Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Offlineblog – blogování na štaflích

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Offlineblog – blogování na štaflích

0 comments
Autoři: 

Blogování je pozoruhodný fenomén. V kyberprostoru jsou v současné době desítky a stovky milionů více či méně aktivních blogů a každý má jistě seznam svých oblíbených favoritů. Nicméně existuje jeden blog, který se od všech ostatních zásadně liší. A nemyslím obsahem nebo grafikou, ale samotným médiem; zmiňovaný blog totiž není digitální, ale můžeme si ho prohlížet v reálu. Nazývá se „offlineblog“ a je to pravděpodobně jediný „pouliční“ blog v Česku, a dost možná i na celém světě.

Offlineblog

Offlineblog

Offlineblog má na svědomí společnost Et netera, která je svými zábavnými projekty už téměř proslulá. Kupříkladu od září do října 2006 postával před sídlem firmy v ulici Milady Horákové podivuhodný človíček se jménem „Ervín“, který předváděl různé lidské činnosti (zaměstnání, sporty, umění) a rozveseloval tak zamračené nebo rozespalé řidiče v dopravních kolonách. Současně si také psal poetický deníček o hledání smyslu života na adrese ervin.bloguje.cz – deníček sice již neexistuje, ale jednak můžeme využít Internetového archivu, jednak se můžeme podívat na web Et netery.


Ervín

Ervín

Ervín

Nejzajímavější na tom všem bylo, že celou dobu nikdo nevěděl, že se jedná o součást marketingu – to bylo odhaleno až v posledním příspěvku na blogu. Řada návštěvníků byla sice poté v diskusi zklamaná, ale to nic nemění na skutečnosti, že pouliční performance pobavila a rozptýlila spousty lidí – cca 30 000 návštěvníků blogu, a desítky (a možná stovky) tisíc dalších přímo na ulici. O blahodárném vlivu Ervína na náladu svých diváků ostatně vypovídaly i pozitivní komentáře, například „Já to viděl ze služebního auta, smíchy jsem málem nedobrzdil a smál se ještě v tunelu“.

Přeskočím další pozoruhodný projekt – zábavný komix „ljama“ z prostředí fiktivní firmy – a vrátím se k offlineblogu. Hlavním tvůrcem a „administrátorem“ je jistý Jan Pastyřík, odvážný chlapík, který průměrně dvakrát týdne bere štafle a připravuje nové příspěvky. Namísto kódování v HTML a uploadování obrázků ale používá mokrý hadr a bílou křídu. Nápady na texty a kresby čerpá ze svého okolí – z politiky, ze sportu, z umění nebo zkrátka jen tak ze života.


Svérázná chybová hláška na offlineblogu

Příklad aktuality na offlineblogu

Svérázná chybová hláška a příklad aktuality na offlineblogu

Po skončení práce na pravém offlineblogu (který je umístěný na jedné tabuli poblíž sídla společnosti) ještě zbývá upravit offlineblog virtuální – aby to nebylo líto těm, kteří zrovna nejeli kolem nebo si to nestihli celé přečíst. V podstatě stačí jen udělat fotografii tabule, nahrát ji na internet a přidat nějaký krátký komentář.

Ačkoliv se může zdát, že offlineblog neohrožují klasické problémy ostatních blogů, není to tak úplně pravda. Systém je sice vybavený kvalitním antivirem BigTree 2.1, který dokáže eliminovat většinu deštivých útoků, ale když dorazí pořádná průtrž mračen, tak je zle. V zimních měsících se navíc objevuje vysoké riziko přimrznutí administrátora k tabuli, což značně komplikuje celý proces aktualizace. A aby toho nebylo málo, tak i když se nepoužívá klasická počítačová klávesnice, přesto může dojít k chybě v kódování.


Důležité upozornění

Anketa

Důležité upozornění a anketa

Projekt „Offlineblog“ je zkrátka zajímavý. A to dokonce tak zajímavý, že na počátku července získal mezinárodní cenu Stevie Award, o které se často hovoří jako o „internetovém Oscarovi“ (ačkoliv přesnější by byl spíše „business Oscar“, protože ceny nejsou jen pro internetové projekty). Soutěž, ve které Et netera toto prestižní ocenění získala, se nazývala The International Business Awards; konkrétně se jednalo o kategorii „Consumer Entertainment / Information“. Úspěch to je veliký, do České republiky tak putuje už několikátá zlatá soška „Stevieho“ (v posledních letech vyhrával zejména Oskar / Vodafone, například za kreativitu či lidské zdroje).

Prestižní cena Stevie Award

Prestižní cena Stevie Award

Je také velmi sympatické, že tvůrci nestagnují, ale neustále vymýšlejí nějaké technické novinky. Například s pomocí periferie krida_na_provazku nabídli uživatelům možnost zapojit se interaktivně do hlasování (shodou okolností o umístění chobotničky na Letné). V současné době zase experimentují s použitím luminiscenčních kříd, aby oslovili i cílové skupiny pohybující se městem v nočních hodinách. Offlineblog byl také prvním blogem na světě, který nabídl vysílací formát 16:9!

Vysílací formát 16:9

Vysílací formát

Offlineblog zkrátka není jen chytrou reklamní kampaní, ale je také důkazem, že stále existují firmy, které vedle generování zisku chtějí ostatní i trochu pobavit a zaujmout. Et netera si ocenění za své projekty zaslouží. Jako bonus přidávám alespoň malý virtuální potlesk. Zároveň ale doufám, že tvůrci neusnou na pomyslných vavřínech (nebo štaflích) a někdy v budoucnu si zase připraví nějaké další překvapení.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Offlineblog – blogování na štaflích. Ikaros [online]. 2008, ročník 12, číslo 8 [cit. 2023-12-07]. urn:nbn:cz:ik-12913. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12913

automaticky generované reklamy