Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Aprílový výběr 2015

Čas nutný k přečtení
6 minut
Již přečteno

Aprílový výběr 2015

0 comments
Autoři: 

Stejně jako každý rok i letos na začátku dubna proběhl April Fools Day neboli "apríl", a společně s ním více či méně povedené a zábavné aprílové články, produkty, reklamy a novinky z domova i zahraničí. Pojďme se tedy, stejně jako v minulých letech, podívat na ty nejzajímavější z nich.

Apríl & Google

Celou řadu úsměvných a zajímavých aprílových vtípků a mystifikací si jako tradičně připravila společnost Google. V první řadě samozřejmě nemohly chybět Google Maps, které prošly "aprílovou změnou" zatím snad každý rok (v roce 2012 to byly 8-bitové mapy, v roce 2013 hledání pokladů, a minulý rok byl ve znamení Pokémonů). Letos si uživatelé mohli přímo na konkrétních prohlížených mapách zahrát Pac-Mana. Vybrané ulice se proměnily v herní bludiště a nechyběli samozřejmě ani čtyři barevní duchové.

PacMan v Google Maps
PacMan v Google Maps

Velmi zajímavým a poměrně sofistikovaným produktem je i nový Smartbox, chytrá poštovní schránka určená pro klasickou "papírovou" poštu. Schránka si udržuje konstantní teplotu, má integrovanou obranu proti spamu a samozřejmě se páruje se smartphonem, aby mohla uživateli posílat notifikace. Schránku si samozřejmě můžete vzít i s sebou třeba na výlet a v klidu si někde v přírodě vyřídit poštu.

Japonská pobočka společnosti Google se zase rozhodla trochu "polidštit" (nebo spíš "pozvěřit") naši každodenní interakci s chytrými mobilními telefony a představili produkt Google Panda. Jedná se o plyšovou pandu, která má stejné funkce jako služba Google Now na smartphonech, tj. uživatelé mohou s pomocí hlasu vyhledávat na internetu, plánovat schůzky, získávat notifikace atd. Pandu je navíc možné si připnout na ruku, takže je kdykoliv k dispozici, i když je uživatel v pohybu.

Kdo má rád surfování po internetu, ale nechce se zdržovat manuálním klikáním na odkazy, toho nepochybně potěší samosurfovací plug-in pro operační systém Chrome OS. Ten stačí po nainstalování jen jediným klinutím spustit, a Chromebook začne surfovat úplně sám.

Mezi další googlovské vtípky patřilo například tlačítko přidávající úryvky ze songu Darude-Sandstorm ke všem videím na YouTube, představení Google Actual Cloud Platform (ve formě reálného mraku), speciální Dial-Up mód pro uživatele Gogle Fiber, či zrcadlově otočenou verzi stránky Google.com na adrese http://com.google (včetně zrcadlově otočených výsledků).

Zrcadlově otočený google.com
Zrcadlově otočený google.com

Vtípky ze zahraničí

Jeden z nejlepších aprílových vtípků si letos připravil server Funny or Die, který na svém YouTube kanálu oficiálně představil novou aplikaci "Funny or Die Dips", která uživatelům umožní natáčet videa dlouhá 1,5 sekundy. Aplikace byla samozřejmě parodií velmi populární aplikaci Vine, která umožňuje natáčet videa dlouhá 6 sekund, ale nejzajímavější na tomto vtípku nebylo jen úvodní "předváděcí video" a víceméně nepoužitelná délka 1,5 sekundy, ale zejména fakt, že Funny or Die pro tento vtípek oslovili a získali celou řadu herců, zpěváků, moderátorů a dalších celebrit, kteří pro ně natočili své Dipy. Do "aprílu" se zapojil například Will Ferrell, Britney Spears, Conan O'Brien, Arnold Schwarzenegger, Danny DeVitto či Bill Nye.

Funny or Die Dips
Do nové sociální sítě se zapojil také Ringo Starr, Billy Crystal či J.K.Simmons

Příležitost si nenechala ujít ani společnost Netflix, oblíbená streamovací služba nabízející v podstatě nekonečný katalog filmů a seriálů. Právě kvůli množství obsahu není neobvyklé, že uživatelé stráví s Netflixem třeba i několik dní v kuse; a právě proto firma připravila sérii třinácti varování, které se objevovaly mezi doporučenými tituly – akorát že diváky vybízeli místo nových filmů ke sprchování či práci.

Aprílové vtípky si ale občas neodpustí ani jinak seriózní organizace. Například Evropská organizace pro jaderný výzkum (aka CERN) letos prvního dubna oficiálně oznámila, že potvrdila existenci Síly, kterou jistě znají nejen fanoušci Hvězdných válek. Ve velmi povedené tiskové zprávě nechyběly ani praktické příklady, jako telekinetické vracení knih do knihovny nebo bleskové ohřívání kávy.

Tisková zpráva na stránkách CERNu
Tisková zpráva na stránkách CERNu

Stejně jako minulý rok se i letos hned několik aprílových vtípků věnovalo fenoménu selfie, neboli vlastních fotografií v různých situacích. Honda například představila novou verzi modelu HR-V s hands-free selfie technologii, která spočívá ve využití deseti kamer v interiéru i exteriéru auta, Motorola zase sérii luxusních dřevěných a kožených "selfie tyček" (viz předváděcí video). Uživatelé prohlížeče Google Chrome mohli využít službu #ChromeSelfie na sdílení reakcí z přečtených článků, obchod s obuví Miz Moz představil nové selfie boty a oblíbený e-shop s gadgety Think Geek dokonce 360 stupňový Selfie Rig.

