Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Elektronické námluvy

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Elektronické námluvy

0 comments
Zdá se, že romantickým vlahým nocím odzvonilo (nejen díky nepříznivému klimatu), serenády a romeovská vyznání pod balkónem patří spíše do "historické" literatury a milostné verše dnes sepisují jen nezlomní nadšenci nebo vznikají jako text nějaké techno písně. Moderní romantici totiž nadobro opouští svět vonícího sena, kvákajících žab a ranní rosy, připojeni ke drátům obepínajícím svět brouzdají ve virtuální technokrajině kybersvěta. Namísto hledání vysněné bytosti si pořídí pípátko Lovegety, které vydá zvuk nebo zabliká ve chvíli, kdy jde kolem majitel téže japonské hračky, ale opačného pohlaví. První krok k seznámení je tady! Pak si stačí vyměnit e-mailové adresy nebo URL a sladká doba namlouvání se odehraje přes kabely. Pak následuje pozvání do různých diskusních skupin a posléze možná i do nějaké té "privátní" (viz příspěvek T.S. Fulka). Praví kybermani a kybermanky, dostatečně vybaveni příslušnou technikou, mohou posléze zvládat i kybersex.

Navázat a udržovat romantický milostný vztah v kyberprostoru je přeci tak snadné! Při elektronické konverzaci lze dobře rozvážit slova na druhou stranu odpadá celá řada bariér. Komunikace s virtuální bytostí, která navíc postrádá sociální kontextualizaci a řadu aurálních a vizuálních znaků, je natolik odlišná od „klasické" cesty romantických spisovatelů (i praktiků), že mnohé naprosto fascinuje. Hezcí, šerední, malí, velcí, tlustí, vyzáblí, nesmělí i prudcí, ti všichni se mohou realizovat ve vzrušujících kybervztazích. Hledání přátel a partnerů, seznamování se s nimi i rozvoj vztahů všeho druhu byly přesně tím důvodem, proč se Internetu dostalo tak široké obliby a proč ještě dnes, kdy Internet nabízí celou řadu sofistikovanějších nástrojů, je nejvíce využívána jeho primitivní pramáti – elektronická pošta. Některé elektronické romantiky může také lákat fakt, že vztahy navázané po drátech se zdají natolik snové, že nikoho k ničemu nezavazují, stačí prostě neodpovídat na e-mail popřípadě nastavit patřičný filtr. Zmizet v kyberprostoru je ještě snazší, než v něm někoho najít.

Jako příjemná cesta do virtuálního světa, forma odpočinku od věčného hledání nějakých informací přes Yahoo!, Seznam nebo AltaVistu jsou romantické kyberhrátky jistě lákavým povyražením. Nikdy bychom ale neměli zapomenout na to, že přestože naše mysl se nespoutaně prohání virtuálním světem, sedíme v reálu na židli a ruce máme na plastikové klávesnici. Jinými slovy, jednou se budeme chtít s onou virtuální bytostí možná setkat (nebo ona s námi). V tu chvíli pravděpodobně zmizí veškerý rozlet a odvaha a my budeme stát před cizím člověkem, se kterým máme tolik společného a přesto je tak těžké navázat na započatý rozhovor, který se až dosud odehrávat kdesi v kyberlandu.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JEDLIČKOVÁ, Petra. Elektronické námluvy. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 7 [cit. 2022-11-29]. urn:nbn:cz:ik-10264. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10264

automaticky generované reklamy
registration login password