Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

13. Podzimní knižní trh v Havlíčkově Brodě

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

13. Podzimní knižní trh v Havlíčkově Brodě

0 comments

Havlíčkobrodský trh je knižní trh s nejdelší tradicí v České republice, neboť 1. Podzimní knižní trh v Havlíčkově Brodě uspořádala Literární agentura PhDr. Markéta Hejkalová již v roce 1991. Zpočátku bylo jeho cílem zprostředkování kontaktů mezi nově vznikajícími nakladateli a knihkupci. S postupem doby se Podzimní knižní trh stal nejširší přehlídkou současné české knižní produkce, neboť jako jediný knižní veletrh v České republice je přístupný i malým, začínajícím a specializovaným nakladatelům. Na této významné kulturní akci se podílí též Krajská knihovna Vysočiny jako spolupořadatelka doprovodných programů, město Havlíčkův Brod, Tiskárny Havlíčkův Brod a.s., Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Galerie výtvarného umění a mnoho dalších institucí. Každoročně zde vystavuje kolem 160 nakladatelů, což je zhruba stejné množství, jako českých nakladatelů na mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy. V Praze vystavují ovšem i zahraniční nakladatelé, takže havlíčkobrodský trh je druhým největším v České republice, hned po Praze.

V pořadí již 13. Podzimní knižní trh se konal 24. a 25. října 2003 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Po tyto dva dny se Havlíčkův Brod stal městem s největší hustotou knih a spisovatelů na jednoho obyvatele. Na letošním knižním trhu vystavovalo 173 českých a několik slovenských nakladatelů a navštívilo jej více než 8000 knihovníků, knihkupců a čtenářů z celé České republiky. Podzimní knižní trh je proto ideálním místem k navazování kontaktů a kontraktů, k přímému prodeji knih, a také k pořádání velkého množství autogramiád, besed, seminářů a dalších akcí.

Letošní ročník byl třináctý, a protože třináctka bývá někdy považována za nešťastné číslo, byly hlavním tématem Podzimního knižního trhu mýty a pověry (nejen) v literatuře. Tomuto tématu se věnovala konference Mýty a pověry v literatuře Vysočiny, na níž vystoupil mj. básník Josef Mlejnek či spisovatel Miloš Doležal, seminář Jaroslav Hašek - komunistický autor, nebo světový spisovatel?, seminář Mýty a pověry v literatuře faktu či beseda s Ludvíkem Vaculíkem, nazvaná Mýty a pověry v životě a literatuře.

Součástí Podzimního knižního trhu byl tradičně již ve čtvrtek 23. října 2003 Národní akviziční seminář pořádaný Krajskou knihovnou Vysočiny ve spolupráci s Národní knihovnou v Praze. Mezi tradiční doprovodné akce knižního trhu patří též výstavy. Letos se jednalo již 11. ročník výstavy Současná ilustrační tvorba a o výstavu Jaroslav Hašek na Vysočině, které pořádaly Galerie výtvarného umění a Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě. České centrum PEN klubu uspořádalo 2. ročník podzimního literárního festivalu – cyklu autorských čtení, na kterém vystoupili mj. Jaroslav Rudiš, Michal Viewegh, Emil Hakl, Miloš Urban, Irena Obermannová aj. Uskutečnilo se též velké množství přednášek, besed a autogramiád (Jiří Grygar, Ludmila Vaňková, Zdeněk Svěrák, Ludvík Vaculík, Jiří Žáček, Alexandra Berková a mnoho dalších). Největšímu zájmu návštěvníků se letos těšila přednáška Jiřího Grygara Hrozí nám drtivý dopad planetky?, autorské čtení Michala Viewegha a autogramiáda Zdeňka Svěráka.

V letošním roce probíhal doprovodný program nejen přímo v prostorách trhu v Kulturním domě Ostrov, ale po celou dobu konání trhu také ve velkém sále Staré radnice na Havlíčkově náměstí. Krajská knihovna Vysočiny zde připravila například besedy s autorkou knih pro děti a mládež Ivonou Březinovou, pořad Zamlčené oblasti, při němž herci František Derfler a Ladislav Lakomý četli pozdní verše nositele Nobelovy ceny, polského básníka Czeslawa Milosze v překladu Josefa Mlejnka či výše zmíněnou literární konferenci Mýty a pověry v literatuře Vysočiny.

V rámci knižního trhu se každoročně uděluje několik cen. Město Havlíčkův Brod uděluje ceny za tři nejkrásnější knihy Podzimního knižního trhu, Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s. cenu za nejkrásnější knihu z oblasti naučné literatury a Rádio Profil cenu za nejkrásnější dětskou knihu. Letos poprvé udělila zvláštní cenu i televizní společnost HBin. V rámci letošního knižního trhu bylo do soutěže přihlášeno přes šedesát knih třiceti nakladatelů. Více na http://www.kkvysociny.cz/cenyHB.htm.

Česká astronomická společnost a Podzimní knižní trh již podruhé udělily cenu Littera Astrononica. Touto cenou byl oceněn částicový fyzik, astronom a známý popularizátor vědy RNDr. Jiří Grygar, CSc. Nadace Český literární fond udělila výroční novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského, kterou získal Alexandr Kamer z Práva. Novinářskými křepelkami byli oceněni Václav Moravec z BBC a Erik Tabery z Respektu a mimořádnou cenu za válečné zpravodajství z Iráku získali reportér Michal Kubal a kameraman Petr Klíma z České televize.

Zajímavé a netradiční ceny byly připraveny i pro návštěvníky knižního trhu. Vyhrát mohli například večeři s nejpopulárnějším českým spisovatelem Michalem Vieweghem, předvánoční zájezd do rodného města největší české spisovatelky Boženy Němcové, vstupenku na nový český muzikál Excalibur, víkend v Haškově apartmá v penzionu U české koruny v Lipnici nad Sázavou, velké kolekce knih z veletržního knihkupectví Kanzelsberger a další knižní ceny. Kromě knih, cen, mnoha akcí a nízkého vstupného bylo pro návštěvníky připraveno i občerstvení v poetické kavárně Obratník a zdarma přístup k Internetu po celou dobu trhu.

Třináctý Podzimní knižní trh byl tedy co do počtu nakladatelů, množství knih i doprovodných programů ještě bohatší než ročníky předchozí. Je tedy pochopitelné, že téměř všichni čeští nakladatelé, knihkupci a knihovníci vědí, že "na podzim se jezdí do Frankfurtu a do Havlíčkova Brodu".

Další ročník Podzimního knižního trhu se bude v Havlíčkově Brodě konat 15. a 16. října 2004.

Více informací o 13. Podzimním knižním trhu v Havlíčkově Brodě lze nalézt na http://www.hejkal.cz/trh nebo http://www.kkvysociny.cz/KT2003.htm.


Autogramiáda Zdeňka Svěráka


Předání ceny Littera Astronomica Jiřímu Grygarovi

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
TONAROVÁ, Veronika. 13. Podzimní knižní trh v Havlíčkově Brodě. Ikaros [online]. 2003, ročník 7, číslo 11 [cit. 2024-07-20]. urn:nbn:cz:ik-11439. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11439

automaticky generované reklamy
registration login password