Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Na New Media Inspiration jste se mohli stát součástí Matrixu

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Na New Media Inspiration jste se mohli stát součástí Matrixu

0 comments

Na konferenci New Media Inspiration 2015 představili studenti oboru Studia nových médií svůj nový vynález, ASCII fotobudku, díky které se každý uživatel mohl během pár minut proměnit v část matrixového kódu. Podařilo se jim spojit možnosti tradičních a nových médií – každý, kdo se nechal vyfotografovat, dostal svůj ASCII portrét nejen v online podobě na Twitteru se všemi potřebnými hashtagy, ale odnášel si i působivou papírovou verzi obrázku.

ASCII fotobudka ASCII fotobudka Pavel Schamberger a Robert Wünsch
Uživatelé se během konference mohli nechat zvěčnit v originální fotobudce. Zcela vpravo její autoři Pavel Schamberger a Robert Wünsch, studenti oboru Studia nových médií na FF UK. Foto: Matěj Vaněček.

Proč jste se rozhodli využít tradiční tisk, navíc na novomediální konferenci? Zaznamenaly papírové fotografie úspěch?

Robert Wünsch: Tak rozhodně bych naší budku neoznačoval za nový vynález – jedná se spíše o transmediální instalaci, ve které jsme propojili již existující technologie. Právě ono propojení nových a klasických médií se podle mě na novomediální konferenci více než hodí - vždyť nová média by bez těch klasických nemohla být novými.
Pavel Schamberger: Tématem NMI 2015 navíc byla digitalizace člověka. A tak jsme digitalizovali elektronickou i analogovou formou. Papírové fotografie byly takovým malým fetišem a fyzickým objektem “na památku” – tuto úlohu myslím splnily.

Jak se vám podařilo fotobudku sestavit a co vás k tomu vedlo?

Robert Wünsch: Iniciátorem ASCII fotobudky byl Jakub Fiala. Nabídl mi, že pokud do toho chci jít, ať vymyslím, jak a s kým budku konstruovat. A tak jsem oslovil svého spolužáka Pavla. Následně se k nám přidal ještě Honza Vlnas, který byl hlavním programátorským mozkem celého projektu.
Pavel Schamberger: Hned na počátku nás napadlo využít Raspberry Pi s Camera modulem, který dokáže snímat ve FullHD rozlišení. K tomuto mikropočítači lze snadno připojit i různé další periferie, jako je tiskárna a LCD monitor – tedy přesně, co jsme potřebovali. Konstrukce celé budky byla kapitolou sama o sobě.

Narazili jste na nějaký závažný technický problém?

Robert Wünsch: Jelikož práce na budce probíhaly poměrně punkově, nastalo problémů hned několik. Jak Pavel předeslal, konstrukce budky nás hodně potrápila. Hlavní montáž započala až v předvečer konference. To jsme zjistili, že optimistické odhady o stabilitě musíme přehodnotit a konstrukci výrazně zpevnit. Naštěstí jsem s tím počítal, a tak to s pomocí kolemjdoucího Matěje Vaněčka nakonec dobře dopadlo.
Pavel Schamberger: Nejhorší moment ale nastal cca 10 minut před začátkem konference, kdy jsme zjistili, že z konstrukčních důvodů musíme přepojit kameru. Po opětovném zapojení však nefungovala, což vyvedlo z míry hlavně Roberta...
Robert Wünsch: Popravdě, myslel jsem, že jsme zmíněný Camera modul odpálili a celý projekt skončí fiaskem. Naštěstí se po několikanásobném resetu vše rozběhlo a my byli připravení na návštěvníky.

Jak úspěšné byly fotografie na Twitteru?

Pavel Schamberger: Velmi!
Robert Wünsch: Jo, myslím, že se to lidem celkem líbilo. Navíc jsme díky Honzovi do tweetování zapojili i různé glitchovací twitter boty a tím jsme celému projektu dodali nový rozměr.
Pavel Schamberger: A jak posoudíte úspěšný projekt? Má i své nepřátele, i toho jsme dosáhli!

ASCII fotografie ASCII fotografie ASCII fotografie
Prozradí vám ASCII, kdo je na fotografiích?

Kolik lidí vaší fotobudkou prošlo?

Robert Wünsch: Na tuto otázku máme díky automatickému tweetování naší budky přesnou odpověď. Je tak přesná, že se na výsledném číslu nemůžeme shodnout…
Pavel Schamberger: Zastavili jsme se těsně před prahem 100 tweetů. Avšak tato data jsou zkreslená některými retweety a opakovaným focením těch největších nadšenců. Jen já cca 8x a Robert 6x. A ještě 3x společně. A pokaždé jsme si to moc užili.

Chystáte se s fotobudkou cestovat i po dalších konferencích, případně ji vystavovat?

Robert Wünsch: Původně se mělo jednat o jednorázovou instalaci, jež by byla následně umístěna v budově ÚISK v Jinonicích. Fotobudka však zaznamenala nečekaně pozitivní ohlas a už jsme byli osloveni z mnoha stran.
Pavel Schamberger: Nevíme, zda můžeme všechny zájemce prozradit, a tak si to necháme zatím pro sebe. Rozhodně vám ale doporučujeme, sledovat naše účty na Twitteru, kde se o budoucnosti budky dozvíte více.

Uvažujete o dalších podobných projektech?

Pavel Schamberger: V současné době jsme pohlceni vývojem nové, již méně punkové verze budky.
Robert Wünsch: Hlavní devízou nové konstrukce by měla být její snadná přenositelnost a zvažujeme i některé nové funkce. Do budoucna chceme experimentovat i s Arduinem a to hlavně díky předmětu Virtuální realita na internetu (VRNI), na který se moc těšíme.

Poznámky:
Twitter feedy autorů: @triplethink @dope457 @janvlnas
zdrojový kód: http://github.com/jnv/asciibooth.git
fotografie na Twitteru: https://twitter.com/SNMselfie
Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
SCHAMBERGER, Pavel a KOLÁROVÁ, Marta a WÜNSCH, Robert. Na New Media Inspiration jste se mohli stát součástí Matrixu. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 7 [cit. 2024-12-30]. urn:nbn:cz:ik-17543. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17543

automaticky generované reklamy
registration login password