Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Apple, bitcoiny, pět let NTK a protesty v Maďarsku

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Apple, bitcoiny, pět let NTK a protesty v Maďarsku

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

stačí jedna krátká procházka venku, aby bylo jasné, že tady máme podzim. Pro řadu lidí nepříliš oblíbené období, pro které je typické sychravé počasí, zima (ale bez pravé zimy) a zvolna se objevující předvánoční výzdoba na každém kroku. Ovšem na druhou stranu je to ideální doba k posezení u krbu (nebo u ústředního topení), popíjení libovolného horkého nápoje a čtení dobré knihy – nebo nového čísla Ikara.

Podzim je také tradičně doba, kdy na trh přicházejí nové produkty společnosti Apple. A zatímco minulý měsíc jsem hovořil o představení iPhonu 6, dnes by se slušelo připomenout, že v polovině října Apple představil i další oblíbené produkty: tablet iPad Air 2 (a jeho menší verzi iPad mini 3), nový počítač iMac Retina 5K s rozlišením 5 120 × 2 880 pixelů. Dále pak minipočítač Mac Mini, novou verzi desktopového operačního systému OSX Yosemite a také mobilního systému iOS 8.1.

Co dále? Tak například společnost Hewlett-Packard oznámila, že se během příštího roku rozdělí na dvě části (firemně orientovanou HP Enterprise a uživatelsky orientovanou HP Inc.), známý publicista František Fuka skončil (nikoliv vlastní vinou) u soudu kvůli bitcoinům, České republice někdo vyhrožoval rozšířením eboly a Národní technická knihovna oslavila páté narozeniny.

Velmi zajímavé události v posledních dnech proběhly také v nedalekém Maďarsku. Premiér Viktor Orbán totiž navrhl zavést novou daň pro poskytovatele internetu – 150 forintů (cca 14 Kč) za každý prodaný gigabajt. Zdanění by se nepochybně promítlo i do ceny pro koncové zákazníky, což spustilo sérii masivních protestů, při kterých vyšlo do ulic až 100.000 lidí. Reakce občanů byla tak nekompromisní, že premiér Orbán od svého návrhu nakonec upustil.

Tolik tedy nejzajímavější události posledních týdnů – a teď se můžeme pro změnu podívat i do obsahu říjnového čísla. Připravili jsme si pro vás například recenzi knihy Čítanka od Martina Patřičného, představíme si knihu Dějiny Slovenské akademie věd od Dušana Kováče, navštívíme Knihovnu Domu národnostních menšin v Praze a podíváme se na Frankfurtský knižní veletrh. Dále nás čeká například zpráva ze 7. ročníku Konference o šedé literatuře a repozitářích, reportáž z výročního zasedání ISBN, ISMN a ISSN v Istanbulu a připomeneme si návštěvu Andrewa Lasse v Centru pro teoretická studia v Praze.

Příjemné podzimní čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Apple, bitcoiny, pět let NTK a protesty v Maďarsku. Ikaros [online]. 2014, ročník 18, číslo 10 [cit. 2024-02-24]. urn:nbn:cz:ik-14284. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/14284

automaticky generované reklamy
registration login password