Výstava
Dějiny Těšínského Slezska v knižních fondech a činnosti Těšínské historické knihovny
2. listopad – 31. prosinec 2009, 9.00-19.00 hod., vstup zdarma
studovna KNAV, Národní 3, Praha 1
Výstava přiblíží pramenné bohatství těšínských knižních sbírek, o které od r. 1994, kdy byla založena, pomáhá pečovat Książnica Cieszyńska (Těšínská historická knihovna), spravující několik jedinečných knihovních celků, významných pro bádání jak regionálního, tak mezinárodního dosahu, s nezastupitelnou hodnotou pro studium dějin českých zemí. Představen bude nejen výběr vzácných knižních klenotů, ale též projekty, kterými se knihovna stará o výzkumné zpřístupnění uchovávaných dokumentů i osvětově vzdělávací poznávání kulturně společenského života v minulosti města.
Cyklus knihovědných přednášek
A. Baďurová: Leopold Jan Szersznik (1747-1814) – tvůrce první veřejné knihovny na Těšínském Slezsku i jednoho ze dvou prvních muzeí v Polsku a dramatický osud jeho sbírek
Oválná studovna KNAV
3. listopadu 2009, 14.30 hod.
L. J. Szersznik (v odborné literatuře též Šeršník nebo Scherschnik), těšínský rodák, prošel studiemi v Olomouci, Brně, Březnici a v Praze, kde v jezuitské knihovně v Klementinu zpracoval katalog jejích rukopisů a publikoval vůbec první studii o jejích dějinách, aby se po krátkém pobytu v Hradci Králové vrátil do rodného města. Zde se kromě výuky na gymnáziu, vlastního psaní a shromaždování knižních a muzejních sbírek rovněž aktivně podílel i na městské správě. O jeho knihovnu nyní pečuje Książnica Cieszyńska, o muzejní sbírky Muzeum Śląska Cieszyńskiego v polském Těšíně.
I. Bydžovská: Co vyprávěly kramářské písně na Těšínsku v 19. století
4. listopadu 2009, 14.30 hod.
Kramářské tisky jsou odrazem dobové atmosféry, svého druhu lidové zpravodajství – šířily nejen zprávy o neobvyklých událostech, katastrofách, tragických i šťastných lidských příbězích a zázracích. Najdeme mezi nimi morality, rozjímání nad životem a smrtí, ale i pobavení. Nemalou část tvoří písně nábožné a poutní. Obsahový výběr z těchto drobných tisků, vydaných v Těšíně a okolí a dochovaných ve významné sbírce kramářských tisků Knihovny Národního muzea, upoutá přitažlivou rozmanitostí témat.
A. Vorlíčková, Duchovní literatura slezských autorů v tajném náboženském životě českých nekatolíků
5. listopadu 2009, 14.30 hod.
Výklad o způsobech, jakými se nekatoličtí věřící dostávali k četbě knih katolickou církví nedovolených – staré byly vzácné, nové se musely obstarat ze zahraničí, poněvadž doma tištěny být nemohly. Mezi nimi obliby a rozšíření dosáhly i opakovaně vydávané práce autorů spjatých s Těšínem. Přednáška z nich nabídne ukázky.
Digitalizační centrum KNAV v Jenštejně
Digitalizační centrum KNAV v Jenštejně Digitalizační centrum KNAV v Jenštejně pořádá pro zájemce dny otevřených dveří, a to v úterý 3. listopadu a ve čtvrtek 5. listopadu vždy od 10 do 14 hod. bude pro skupiny maximálně 10 osob připravena třicetiminutová prohlídka pracoviště, s výkladem a ukázkami digitalizace dokumentů a vytváření Digitální knihovny AV ČR.
(Spojení autobusem č. 367 ze stanice metra Černý most, výstupní zastávka Jenštejn)
Po dobu trvání Týdne vědy a techniky 2009 budou ve studovně KNAV, v jejích otevíracích hodinách, zpřístupněny: záznamy vědeckých pořadů České televize Planeta Věda, České Hlavy, Popularis, Prizma a zvukové záznamy programu Českého rozhlasu LEONARDO.
Zdroj: Tisková zpráva Knihovny AV ČR, v.v.i., z 22. 10. 2009
Přidat komentář