie, Země světa, Česká republika, Kraje, Svět, Výročí, Sporty) a do databáze Evropská unie. Tato databáze obsahuje aktuální agenturní zprávy o dění v EU, dokumenty EU v českém jazyce, historii EU a integračních procesů, informace o členských a kandidátských zemích, biografie osobností, fotografie, grafy a také internetové odkazy na související témata. Česká tisková kancelář nabízí 18. března 2004 zdarma školení v práci s touto databází (přihlášky na docekalova@mail.ctk.cz).

Novinkou je v letošním BMI nabídka firem Aion CS a Globe Internet, které jsou autory projektu elektronického přístupu do tří významných encyklopedických děl - Ottova encyklopedie, Malá československá encyklopedie a Universum. Na adrese www.cotoje.cz je k dispozici více než půl milionu hesel a téměř třicet tisíc barevných a černobílých obrázků.

Bližší informace o výše uvedených databázích a přístupová hesla budou knihovnám zaslána prostřednictvím konference Knihovna.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
NOVÁ, Hana. České informační zdroje a BMI 2004. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 3 [cit. 2023-10-04]. urn:nbn:cz:ik-11499. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11499

automaticky generované reklamy
registration login password