Zmínku si zaslouží také aplikace Timebook od firmy Timehop, zejména kvůli tomu, co konkrétně paroduje. Timehop je aplikace, která dokáže procházet příspěvky na sociálních sítích a například uživateli připomenout, co sdílel na Facebooku nebo Twitteru přesně před rokem. Aplikace vznikla v roce 2011 a na konci minulého roku měla 12 milionů uživatelů. Na začátku roku ale Facebook představil svou "kopii" ve formě aplikace On this Day. A tak Timehop na oplátku představil svou (byť jen aprílovou) verzi Facebooku.

Představení nové sociální sítě Timebook
Představení nové sociální sítě Timebook

Aprílových vtípků bylo samozřejmě ještě mnohem víc. Americký e-shop Newegg začal v polovině minulého roku přijímat platby v Bitcoinech a letos v dubnu představil svou vlastní kryptoměnu, Eggcoiny. Server iFixit, který se specializuje na recenze smartphonů a chytrých zařízení, a zejména na jejich rozebírání a hodnocení snadnosti opravy, si připravili "teardown" video hodinek Apple Watch z roku 1995. A například Tesla představila novou funkci svých elektromobilů, ticket-avoidance-mode, která automobilu umožní ujet policistovi, který by se chtěl přiblížit s pokutovým bločkem.

A aby toho nebylo málo, T-Mobile začal nabízet výhodný mobilní plán pro domácí mazlíčky, společnost HTC představila chytré ponožky, webové stránky Amazonu se na jeden den vrátili ke své podobě v roce 1999, Samsung představil nový smartphone Galaxy Blade Edge pro šéfkuchaře, japonská pobočka Adobe nabízela Photoshop Real s reálnými fyzickými nástroji a společnost Nvidia zase v narážce na barevné iPody a iPhony od Apple představila novou grafickou kartu Titan Mini s dvojnásobným výkonem a poloviční velikostí oproti klasickým Titanům. A v pěti barevných variantách.

Nová grafická karta Titan Mini od Nvidie
Nová grafická karta Titan Mini od Nvidie

Apríl v ČR

Také u nás se našlo pár zajímavých příkladů. Například tuzemské tréninkové centrum Czech Aviation Training Centre, otevřelo prvního dubna nový kurz pro operátory chemtrails. Zájemce o kurz (snad s výjimkou příznivců konspiračních technologií) mohla kromě vtipného popisu potěšit i skutečnost, že kurz je zcela zdarma – veškeré náklady hradí NWO neboli New World Order.

Chemtrails Operator Course
Chemtrails Operator Course

Povedený vtípek si připravila také firma SocialSharks, která se věnuje marketingu na sociálních sítích. Pro lidi, kteří chtějí mít zajímavé profily na sociálních sítích, ale nechtějí se o ně starat sami, připravila novou službu PrivateSharks. Základní tarif zahrnuje tři příspěvky denně, prémiový pět příspěvků a falešného partnera; k dispozici je také tarif pro celebrity (včetně falešných fanoušků) nebo pro politiky.

Přehled tarifů služby PrivateSharks
Přehled tarifů služby PrivateSharks

Do aprílu se zapojila také společnost O2, která prvního dubna představila retro mobilní telefon Telefunk Hipsta Phone pro hipstery. Ten má kromě moderního retro designu a otočného číselníku i velkou baterii, která vydrží až 7 dní, což je oproti běžným mobilním telefonům docela velká výhoda.

Moderní retro telefon Telefunk Hipsta Phone
Moderní retro telefon Telefunk Hipsta Phone

Populární vyhledávač zboží Heureka.cz je oblíbený zejména díky možnosti porovnání nejen produktů, ale i jejich cen. Proto se v Heuréce rozhodli jít ještě o krok dál a představili sledování vývoje ceny v reálném čase. V praxi to vypadalo tak, že se ceny měnily s každým pohybem myši na stránce, což zejména u dražšího zboží vypadalo docela zajímavě.

Nejen mapy od Google, ale také mapy od Seznamu si připravili malý aprílový bonus. Libovolnou mapu si uživatelé mohli proměnit na puzzle a následně ji (samozřejmě včetně časomíry) zase složit dohromady. Při zadání slova "apríl" do vyhledávače Seznam se také trochu rozdováděl ukazatel myši.

Mapa na Seznamu rozložená na puzzle
Mapa na Seznamu rozložená na puzzle

A dál? Tak například Slevomat nabízel sklepní kóje v tunelu Blanka, ČVUT otevřel novou fakultu cyklotechnologií, Orbit představil žvýkačky s novou příchutí česneku, mobilní virtuální operátor CityMobile zase novu SIMku pod kůži. České Tchibo si po kávových kapslích připravilo kapsle s polévkami, fanoušci Slávie představili prohlížeč Slavian (v reakci na projekt Spartan od Microsoftu) a tuzemská zásilková služba Zásilkovna se rozhodla pro přepravu zboží červenými balónky.

Fakulta cyklotechnologií na ČVUT Žvýkačky s příchutí česneku
Fakulta cyklotechnologií na ČVUT a žvýkačky s příchutí česneku

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Aprílový výběr 2015. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 4 [cit. 2024-12-27]. urn:nbn:cz:ik-17480. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17480

automaticky generované reklamy
registration login password