Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Euro 2012 a fotbalová historie (Krzysztof Murawski)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Euro 2012 a fotbalová historie (Krzysztof Murawski)

0 comments
Autoři: 

EURO 2012 je aktuálně nejdiskutovanějším tématem v Polsku, zkusme se na něj podívat z hlediska vyhledávání informací o jeho historii, mezinárodní scéně apod. Fotbal je pochopitelně velký byznys, ale i jinak zajímavé téma. Přednášející Krzysztof Murawski se na tento sport podíval optikou informačního profesionála a použil k tomu zdroje jako ebrary, Factiva, ProQuest Dissertations and Theses, RefWorks atd.

Fotbal jako byznys představuje cca 120 miliard dolarů. Fotbal hraje - na všech úrovních - asi 250 milionů lidí na celém světě. Také televizních stanic, které se zabývají sportem a především fotbalem, je na celém světě mnoho. Nelze se tedy divit, že dopad na ekonomiku je značný.

Nejstarší záznam o hře pochází z 12 století a byl nalezen v ProQuest Literature Online, další záznamy jsou pak ze 16. století. V databázi Early English Books Online je History of Scotland (1471), kde je fotbal popsaný.

V Evropě působí dvě důležité organizace věnované fotbalu, UEFA a FIFA, a o obou organizacích je v informačních zdrojích velké množství informací. Je to dáno i tím, že jejich role na mezinárodním poli a ve fotbale stále roste.

Existuje samozřejmě i jisté napětí - možná spíše prostě vztahy - mezi zúčastněnými stranami, jako např. vládami a jejich lokálními sportovními programy, médii, velkoobchodníky, místními drobnými obchodníky a v neposlední řadě diváky a fanoušky. Každý má na roli mezinárodních organizací ve fotbale a její dopady jiný názor.

Záznamů o fotbale je v průběhu historie skutečně mnoho, a spousta z nich mluví o tom, jak je fotbal nebezpečná nebo doknce krutá hra. Některé zdroje se zase zabývají problémem tzv. hooligans. Velmi pravděpodobně narazíme ve vyhledaných výsledcích i na odkaz o hře podobné fotbalu, která je popsaná v mezoamerických kulturách, jako byli např. Mayové.

(vk)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Euro 2012 a fotbalová historie (Krzysztof Murawski). Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 5/2 [cit. 2024-07-24]. urn:nbn:cz:ik-13883. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13883

automaticky generované reklamy
registration login password