Říjen s československou příchutí
Vážení čtenáři,
říjnové číslo časopisu Ikaros je po několikadenní uzávěrce napsané, zpracované a vystavené, a jako obvykle se těší na vaše čtení, komentování či sdílení. Aktuální číslo je také více než kdy jindy "československé", a kromě příspěvků od českých autorů vám přinášíme i několik zajímavých článků od našich slovenských kolegyň a kolegů.
Konkrétně se podíváme kupříkladu na informační činnosti knihoven v prostředí sociálních sítí [4], zjistíme, jak společenský status či osobnost uživatele ovlivňuje sdílení informací na internetu [5], a přiblížíme si konferenci Dejiny knižnej kultúry východného Slovenska [6], která se konala při příležitosti 60. výročí Státní vědecké knihovny v Prešově [7]. Zmínku si zaslouží i aktuální slovenský překlad vyhlášky IFLA o povinných výtiscích [8], která byla zatím k dispozici pouze v angličtině a v němčině.
V aktuálním čísle se krom toho podíváme, jak probíhala digitalizace lístkové kartotéky Retrospektivní bibliografie české literatury [9] a jak vypadá výsledný systém RETROBI [10], a odpovíme si na otázku "Jak mohou knihovny a informační centra zlepšit přístup k informacím a kulturnímu bohatství žen? [11]". Ohlédneme se také za Knihovnickým happeningem v Písku [12], jubilejním desátým ročníkem semináře IVIG [13] i za nedávnými oslavami tří let od otevření NTK [14]. Ujít jsme si nenechali ani brněnskou konferenci Library Marketing Tuesday 2012 [15].
V neposlední řadě si společně s docentem Vlasákem připomeneme Čtyřicet let od založení informačního průmyslu v Čechách [16] a zavzpomínáme tak na jeden z mála světlých okamžiků z dob "normalizace" v 70. letech minulého století.
S přáním příjemného čtení
Jan Rylich & redakce