Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

První rok s Windows 10, miliardy v Irsku a 25 let s internetem

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

První rok s Windows 10, miliardy v Irsku a 25 let s internetem

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

letní prázdniny jako obvykle utekly jako voda, a je tedy jen otázka času, než nám obchodní centra a televizní reklamy začnou připomínat, že už jsou vlastně skoro Vánoce. Tedy to je samozřejmě nadsázka; zatím je stále ještě oficiálně léto, ačkoliv třeba Alza.cz má "černý pátek" (který v USA tradičně probíhá na konci listopadu) v podstatě každou chvíli, léto nevyjímaje (naposledy na konci srpna).

Co se týče zajímavých událostí posledního prázdninového měsíce, na začátku srpna oslavil nový operační systém od Microsoftu Windows 10 svůj první rok, čímž zároveň skončilo i roční období s možností bezplatného přechodu z Windows 7 nebo 8. Úspěch "desítek" je každopádně rekordní; odhaduje se, že Windows 10 za první rok překonal 350 milionů instalací, což je zatím rekord. V srpnu také vyšel tzv. "Anniversary Update", velký balík oprav, ale i drobných změn a novinek.

Apple měl na druhou stranu spíše konec prázdnin spíše nepříjemný. Evropská komise vydala prohlášení, že po Applu bude požadovat doplacení až 13 miliard eur za čerpání neoprávněných daňových výhod v Irsku v letech 2003 až 2014. Rozhodnutí ještě není pravomocné a Apple se bude bezpochyby velmi silně bránit, ale rozhodně to pro Apple nic příjemného.

Srpen byl také až nepříjemně často ve znamení kyberútoků – v Česku proběhlo několik DDoS útoků např. proti Agrofertu nebo TOP09, v zahraničí v poslední době řádí zejména skupina PoodleCorp útočící na velké společnosti (EA, Blizzard, servery Pokémon Go), ale např. i velké YouTubery. Silný hackerský útok zasáhl také hongkongskou bitcoinovou burzu Bitfinex, ze které hackeři ukradli měnu v přepočtu za 1,6 miliardy korun.

A alespoň telegraficky: veřejný internet oslavil 25 let, od 5. do 21. srpna se v brazilském Riu konaly Letní olympijské hry (kde český tým získal 1 zlatou, 2 stříbrné a 7 bronzových medailí), legendární torrentový server The Pirate Bay oslavil 13 let provozu, navzdory snahám o jeho zrušení ze strany hudebního i filmového průmyslu a společnosti Google hrozí v Rusku pokuta za zneužívání pozice na trhu. A trendový bonus: internet začal ve velkém řešit Bubble Tea.

Pokud vám po všech těchto novinkách a událostech zbyla energie i na samotné nové číslo, pak vezte, že se můžete těšit například na letní přehled zajímavých mobilních aplikací, článek o konferenci TEDx v NTK či ohlédnutí za muzejní nocí v NTK, článek ke 100. výročí od vydání almanachu Jitřenka, pár slov o aplikaci Ingress, "předchůdci" Pokémon Go, či další díl memoáru doc. Rudolfa Vlasáka.

Příjemné (stále ještě) letní čtení,
Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 4.3 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan. První rok s Windows 10, miliardy v Irsku a 25 let s internetem. Ikaros [online]. 2016, ročník 20, číslo 8 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-17833. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17833

automaticky generované reklamy