Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Apple kniha, výpadek Google, akční leguán a Donald Trump

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Apple kniha, výpadek Google, akční leguán a Donald Trump

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

ve srovnání s minulým měsícem byl listopad poměrně klidný, zejména co se týče tiskových konferencí a dalších novinek ze světa techniky a nových médií. To ovšem neznamená, že by se minulý měsíc nic zajímavého nestalo. Proběhly například ostře sledované prezidentské volby v USA, kde nakonec (navzdory očekávání) zvítězil Donald Trump. A i některé další novinky byly poněkud "netechnické".

Například Apple na začátku měsíce překvapivě představil knihu. Nikoliv e-knihu nebo aplikaci na iPad, ale skutečnou papírovou knihu s názvem Designed by Apple in California, která obsahuje 450 produktových fotografií mapujících historii firmy (a téměř žádný text). Bohužel se vyznačuje i tradiční "Apple-cenovkou" – podle formátu vychází v přepočtu na 5.000 až 7.500 Kč.

Zatímco minulý měsíc jsme hovořili o problémech společnosti Samsung s "vybuchujícími" telefony Galaxy Note 7, což vedlo až k úplnému zastavení výroby a stažení z trhu, poslední dobou začaly Samsungu "vybuchovat" i pračky a společnost na začátku listopadu oznámila stažení téměř 3 milionů kusů.

K poměrně zajímavé události došlo také v úterý 22. listopadu, kdy došlo k poměrně nečekanému a do jisté míry bezprecedentnímu výpadku Google a všech jeho služeb. Výpadek zasáhl téměř výhradně jen Česko a Slovensko (a blízké okolí) a trval asi dvě hodiny; ale i tak vzbudil poměrně vzrušenou debatu ohledně toho, že i Google může zasáhnout "blackout" a jak moc jsou pro nás internetové služby důležité. Podrobněji viz např. rozhovor s Michalem Valáškem.

Co se týče dalších novinek a zajímavostí, 17. listopadu jsme oslavili 17. listopad, astronomy v polovině měsíce potěšil "superúplněk" a sociální sítě zasáhlo virální video z přírodopisné série BBC Planet Earth 2, ve které vystupoval leguán utíkající před hady (vřele doporučuji, btw). Krom toho ale došlo i k několika nehodám (vlak v Indii, nehoda na stavbě v Číně, letadlo v Kolumbii), odešlo několik osobností (Leonard Cohen, František Peterka či Fidel Castro) a obecně byl listopad nějaký takový "sychravější".

Obsah nového Ikara je ale tak či tak stále slunečný a nabitý energií a zajímavými informacemi. Těšit se můžete například na reportáž z frankfurtského knižního veletrhu, konference o šedé literatuře a repozitářích, či zprávu ze semináře Evergreen v českých knihovnách.

Krom toho se podíváme na Českou terminologickou databázi TDKIV, připomeneme si výroční zasedání mezinárodních agentur ISBN a ISMN a přiblížíme si obsah listopadového semináře Vzdělávejme se systematicky.

Příjemné podzimní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (hlasů: 5)
RYLICH, Jan. Apple kniha, výpadek Google, akční leguán a Donald Trump. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 11 [cit. 2024-07-21]. urn:nbn:cz:ik-17906. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17906

automaticky generované reklamy
registration login password