Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

V mokřině se troskám nedařilo špatně

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

V mokřině se troskám nedařilo špatně

0 comments

Hlouček lidí stojících u hangáru na pardubickém letišti instinktivně zvedl hlavu, když se nad nimi během aviatické poutě 1. června s rachotem přehnal tryskový letoun, ale pak dále kroužili kolem přívěsu, na němž spočívaly trosky německého střemhlavého bombardéru Junkers Ju 87, zvaného Stuka.

trosky1.jpg

Vyzvedli je 17. května členové Severočeského leteckého archivu poblíž obce Třebosice na Pardubicku z šestimetrové hloubky a zřejmě skutečnost, že lokalita se nachází na břehu místního potoka, působila na některé části motoru stejně blahodárně jako hrobky pyramid na faraónovo tělo, že se zdají jako nové. Ve výkopu byly vedle pilotní kabiny, kulometu a munice objeveny také letcovy kosterní pozůstatky s vlasy a zbytky uniformy, které patřily - podle nalezených osobních dokladů - Dietrichu Günterovi (nar. 1920) z jednotky Sonderkommando KG 40, jenž v havaroval z neznámých příčin v květnu 1944. Jízdenka na vlak do Pardubic ukrytá v peněžence přivádí k domněnce, že startoval ze zdejší základny.

trosky2.jpg

Bezesporu zlatým hřebem celého programu se staly letové ukázky tří amerických stíhaček typu North American P-51 Mustang, které byly častými hosty na českém nebi na sklonku války, zanechávajíce za sebou hořící vraky nepřátelských letadel a také prostřílené kotle parních lokomotiv (odtud pramení přezdívka "kotláři"). Nadšeným tisícům diváků piloti předvedli, že tito okřídlení veteráni, o něž dnes pečují nadšenci ve Velké Británii a v Norsku, ani po půl století neztratili nic na své eleganci a obratnosti.

mustang.jpg

Ale ani pohled na tyto stroje (v dobovém zbarvení a označení), které vystupovaly v několika válečných filmech, odpočívající na zemi musel rozehřát srdce každého fandy aeroplánů. Nemenší pozornost budily další historické letouny Spitfire a B-25 Mitchell.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. V mokřině se troskám nedařilo špatně. Ikaros [online]. 1997, ročník 1, číslo 4 [cit. 2023-12-09]. urn:nbn:cz:ik-10054. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10054

automaticky generované reklamy
registration login password