nejpozdější
Koncem srpna se v Bostonu (USA) konala 67. konference IFLA. V minulém - zářijovém čísle jsme této konferenci věnovali pozornost v článku B. Stoklasové Přežije formát UNIMARC rok 2003?. Pro toto číslo jsme oslovili všech osm českých účastníků letošní konference se čtyřmi anketními otázkami věnovanými právě konferenci IFLA 2001 i vlastní organizaci IFLA. Získané odpovědi, nutno říci velice zajímavé odpovědi, od PhDr. Jarmily Burgetové (čestné předsedkyně SKIP), PhDr. Bohdany Stoklasové (Národní knihovna ČR) a PhDr.
VíceVe dnech 5. a 6. září 2001 se v Plzni konal další ročník národní konference RUFIS (Role of Universities in the Future Information Society).
VíceJak bylo na konci minulého sloupku předesláno, dnes se zaměříme na webové prezentace vybraných subjektů knižního trhu působících v ČR a budeme sledovat, zda vůbec a v jaké úplnosti a kvalitě jsou na webových stránkách uváděny bibliografické údaje
VíceHodnocení informačních služeb Národní lékařské knihovny v Praze (Sokolská 54, 121 32 Praha 2) je krátké, stručné a nepříliš lichotivé. Člověk bez platného čtenářského průkazu se legálně dostane pouze k šatně (1. patro)! Vskutku, zde je pracovníkem NLK vyzván, aby průkaz předložil - v opačném případě nemá v podstatě v NLK co pohledávat. Na naši námitku, že máme v úmyslu pouze setrvat v místnosti s katalogy, ustoupil pouze se sebezapření..
VíceNevím, jestli si v první polovině 15. století Guttenberg při přípravě a oznámení svého vynálezu knihtisku uvědomoval, co všechno bude v lidských dějinách v oboru
VíceSpanilomyslné čtenářky a hlubokomyslní čtenáři, v minulém sloupku jsem se pokusil reagovat na problematiku kopírování digitálních dat. Vzhledem k tomu, že v digitálním světě je kopírování dat nutnou podmínkou jejich využívání, vůbec nejde o okrajovou záležitost. Naopak dotýká se to samé podstaty elektronicko-digitální komunikace. V tom případě ovšem nemůžeme náš pohled omezovat na aspekty technické a právní, jak se stále zhusta děje, ale měli bychom celou problematiku vidět v širším zorném úhlu.
Více