Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

»Nechám vás zmizet jako rigorózní práci z plzeňský univerzitní knihovny« – veselou notou na okraj jednoho skandálu

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

»Nechám vás zmizet jako rigorózní práci z plzeňský univerzitní knihovny« – veselou notou na okraj jednoho skandálu

3 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Nemusíme připomínat, co se letos dělo na plzeňských právech. Skandál nevídaného rozsahu, který je v českém vysokém školství – jak se začalo postupně ukazovat – jen špičkou ledovce. Obludné selhání systému je nutné nějak ventilovat – proto bezprostředně po propuknutí aféry začaly vznikat textové vtipy i obrazové perzifláže, hříčky a legrácky, kterými tvořiví lidé uvolňovali ventil a vypouštěli nashromážděné zklamání, frustraci a rozhořčení sobě i ostatním. My jsme jich pár nasbírali a jak jsme nakoupili, předáváme (po pobavení se můžete podívat na zcela seriozní poučení z krizového vývoje).

Satira ve veřejném prostoru

Billboardy, na kterých Ivana Řápková (označená jako „expresní studentka“) hledá index a spolužáky.

Textové vtipy a slovní hříčky

Sněhurka, Ježibaba a jepice
Baví se Sněhurka a Ježibaba, na kterou vysokou školu se chystají.
Sněhurka: „Já půjdu na ekonomku. Tam nebudu nejhezčí, ale budu nejchytřejší!“
„To já půjdu na matfyz,“ na to Ježibaba, „tam sice nebudu nejchytřejší, ale budu nejhezčí!“
Přiletí k nim jepice a povídá: „Já půjdu na práva do Plzně, sice se tam nic nenaučím, ale zato stihnu dostudovat.“
(Neviditelný pes)

Oznámení
Omlouvám se, ale příštích 14 dní nebudu k zastižení, budu pouze na mailu či na mobilu.
V pondělí 2. 11. 2009 zahajuji řádné denní studium v Plzni. Studium ukončím 09. 11. 2009 obhajobou dizertační práce. Poslední 2 dny dovolené budu úplně mimo dosah, protože musím sepsat onu dizertační práci. Již teď ale mohu upozornit, že od 11. 11. 2009 mě máte oslovovat JUDr. Na listopad ještě plánuji další studium Lékařské fakulta - Experimentální chirurgie. A v prosinci bych v maximálně dvou dnech ještě zkusila VŠB, fakultu ekonomickou kombinovanou s fakultou hornickou a geologickou. Díky za pochopení.

Odpověď od kamaráda:
Ahoj!
Nechápu, proč to děláš tak složitě. Já jsem si koupil od fakulty v Plzni dárkový certifikát, na kterém mám všechna Tebou zmíněná studia, dizertační práce včetně rigoróz a tituly k vyzvednutí přímo na studijním oddělení kterékoliv university na území v ČR. Dávají 20 % slevu, když zašlu osobní data do dvou dnů od obdržení certifikátu, aby vše vystavili včas. Šlo to dobře a nemusel jsem tam ani osobně.
Tvůj
Dipl. Ing. PhDr. JUDr. MUDr. Petr
(Neviditelný pes)

SMS
Sms kamaráda: hele omluv mne v sobotu u chlapu v hospode-jedu studovat do plzne-pepa
(Neviditelný pes)

Víkend
„Co děláš o víkendu?“ „Práva.“
(Neviditelný pes)

Trávník
Než posekám trávník, bude ze mne právník
(Neviditelný pes)

Obrazové vtipy

Letos dostanete hovno, diplomy došly!

Portrét vzdělané dámy

Kindl Surprise

Kindl čokoláda

Gross a Kindl

Komiksy

Čtyřlístek - satira

Kde mám svůj index ze studia?

Já mám titul JUDr.!

Bílý kůň

Zelený Raoul

Ach synku, synku!

Plzeňský hřbitov vzdělání

Video

Na závěr odkazujeme na videotravestii, která se svým zpracováním i obsahem ocitá na hranici geniality. Při sledování tohoto videa včas varujte sousedy nebo kolegy: budete totiž smíchy řvát tak, že vám budou volat záchranku. Na začátku videa musíte přetrpět reklamu.

