Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Reportáž z neviditelné univerzity

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Reportáž z neviditelné univerzity

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Květen je měsícem, který je ve znamení nejen všeobecného pučení, ale také největší odborné konference pro informační profesionály a knihovníky u nás - Infora. Ikaros je už tradičně mediálním partnerem  této akce a podobně jako v předchozích letech bude zajišťovat online videopřenos a průběžné zpravodajství, které v době konání konference najdete na hlavní stránce časopisu.

Inforum je samozřejmě mezi desítkami workshopů, seminářů a dalších podobných akcí pouze jednou z možností, jak se lze nejen seznámit s nejnovějším vývojem v oboru, ale i potkat s ostatními kolegy a prodiskutovat s nimi otázky a problémy, které se člověku honí hlavou. Informační vědci zjistili, že právě tento přínos odborných konferencí nelze přehlížet, naopak že patří k tomu podstatnému - a v některých případech i jedinému - o co je účastník takových akcí obohacen. Aby procesy neformální výměny informací, ke kterým určitě kuloární diskuze s kolegy na konferencích patří, bylo možné zkoumat, vznikl už před více než 40 lety koncept tzv. neviditelné univerzity. Poprvé byl tento termín použit už v 17. století, když byla v roce 1660 založena Královská společnost v Londýně, která na neformálním základě sdružovala tehdejší významné vědce. Dnes se neviditelnými univerzitami rozumí "groups of elite, mutually interacting and productive scientists from geographically distant affiliates who exchange information to monitor progress in their field" (Zuccala, 2006).

Vznik, struktura a fungování neviditelných univerzit je záležitostí nadmíru inspirativní, které je v informačním výzkumu věnována velká pozornost - řadu studií najdete samozřejmě pomocí internetu. Ale pozor, nehledejte v tom českém, protože v něm vás klíčová slova "neviditelné univerzity" většinou dovedou k Neviditelné univerzitě, fiktivní škole magie v Pratchettově Zeměploše. V angličtině k tomuto zmatení nedojde, protože Prachtchettova the Unseen University je od našich invisible colleges k rozeznání na první pohled.

Ikaros vám prostřednictvím svých zpráv a reportáží může z neviditelných univerzit zprostředkovat už jen slabý odlesk, přesto věříme, že i květnové číslo vám přinese podnětné informace, které vás budou motivovat k dalšímu studiu v univerzitách viditelných i neviditelných.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Reportáž z neviditelné univerzity. Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 5 [cit. 2023-12-07]. urn:nbn:cz:ik-12071. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12071

automaticky generované reklamy
registration login password