Informace o videu proběhla i tiskem.

Na videu také zazní věta z názvu tohoto článku („Nechám vás zmizet jako rigorózní práci z plzeňský univerzitní knihovny“), které předpovídáme mezi odbornou veřejností značně růžovou budoucnost.

Video pochází z filmu Pád Třetí říše, a právě použitá scéna byla parodována už několikrát. Nikdy však tak dokonale, jako v tomto případě. Škoda, že nikdo v zahraničí takovou parodii nemůže pochopit. Nebo možná spíše díky bohu.

JUDr. Hitler v Plzni

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. »Nechám vás zmizet jako rigorózní práci z plzeňský univerzitní knihovny« – veselou notou na okraj jednoho skandálu. Ikaros [online]. 2009, ročník 13, číslo 13 [cit. 2024-02-23]. urn:nbn:cz:ik-13321. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13321

automaticky generované reklamy

Máme tu 3 komentářů

Je fajn žertovat, ale jev clientismu v naší společnosti je smrtelný. Kvůli nenažranosti či vydíratelnosti některých na vysokých školách se dnes daří třeba "privatizace státní správy". Aneb každý blbec předloží diplom coby důkaz kompetentnosti býti vysoce postaveným ouřadou a cesta k nekalým činům na těch správných místech je otevřená. Poptávka po diplomech tohoto druhu musela být velká... Ovšem poptávka vzniká také z určité nabídky. A tou se stal princip obsazování důležitějších míst v samsprávě navíc ovlivňovaný partajním klíčem. A doba vzniku (resp. boomu)? Rok 2002 - rok zrušení Okresních úřadů (nejnižšího a relativně nezávislého článku státní správy) a převedení státní správy do samosprávných Krajských úřadů. K moci se mj. tehdy vrátili ti, které z Okresů kdysi vyhnalo Občanské forum. Z úřadů obsazovaných odborníky (a zároveň velmi efektivních institucí - efektivnost "Okresů" ovšem stoupala od západu naší republiky na východ) se stal neefektivní moloch lidí, kteří určité odbornosti už ani nepřestírají a co je potřeba rozhoudnout odborně, zadávají ven a nechávají si připravovat za naše peníze různými agenturami. Tolik k úřadům Krajským. Obce s převedenou působností státní správy také nepředstírají, že jejich referentky pro všechno agendu podle tolika zákonů ovládají - mají absolvovánu Vyšší úřednickou a ta jim má stačit. A tak nastupují jiné principy, než odbornost a skutečná kompetentnost. Je logické, že takové kolbiště s volným polem působnosti obsadili bývalí STBáci a jejich současní následovníci. Samozřejmě, že také vzniklo něco jako privatizace státní správy na obecní úrovni. Úředník vykonávající státní správu na radnici podléhá totiž starostovi a ten ho jasně naviguje, aby vyhověl tomu, kdo je kamarád a nebo má v místě silnou pozici. Ať žije dodržování zákonů! Zajímá ještě někoho, jak funguje státní správa? Asi ani ne. Tak proč se rozčilujeme, s jakým titulem tam kdo působí? Nakonec je sice dobře, že už víme o něco líp, kterými fázemi ten uzavřený kruh clientismu prochází - a možná se dokonce brzy objeví i nějaký další dílek tohoto řetězu. Jenže říkat tomu jen mafie nestačí. Musí se něco změnit principiálně.

Jenom poznámka - úředník vykonávající státní správu na mšstském úřadu formálně starostovi nepodléhá (podléhá tajemníkovi) - avšak je jasné, že starosta si prosadí, co si zamane.

Nesmíme zapomenout ani na tu docela známou básničku (e-mailem mi přišla aspoň třikrát) :)

Povídala kráva krávě: "Neruš, čtu si skripta právě!
já jsem totiž chytrá kráva a studuji v Plzni práva.
Až tam přijdu čtyřikrát, budu dělat doktorát!"
Druhá kráva na to vece: Doktorát - ten získáš lehce -
ba i diplom dostaneš - ale krávou zůstaneš!" :o)

registration login password